Big_loader_ajax

Zlatá víza jako vstupní brána do Evropské unie. Využívají je především Číňané a Rusové

19.09.2020

Povolení k pobytu či občanství výměnou za investici v určité výši? Britská společnost Astons analyzovala podmínky v jednotlivých zemích EU pro udělení takzvaných zlatých víz a dále pak to, do kolika zemí mohou jejich držitelé z nečlenských zemí EU cestovat bez bariér.


Výroční konference AFI: Není investice jako investice

16.09.2020

Česká republika netrpí nedostatkem peněz. Tuzemský problém spočívá v tom, kam tyto prostředky tečou. V těchto transferech se odráží často nesprávné chápání, co investice je a není. Shodli se na tom ekonomičtí experti v Kongresovém centru ČNB.


Chvála za postoj k Bělorusku, kritika za integraci. Čeští europoslanci hodnotí projev von der Leyenové

16.09.2020

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středečním poselství o stavu unie podle ODS představila návrhy na nové daně a větší integraci.


Co ukázala jednání o novém rozpočtu EU a fondu obnovy?

12.09.2020

REPORTÁŽ - Jaké priority sleduje budoucí víceletý rozpočet Evropské unie? Jak probíhala jednání, která předcházela dosažení dohody na červencovém summitu Evropské rady? A jaké podmínky se budou na čerpání prostředků z finančních nástrojů EU vázat? O těchto i souvisejících otázkách hovořili hosté online debaty Café Evropa, která proběhla 8. září 2020


Přílivu investic škodí přílišná regulace, zaznělo na konferenci AFI

07.09.2020

Investice v České republice brzdí mnoho faktorů jako špatná infrastruktura, těžká předvídatelnost kroků státu nebo poměrně vysoká cena práce. Navíc rozhodování o investicích se neděje více něž 30 let po revoluci ani průměrným evropským tempem. Na výroční konferenci Sdružení pro zahraniční investice (AFI) to uvedl europoslanec (TOP 09/STAN) a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.


Nevýhodné vazalství s Čínou se nám vyplatí ukončit. I za cenu ekonomických turbulencí

04.09.2020

Dnes už není vůbec podstatné, že cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan nevznikla jako „produkt“ naší zahraniční politiky a že naše země již delší dobu čelí nejednotě v otázce toho, jak se chovat ve vztahu k Číně.


Evropský parlament spouští nové výbory. Posvítí si na rakovinu, daně nebo dezinformace

03.09.2020

Několik českých europoslanců usedne po letní pauze v nových výborech, které mají reagovat na palčivé otázky dnešní Evropy. Například Luděk Niedermayer s Martinem Hlaváčkem se zaměří na daňovou problematiku v novém podvýboru FISC.


Obrovský tlak na stavbu jaderky bych chápal, kdyby neexistovaly jiné alternativy, říká Niedermayer

03.09.2020

O evropských souvislostech kroků české vlády v jaderné energetice jsme debatovali s Luďkem Niedermayerem, europoslancem za TOP09. Tématem rozhovoru však nebyla pouze problematika nových jaderných reaktorů a jejich ceny. Zeptali jsme také na možnosti rozvoje obnovitelných zdrojů a akumulace energie.


Projídáme svou budoucnost. Vláda objevila kouzlo života na dluh, tvrdí europoslanec Niedermayer z TOP 09

02.09.2020

Ještě před rokem premiér Andrej Babiš zrušení superhrubé mzdy odmítal. Dnes chce superhrubou mzdu zrušit a je pro 15% zdanění práce. Co se v posledním roce změnilo? „Došlo k obrovskému myšlenkovému přerodu hnutí ANO, pro vládu dnes není problém udělat do státního rozpočtu trvalou díru. Vláda přišla na kouzlo života na dluh,“ soudí europoslanec za TOP 09 a STAN Luděk Niedermayer.


Začněme digitalizaci Česka od škol

28.08.2020

Za chvíli nastane den, kdy děti vyrazí znovu do škol. Sice je tam zatím nebude čekat původně ministerstvem zdravotnictví avizované "rouškové cvičení", mohou ovšem počítat s tím, že sem tam se třídy kvůli pandemii zavřou a příležitostně přejdou na distanční výuku. Jinak se toho ale ve školách moc nezmění. Což opravdu není dobrá zpráva.


Evropská komise se připravuje na tažení proti neplacení daní velkých nadnárodních firem

23.08.2020

Sáhnout chce po nástroji, který by většině států umožnil přehlasovat evropské daňové ráje. Nedávno přitom prohrála spor s firmou Apple.


Daňový Hotel California

23.08.2020

Kudy nám utíkají miliardy eur


Europoslanci: Výsledek auditu o Babišovi bude na podzim. Situace je jasná

21.08.2020

S končícími prázdninami se také blíží výsledek druhého auditu Evropské komise, který se týká premiéra Andreje Babiše, jeho střetu zájmů a dotací pro holding Agrofert. Deník FORUM 24 se proto obrátil na české europoslance se dvěma dotazy. První se ptal na to, zda očekávají, že definitivní výsledky se opravdu již brzy dozvíme. Druhý dotaz směřoval k tomu, jaké změny by měly v podobných případech po této zkušenosti nastat jak v legislativě EU, tak v přístupu Evropské komise a v auditních postupech.


Snížení daně z práce prostě není tak snadné

10.08.2020

Premiér Babiš, tedy šéf dnes už zjevně „levicového hnutí“, směřuje ke splnění snu politiků, kteří se označují za „pravicové“. Vyhlásil, že hodlá podstatně snížit daň z práce (nízký podíl čisté mzdy k ceně práce z nás dělá zemi s „nízkou mzdou“, ale poměrně vysokou „cenou práce“). Pokud návrh předloží a zavelí, sněmovna ho schválí. Pokud ne jednou z jeho koalic, tak hlasy části „pravice“.


Europoslanci chtějí v rozpočtu EU víc peněz na vědu

24.07.2020

Europoslanci požadují změny v dohodě lídrů členských zemí Evropské unie o podobě nového evropského rozpočtu. Jeho součástí má být i mimořádný fond na podporu evropské ekonomiky tvrdě zasažené dopady pandemie nového koronaviru. Pro to, aby rozpočet začal platit, je nutný i souhlas Evropského parlamentu.


Politici vítají výsledek jednání o rozpočtu, kritizují Babišův přístup

21.07.2020

Čeští politici ve většině případů oceňují, že se lídři zemí Evropské unie dohodli na podobě finanční pomoci zemím zasaženým koronavirovou krizí. Vyplývá to z odpovědí v anketě ČTK a vyjádření na sociálních sítích.


Bude klíčové, aby se státy rychle dohodly na fondu obnovy EU, říká Niedermayer

17.07.2020

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek odletěl do Bruselu. Tam bude spolu s dalšími evropskými lídry jednat o záchranném fondu pro evropskou ekonomiku. Plán na rozdělení 750 miliard eur se však české vládě i opozici nezdá výhodný. Podle europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09) je však klíčové, aby členské státy EU došly rychle ke shodě.


Buďto můžeme stavět hladové zdi, anebo smysluplně investovat do zelenější ekonomiky, říká Niedermayer

10.07.2020

Částkou ve výši 750 miliard eur chce Evropská unie pomoci členským zemím nastartovat ekonomiky po krizi způsobené pandemií koronaviru. Většina států tento velkorysý plán vítá, spory se ale vedou o to, jak peníze rozdělit.


Merkelová převzala předsednictví EU

10.07.2020

Události, komentáře ke klíči k rozdělení 750 miliard eur s Luďkem Niedermayerem a Ivanem Davidem.


EU pošle členským státům peníze. Investujme do budoucna, vyzývá Niedermayer

09.07.2020

Evropská unie je připravena vyčlenit ze svého rozpočtu 750 miliard eur na záchranu ekonomik členských zemí, na nichž se podepsala epidemie koronaviru. Všech 27 států s tím sice souhlasí, ale nedokáže se shodnout, kam přesně by měly peníze směřovat. Jinak tomu není ani v případě Česka.


Jak daleko je z Česka do Evropy?

05.07.2020

Přepis debaty z Otázek Václava Moravce


Krávy bučí, stromy pučí, svět nekončí

30.06.2020

Více než dva měsíce trvající nouzový stav, gigantický hospodářský výpadek a tisíce nakažených. Především pro mladší generaci představovala epidemie první osobní zkušenost s událostí, která vejde do historie a může změnit naše každodenní zvyklosti – možná navždy. A zdaleka nejde jen o digitální revoluci.


Rezoluce o Babišově střetu zájmů bude mít reálný dopad. Státní orgány by se měly zamyslet

22.06.2020

Poslanci Evropského parlamentu v pátek schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Rezoluce měla velkou podporu i v politické skupině, do které patří sám Andrej Babiš. Ve dvaceti minutách Radiožurnálu to připomíná europoslanec z TOP09 a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. „Něco to o té situací říká,“ konstatuje.


Nedohoda v EU by nás hodně poškodila

19.06.2020

Text byl sepsán jako reakce na článek pana Alexandra Vondry s názvem " Plán Evropské komise je pro nás nevýhodný", ze dne 11.06.2020.


Pokud chce být Babiš premiér, nesmí Agrofert dostat ani euro z unijních dotací

19.06.2020

O problému se mluví již dlouho a dost poslanců se v něm dobře orientuje, popisuje situaci v Evropském parlamentu před schvalováním rezoluce o střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO) europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). V rozhovoru pro deník FORUM 24 však zdůrazňuje, že význam bude mít především rozhodnutí Evropské komise. Zároveň nepředpokládá, že by svůj postoj na základě připomínek české strany významně přehodnotila. Český zákon o střetu zájmů byl podle něj porušen.


Kulatý stůl na téma Česko v srdci zelené Evropy

15.06.2020

Debata o širším pohledu na ekologii v rámci Evropské unie. Vystoupili europoslanci Alexandr Vondra (ODS/ECR), Luděk Niedermayer (TOP09/EEP) a Mikuláš Peksa (Piráti/Greens/EFA).


Bohatí tuhle krizi platit nebudou, říká bývalý centrální bankéř Niedermayer

07.06.2020

Když se v Česku někdo z politiků či centrálních bankéřů otře o euro, obvykle je společná měna terčem kritiky a palce mocných ukazují dolů. Euro prostě nemá v Česku daleko k neslušnému slovu. „Mrzí mě, že se tu vůbec otázka eura nepokládá. Andrej Babiš pod vlivem toho, co si myslí jeho voliči, vůbec diskuzi o euru nepřipouští, a tudíž vláda o tom nemluví, chtěla by to téma vytěsnit. Sem tam k tomu dá nějaké vyjádření centrální banka, které je obvykle silné, ale zcela postrádá argumenty,“ říká europoslanec a někdejší viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.


Niedermayer: Evropské oživení, klima a pan kolega Vondra. V čem se plete?

05.06.2020

Europoslanec za ODS Alexandr Vondra se na svých sociálních sítích i v médiích kriticky vyjádřil na adresu unijního plánu obnovy, jak jej představila Evropská komise. Jeho text s titulkem „Tohle není plán obnovy. Tohle je revoluce!“ jsme publikovali i na INFO.CZ. Níže zveřejňujeme reakci europoslance za TOP 09 Luďka Niedermayera, který Vondrovi v řadě bodů oponuje.


EU a Čína v době koronaviru: Předražené nákupy, falešné certifikáty a hybridní válka

01.06.2020

Globální pandemie bude už navždy spojena s Čínou, odkud se nový typ koronaviru rozšířil do dalších zemí. Vláda v Pekingu se ale s tímto pojetím nehodlá smířit.


Unie si jde pro peníze, splatí je nové daně

30.05.2020

Evropská komise si poprvé v historii půjčí peníze na finančních trzích. Balíček v celkové hodnotě 750 miliard eur na boj unijních zemí s následky koronavirové krize chce získat v příštích čtyřech letech.


Astronomická suma. Brusel navrhuje fond obnovy 20 bilionů korun

28.05.2020

Francie a Německo navrhly půjčit si půl bilionu eur a rozdělit pomoc ve formě grantů koronavirem nejpostiženějším zemím.


EU má vzpružit plán za 20 bilionů

28.05.2020

Ekonomiky zemí Evropské unie se mají po koronaviru znovu rozběhnout s pomocí plánu obnovy, který včera představila Evropská komise (EK). Počítá, že členským zemím poskytne 750 miliard eur (20,3 bilionu Kč). Dvě třetiny budou přímé platby, zbytek úvěry.


Evropská komise představila největší balík záchranné pomoci v historii

27.05.2020

"Záchranný balík není na řešení historických problémů zemí," říká Luděk Niedermayer.


750 miliard eur na nakopnutí evropské ekonomiky, navrhuje Evropská komise

27.05.2020

Evropská komise chce v rámci pokrizové obnovy evropských ekonomik poskytnout členským zemím Evropské unie 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun). Půl bilionu eur z částky, kterou si plánuje bezprecedentně vypůjčit na finančních trzích, budou přímé platby, zbylých 250 miliard úvěry.


Další kapitola rozpočtové odysey. Evropská komise představila nový návrh

27.05.2020

Historická mobilizace prostředků uvnitř Evropské unie. I tak se mluví o novém návrhu víceletého finančního rámce. Ten kromě příštího rozpočtu počítá i se záchranným balíčkem pro země zasažené koronakrizí.


Analýza: ČR nemá jasný názor, jak má EU bojovat s koronavirovou recesí. Co může pomoci Evropě a ČR podle předních ekonomů a podnikatelů?

27.05.2020

Českou republiku čeká bezprecedentní ekonomická krize způsobená koronavirem COVID-19. Podle předních ekonomů a podnikatelů hloubka recese ČR nejvíce záleží na tom, jak se bude dařit hospodářství EU. Pro naši zemi je podle nich důležité prosazovat opatření, která recesi v EU zkrátí na minimum.


Chtít euro je správné, ale marketingově riskantní, říká europoslanec Niedermayer

26.05.2020

Politikem, který získal nejvíc preferenčních hlasů, 67 tisíc, a znovu v europarlamentu sedává, je Luděk Niedermayer (TOP 09). V rozhovoru pro CNN Prima NEWS ekonom a bývalý viceguvernér České národní banky mluví o chystané půjčce Evropské komise (EK) na záchranný fond pro koronavirem zmoženou evropskou ekonomiku, ale i o euru a o tom, zda se politicky vyplatí ho prosazovat.


Hranice se pomalu otevírají

26.05.2020

Přepis vystoupení Luďka Niedermayera v pořadu Události, komentáře?


Niedermayer: Výrok Babiše o záchranném fondu EU je nezodpovědný a hloupý

22.05.2020

Téměř 14 bilionů korun by mělo být v záchranném fondu na obnovu unijní ekonomiky, se kterým přišly Francie a Německo. Premiér Andrej Babiš s tím nesouhlasí.


ČNB může bankám nabídnout proplácení covidových úvěrů

22.05.2020

Česká národní banka nevylučuje další pomoc domácím bankám.


Čeká nás velká bitva o společný rozpočet

22.05.2020

Evropská unie se připravuje na složitá jednání o společném rozpočtu. Už nyní je jasné, že na pomoc ekonomikám postiženým krizí budou potřeba stovky miliard eur. Jak ale tyto peníze získat? Scénářů je několik a největší šanci má varianta zadlužení se do budoucna.


Pomoc velkým firmám? S rozmyslem, může poškodit tržní prostředí

21.05.2020

S ekonomickými krizemi se často stává předmětem diskuse situace postižených firem.


Komu vyhovuje zmrazení české energetiky...

20.05.2020

Luděk Niedermayer, europoslanec a člen TOP 09, nabízí naši čtenářům svůj pohled na aktuální kroky české vlády. Ta koncem dubna nečekaně projednala dva zásadní zákony, které ovlivní budoucnost české energetiky: novelu zákona o podporovaných zdrojích a zcela nový tzv. nízkoenergetický zákon, který otevírá prostor pro jaderné dotace.


Přijde Agrofert o miliardy na pole? Střet zájmů platí i pro přímé platby

20.05.2020

Platební agentura SZIF se drží výkladu, že Evropská komise neuplatňuje regulaci střetu zájmů na přímé platby, které jsou pro Agrofert klíčové. Právě komise však potvrdila, že se omezení vztahují i na tyto dotace.


Schillerová a angličtina? Od března jednala s unijními ministry jen jednou. ‚Byla ve sněmovně,‘ zní z úřadu

15.05.2020

Šéfka resortu financí Alena Schillerová (za ANO) se za poslední dva měsíce zúčastnila jen jednoho ze sedmi jednání ministrů Evropské unie. Na zbylých ji zastupovala náměstkyně Lenka Dupáková.


OVM: O pomoci vlády, EU i zavedení eura v době koronaviru

11.05.2020

Přepis vystoupení Luďka Niedermayera v pořadu Otázky Václava Moravce.


Peníze po karanténě

06.05.2020

Přepis rozhovoru Luďka Niedermayera pro pořad Nova je s vámi.


Niedermayer: V poločase boje s koronavirem

23.04.2020

Zatím stále nevíme, jak velkou část souboje s koronavirem máme za sebou, ale leccos už je jasné. Souboj s epidemií se odehrává nejméně na čtyřech frontách, které spolu jen volně souvisejí.


Letenky a zájezdy zdraží. I když krize odezní

21.04.2020

Cestování už asi nebude stejné jako dřív. Světové aerolinky přijdou letos o více než polovinu svých příjmů a z jejich rozpočtů se podle odhadů Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu IATA kvůli pandemii koronaviru vypaří 7,7 bilionu korun. To vše pocítí i cestující. A jak varují odborníci i prodejci, za letenky si v příštích letech všichni připlatí.


Premiér chce přechytračit EU a zakrýt střet zájmů, varují europoslanci. ČR kvůli tomu může skončit u soudu

21.04.2020

Česká republika měla do 10. ledna tohoto roku do svého právního řádu transponovat novou směrnici EU proti praní špinavých peněz (anti-money laundering directive, AML směrnice), doposud se tak ale nestalo.


Niedermayer: Čínské vítězství nesmíme dopustit. Vláda si užívá nouzový stav, její pomoc je chaotická

18.04.2020

Ztráta pozic Evropské unie by znamenala katastrofu. Z krize musí vyjít silnější. Čína je částečný viník dnešního problému, říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).


Pomoc v krizi není morální hazard

16.04.2020

Cestování a časté pobyty v zahraničí jsou nedílnou součástí jeho práce europoslance. Opatření spojená s koronavirovou krizí proto od základu změnila obvyklý pracovní režim Luďka Niedermayera.


Luděk Niedermayer: Novela zákona o ČNB může vést k operacím, u kterých by bylo lépe, kdyby se nestaly

16.04.2020

Ekonom, poslanec Evropského parlamentu a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer detailně rozebírá novelu ČNB, která mimo jiné umožní nakupovat centrální bance firemní dluhopisy. „Chybí srozumitelné a konkrétní vysvětlení, jak si s novými kompetencemi banka poradí,“ upozorňuje Niedermayer, jenž byl svého času posledním centrálním bankéřem jmenovaným ještě Václavem Havlem.


Automobilky tlačí na EU kvůli snížení emisních limitů, bojují o svou existenci

10.04.2020

Evropští výrobci automobilů se ocitají pod značným ekonomickým tlakem.


Mám obavy o další vývoj EU. Ale vše máme jen ve svých rukou, myslí si europoslanec Niedermayer

08.04.2020

Jak dlouho může „Evropa v karanténě“ ekonomicky vydržet? Nehrozí rozpad EU? A proč teď můžeme mít velký problém kvůli české koruně?


Koronavirus a automobilový průmysl: co se bude dít?

07.04.2020

Automobilový průmysl je považován za „lakmusový papírek“ vývoje ekonomiky. Dílem z dobrých důvodů: zaměstnává mnoho lidí a ukazuje, jak velká poptávka je po poměrně zbytném zboží.


Propouštění se nelze vyhnout. Dluh nesmí zaplatit střední třída, jak je zvykem, říká Niedermayer

06.04.2020

Propouštění zaměstnanců se v dnešní době postižené koronavirovou krizí nelze vyhnout. Stát by měl však myslet na budoucnost, jak pracovní místa vytvořit.


Roušková diplomacie

06.04.2020

Koronavirus odhalil závislost Západu na Číně – a možná povede k jejímu konci.


Zvýšení maximální hodnoty deficitu, které si schválila vláda, je podle rozpočtové rady nadbytečné

03.04.2020

Ukotvení maximální hodnoty strukturálního deficitu pro rok 2021 na čtyři procenta je podle Národní rozpočtové rady nadbytečné. I současné znění zákona umožňuje podle rady přijmout nezbytná rozpočtová opatření. Vláda ve středu v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila strukturální deficit na čtyři procenta hrubého domácího produktu. Jde o deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu.


Zelená dohoda pro Evropu a automobilový průmysl: Tlak na snižování emisí nekončí

02.04.2020

Ambiciózní plán nové Evropské komise nazvaný Zelená dohoda pro Evropu bude mít velký dopad také na automobilový průmysl. Jaké nové výzvy na něj čekají a co mu může pomoci v náročné transformaci?


Cizí mocnosti by mohly ovládnout vaše zdravotnictví, varuje Brusel země včetně Česka

02.04.2020

Evropská komise apeluje na členy unie, aby jejich strategické zdravotnické firmy neskoupily cizí mocnosti.


Orbánova vláda nad Maďarskem: část českých a evropských politiků žádá tvrdou reakci

01.04.2020

Takzvaný koronavirový zákon, který v pondělí schválil maďarský parlament a který de facto předal na neomezenou dobu vládě maďarského premiéra Viktora Orbána téměř neomezené pravomoci, znovu rozpoutal v Evropské unii boj o Orbánovu stranu Fidesz.


Odklad splácení úvěrů pro všechny? Situace mohou využít spekulanti, varují ekonomové

31.03.2020

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v neděli uvedla, že navrhne vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na půl roku.


EU by měla zareagovat jako po plynové krizi

26.03.2020

S europoslancem Luďkem Niedermayerem (TOP 09) o selhání Bruselu, špatné spolupráci a připravenosti na příští epidemii.


Luděk Niedermayer: O světě po koronaviru aneb proč je i není dobré se dívat na krizi před 10 lety

25.03.2020

Dnešní karanténní svět se může zdát inspirativní. Skoro žádné cestování, většinu času sedíme doma.


Česká národní banka zřejmě získá možnost, jak pomoci státu při vydávání dluhopisů

24.03.2020

Česká národní banka zřejmě získá možnost, jak pomoci státu při vydávání dluhopisů. Počítá s tím novela zákona o ČNB, kterou schválila vláda, kterou by na mimořádném zasedání také bylo řečeno, měla projednat Poslanecká sněmovna.


Ekonomika v době epidemie a po ní...

23.03.2020

Pouze dvě věci se dají s rozumnou jistotou o dopadu epidemie koronaviru na ekonomiku říci. První z nich je, že bude značný. Druhá, že o tom, jak velký bude (nejen) v naší části světa, nemáme ponětí.


Evropský parlament řeší, jak hlasovat během pandemie. Využije e-mail

21.03.2020

Epidemie nového koronaviru zastavila také běžný rytmus Evropského parlamentu.


Borovici od přehrady pomohly k evropské slávě hvězdy showbyznysu i politiky

19.03.2020

Znáte pravý důvod, proč se americký prezident Donald Trump při únorové cestě do Indie na palubě Air Force One obloukem vyhnul Brnu? Letěl si prohlédnout Chudobínskou borovici!


Ekonomika v ohrožení

16.03.2020

Přepis rozhovoru Luďka Niedermayera pro Otázky Václava Moravce.


Ekonomické dopady? Vláda by měla podpořit malé a střední firmy, zaznělo ve speciálu Plusu

13.03.2020

Vláda vyhlásila ve čtvrtek ve 14 hodin nouzový stav. Zakazují se akce nad 30 osob, mezinárodní doprava se omezuje, hranice s Rakouskem a Německem se uzavírají, čeští občané nebudou moci cestovat do rizikových zemí. Co všechna by vláda mohla dělat, aby se zmírnily ekonomické dopady opatření? A jaké sankce hrozí za jejich porušení?


Centrální banky už svět nezachrání

13.03.2020

Centrální bankéři opět vytáhli do boje s ekonomickým zpomalením.


Luděk Niedermayer: Nastal čas na šrotovné? Jak koronavirus ovlivňuje nejen českou ekonomiku

08.03.2020

Zatímco Evropa se dostává do první fáze snahy o zvládnutí infekce nového viru, zdá se, že v Číně postupně dochází k obratu směrem „k normálu“. Svědčí o tom alespoň růst znečištění nad tamními městy poté, co snížení ekonomické aktivity vzduch na chvilku pročistilo.


Koronavirus srazil korunu

04.03.2020

Strach investorů kvůli koronaviru se promítl rovněž na české měně, která v posledních dnech oslabila vůči euru. Ještě včera ráno se jedno euro prodávalo na mezibankovním trhu za 25,55 koruny. Domácí měna se tak dostala na nejslabší úrovně od začátku prosince. Během včerejšího obchodování pak posílila pár haléřů pod hranici 25,50 koruny za euro.


Vítěze slovenských voleb chválí Babiš, Okamura i ODS

01.03.2020

Čeští politici většinově přivítali výsledky slovenských parlamentních voleb bez ohledu na politickou příslušnost. Opozice vidí ve vítězství hnutí OLaNO naději, premiér Andrej Babiš pak příklad skvěle vedené kampaně a partnera pro spolupráci.


Na summitu hrajeme o čas. Dlouhá jednání mohou rozkolísat ekonomiku, varuje Niedermayer

21.02.2020

Nepřistoupit na kompromis a neustále prosazovat své zájmy by se mohlo České republice vymstít. Varuje před tím bývalý viceguvernér České národní banky a současný europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09), podle kterého by premiér Andrej Babiš měl kývnout na štědrou nabídku unijního rozpočtu na roky 2021 až 2027. Babiš totiž před evropským summitem uvedl, že nehodlá dělat kompromisy a taktikou předsedy vlády bude tlačení na navýšení příjmů.


Evropský parlament v poledne pravděpodobně ratifikuje dohodu sedmadvacítky s Vietnamem

12.02.2020

Evropský parlament v poledne pravděpodobně ratifikuje dohodu sedmadvacítky s Vietnamem o volném obchodu. Podobné dohody už má Evropská unie s Japonskem a se Singapurem. Na základě smlouvy se mají do 10 let odbourat cla a jiné bariéry u veškerého zboží, které si mezi sebou země Evropské unie a více než devadesátimilionový Vietnam vymění.


Musíme se zbavit závislosti na dotacích a naučit se čerpat unijní půjčky, shodují se čeští odborníci

11.02.2020

Bohatnoucí Česko se musí připravit na to, že do něj z Evropské unie poteče stále méně peněz. Zatímco v současném programovém období může čerpat až 625 miliard korun, v tom příštím bychom podle aktuálního návrhu mohli mít k dispozici zhruba 512 miliard korun. Zároveň se výrazně sníží míra spolufinancování dotačních projektů ze strany unie a zpřísní se podmínky pro získávání dotací.


Hlasování o Evropský strom roku začne v únoru. Česko přihlásilo borovici

30.01.2020

O vítězi jubilejního desátého ročníku ankety, do které vždy postupují vítězové národních kol, rozhodnou Evropané v online hlasování na evropskystromroku.cz od 1. do 29. února.


Betonová pozice

27.01.2020

Unie řeší klima, digitalizaci a migraci, Češi chtějí evropské peníze na projekty, které měly být dávno hotové


České kamiony čeká změna regulí

23.01.2020

Tuzemští řidiči kamionů a autobusů budou zřejmě moci za určitých podmínek nadále jezdit v zahraničí za český plat. Dosud přitom hrozilo, že na cestě skrz Německo nebo Francii budou muset čeští dopravci svým řidičům vyplácet tamní obvyklou mzdu, což některé firmy považovaly za likvidační.


Francie odloží výběr digitální daně

22.01.2020

Přepis rozhovoru Luďka Niedermayera pro ČRo Plus.


EU čekají velké změny? Letos se ukáže, jak dál

19.01.2020

Plánovanou konferenci o budoucnosti Evropy by chtěla Evropská komise (EK) zahájit 9. května, na který připadá Den Evropy.


Evropská komise chce v květnu zahájit debatu o budoucnosti EU

15.01.2020

Plánovanou konferenci o budoucnosti Evropy by chtěla Evropská komise (EK) zahájit 9. května, na který připadá Den Evropy.


Letiště Ruzyně: paralelní dráha na obzoru

12.01.2020

Přepis pořadu ČT Nedej se.


Účet za českou uhlíkovou neutralitu: Dva státní rozpočty a 2% území pro elektrárny, tvrdí studie

06.01.2020

Česká republika by zaplatila 2,5 biliónů korun, pokud by chtěla dosáhnout uhlíkové neutrality bez jaderné energie, tvrdí to studie vědců ze stanfordské univerzity, která vypracovala návrh, jak mohou jednotlivé země dosáhnout cílů, ke kterým se zavázaly v Novém zeleném údělu.


Luděk Niedermayer: O prezidentově intervenci ke klimatu

30.12.2019

Označit názor pana presidenta na klima jako názor v dávné minulosti žijícího hlupáka, je sice lákavé, ale možná to nevystihuje celou pravdu.


Babišovy audity: kudy dál?

16.12.2019

Zavřít kohoutky pro Agrofert nebude jen tak


Se snižováním spotřeby pomůže evropský rozpočet

12.12.2019

Při snižování emisí si Česko nevystačí s jádrem a obnovitelnými zdroji. „Jako prioritu vnímám úspory energie. Bez šetření to nezvládneme,“ pojmenoval zásady energetické politiky ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na konci listopadu v Praze během představování zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA).


O střetu zájmů s europoslancem Luďkem Niedermayerem

10.12.2019

Přepis rozhovoru Luďka Niedermayera pro ČRo Plus.


Reverse charge čelí kritice

09.12.2019

Česko bude chtít prodloužit platnost výjimky, během které může využívat plošné přenesení daňové povinnosti u DPH označované jako reverse charge. Na výjimce se před měsícem dohodla vláda se státy EU. Daňoví poradci i zaměstnavatelé ale mají výhrady, vyplynulo z jejich jednání se šéfk ou státní pokladny Alenou Schillerovou (ANO).


Bartoš svolává parlamentní strany kvůli Babišově střetu zájmů. Brusel za nás problém nevyřeší, říká Niedermayer

02.12.2019

Ministerstvo pro místní rozvoj podle dostupných informací obdrželo od Evropské komise finální verzi auditní zprávy, kde potvrzuje, že premiér Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů.


Europoslanci vyhlásili klimatickou nouzi, ti čeští byli většinou proti

28.11.2019

Poslanci Evropského parlamentu přijali ve čtvrtek rezoluci o vyhlášení klimatické nouze. Z celkem 21 českých europoslanců hlasovalo 12 proti, pro bylo jen šest z nich.


Europoslanci hovořili o sametové revoluci i křehkosti demokracie

26.11.2019

Eurokomisařka Věra Jourová v Evropském parlamentu na rozpravě k sametové revoluci uvedla, že bychom si měli připomínat bojovníky proti totalitě. Zároveň ale zdůraznila, že demokracie je křehký systém, o který se musí pečovat. Dnešní diskuse o sametové revoluci a jejím významu pro sjednocení Evropy vyšla z iniciativy českých a slovenských europoslanců.


Europoslancům dochází trpělivost. Požadují, aby nadnárodní firmy zveřejňovaly informace o ziscích a daních

21.11.2019

Už dva roky na stole leží legislativa, která má zvýšit transparentnost placení daní u velkých nadnárodních firem. Evropský parlament ji od začátku podporuje. Členské státy se jí ale odmítají zabývat.


Dohánění ztratilo grády

15.11.2019

První krůčky mladé české demokracie vedly hospodářskou temnotou.


Britští europoslanci žijí v nejistotě. „Je to noční můra,“ hodnotí odkládaný brexit jeden z nich

11.11.2019

Zatímco ve Velké Británii běží naplno předvolební kampaň, z Bruselu ji bedlivě sledují poslední britští zákonodárci v Evropském parlamentu. Právě výsledek předčasných britských voleb může dát jasnější pohled na to, kdy nakonec nastane brexit a kdy tito europoslanci opustí belgickou metropoli.


Kdo zaplatí večeři

10.11.2019

Babiš chce z Unie víc peněz, ale hledání sponzorů se komplikuje.


České vládě se podařilo prosadit Evropě nová pravidla pro platby DPH

08.11.2019

Přepis rozhovoru Luďka Niedermayera pro ČRo Radiožurnál.


Do Prahy se sjeli evropští novináři. Řeč byla o reformách i bezpečnosti

02.11.2019

Hlavním tématem 57. ročníku mezinárodního kongresu Evropských novinářů byly reformy Evropské unie. Akci zahájila bývalá známá exilová novinářka Lída Rakušanová, která pracovala v mnichovské pobočce Rádia Svobodná Evropa.


MÁLO PODNIKATELŮ SI UVĚDOMUJE, ŽE TO NENÍ JENOM JEJICH

30.10.2019

Ekonom a europoslanec Luděk Niedermayer (nestraník za TOP 09) považuje principy společenské odpovědnosti firem za přirozenou součást života 21. století. Podniky by se podle něho měly snažit o udržitelné podnikání, z něhož pak vyplynou i sociální a ekologické ohledy. CSR ovšem může jen pomoci, řídit podle ní firmu nelze. „Prvotní je udržitelný zisk, protože když firma ekonomicky nepošlape, jsou úvahy o sociálních ohledech zbytečné. I tady jde o rovnováhu.“


Brexit bez dohody nebude nikdy naše rozhodnutí, řekl Tusk. O odkladu se rozhodne v příštích dnech

22.10.2019

Situace kolem vystoupení Británie z Evropské unie je po sobotním dění v dolní komoře britského parlamentu složitá, řekl v úterý poslancům Evropského parlamentu předseda Evropské rady Donald Tusk.


Evropská unie a brexit

22.10.2019

Editovaný přepis rozhovoru s europoslancem Luďkem Niedermayerem.


Niedermayer: Časová tíseň ohledně brexitu je na obou stranách

21.10.2019

Editovaný přepis rozhovoru s europoslancem TOP 09 Luďkem Niedermayerem.


Nové náboženství a marketing! Klaus mladší zpochybňoval u Jílkové vědecká fakta

18.10.2019

Je naše budoucnost ohrožená klimatickými změnami natolik, že pokud neomezíme škodlivé zplodiny, povede to k sebevraždě lidstva? Jsme poslední generací, která může zastavit globální oteplování? Hrozí našim dětem a vnukům, že nebudou plodní? Porostou v důsledku toho ceny životních nákladů? Tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové byly odpovědi na tyto otázky.


Britští a unijní vyjednavači oznámili, že se jim podařilo najít uspokojivé řešení

17.10.2019

"Boris Johnson udělal velký přemet, kdy připouští, že ekonomický režim pro Severní Irsko se bude lišit od režimu pro Británii," říká v rozhovoru pro ČRo Radiožurnál Luděk Niedermayer.


Máte slovo: Klimatické změny

17.10.2019

Přepis pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou.


Niedermayer: EU chybí systémové řešení. Babišův postup v turecké invazi byl nekompetentní

15.10.2019

V květnových volbách do Evropského parlamentu se Luděk Niedermayer (TOP 09) stal nedostižným vítězem kroužkování, když získal bezmála 70 tisíc preferenčních hlasů.


Oslabená Ursula

13.10.2019

Evropští poslanci ukázali při slyšeních svaly a co teď s tím


Francouzka Goulardová, která měla dohlížet na vnitřní trh, u europoslanců neprošla

10.10.2019

Výbory Evropského parlamentu zamítly kandidaturu Francouzky Sylvie Goulardové do Evropské komise (EK).


Jourovou čeká grilování v Bruselu: Ptát se jí budou i na Babiše. Koho už vyřadili?

07.10.2019

Perné pondělí čeká českou eurokomisařku Věru Jourovou. Členové výborů Evropského parlamentu hodlají během tříhodinového slyšení prověřit, zda politička má přehled o tématech své práce a bude pracovat svědomitě a nezávisle. Jourová kandiduje na post místopředsedkyně příští Evropské komise pro evropské hodnoty a transparentnost, což se v Česku setkalo s rozporuplnými reakcemi.


Jak vidí brexit naši tři europoslanci?

30.09.2019

Přepis vystoupení Luďka Niedermayera v pořadu Otázky Václava Moravce.


Bankéři dávají ruce pryč od uhlí

27.09.2019

Na 130 světových bank se dohodlo, že budou více podporovat zelenou energetiku a omezí financování fosilních zdrojů. V Česku se zapojí Komerční banka či ČSOB, další o tom uvažují.


Luděk Niedermayer: V nové Evropské komisi bude hrát prim ekologie

23.09.2019

Do ekonomické politiky nové komise Ursuly von der Leyenové bude velkou měrou promlouvat ekologie, předpokládá europoslanec za TOP 09 a místopředseda evropského ekonomického výboru Luděk Niedermayer. Popsal také, jak probíhá změna v čele Evropské centrální banky.


Kde vezme stát peníze? Změna penzí by mohla přinést minimální důchod

23.09.2019

Změna důchodových pilířů a garance státu k vyplácení minimální penze. Tak vypadají koncepční změny, které budou představeny do konce roku s dalšími návrhy.


Evropskou centrální banku po osmi letech čeká změna na postu šéfa

22.09.2019

Editovaný přepis rozhovoru Luďka Niedermayera pro ČRo Plus.


Hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem musí zůstat otevřené, odhlasovali europoslanci

18.09.2019

Evropský parlament odmítne jakýkoli návrh dohody o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, která nezaručí otevřené hranice mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem. Tvrdí to usnesení, které ve středu europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku přijali drtivou většinou hlasů. Usnesení je sice právně nezávazné, má ovšem svou politickou váhu, neboť vyjadřuje společný postoj evropského zákonodárného sboru.


Euroskeptici v europarlamentu kritizovali politiku ECB

17.09.2019

Zatímco europoslanci z řad lidovců, liberálů nebo sociálních demokratů kandidaturu Christine Lagardeové na post prezidentky Evropské centrální banky vítají, zástupci levice (GUE/NGL) či euroskeptické pravice (ECR) k ní mají výhrady.


Stíhání v kauze Čapí hnízdo zastaveno

13.09.2019

Editovaný přepis vystoupení Luďka Niedermayera v pořadu 90' ČT24.


Jourová bude schytávat útoky od Orbána i Babiše, míní Prouza. Šéfka Komise věří v její nezávislost

10.09.2019

V rámci své funkce by měla Jourová dohlížet na dodržování role práva a demokracie v EU. Novou Evropskou komisi, která by se měla ujmout mandátu 1. listopadu, musí nyní schválit Evropský parlament.


Králík z klobouku brexit nevyřeší, Británii je třeba dát čas, míní europoslanec Niedermayer

06.09.2019

Britský chaos kolem odchodu z Evropské unie se dostává do další fáze, kdy horní sněmovna přijala návrh zákona, který má zabránit, aby Velká Británie opustila společenství bez dohody. Kam se řítí britské impérium a jak se k tomu má postavit zbytek Unie? Nad tím se v Interview ČT24 zamýšlel europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).


Státní zástupce má rozhodnutí vysvětlit, jinak lidé ztratí důvěru ve spravedlnost, reaguje opozice

02.09.2019

Opoziční politici respektují rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha v případu Čapí hnízdo, vyčkávají ale na podrobnější informace.


Niedermayer: Babiš dělá neskutečně chyb, brzdí záchranu krajiny, kroky vlády by měl řešit Ústavní soud

13.08.2019

Na Evropskou unii bychom měli být hrdí, ztělesňuje to, co se v Evropě povedlo, říká europoslanec a ekonom Luděk Niedermayer. Musí podle něj mít odvahu řešit to, co přijde, někdy i tvrdě a rozhodně.


Niedermayer: S eurem bychom Západ doháněli rychleji. Protesty v Moskvě? Putin omezil volby, nesrovnávejte s Francií

08.08.2019

ROZHOVOR Pokud by se Čína v reakci na americká cla rozhodla oslabit svou měnu, bude to mít dopady i na Evropu, říká europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).


Za kulisy: Proč premiér váhal s návrhem Jourové

30.07.2019

Premiér Andrej Babiš nakonec po několikatýdenním váhání oznámil, že navrhne, aby se českou eurokomisařkou znovu stala Věra Jourová. Lídr hnutí ANO původně s její nominací váhal a pohrával si s myšlenkou, že dá přednost europoslankyni Ditě Charanzové. Proč upadla Věra Jourová v nemilost?


Andrej Babiš se dnes v Bruselu setkal s příští novou předsedkyní Evropské komise Ursula von Der Leyenovou

29.07.2019

Přepis rozhovoru Luďeka Niedermayera v pořadu Den v 60 minutach ČRo Plus.


Zajistit brexit, sjednotit zemi a porazit šéfa labouristické opozice Jeremyho Corbyna

23.07.2019

Rozhovor s Luďkem Niedermayerem pro ČRo Radiožurnál.


Volba nové šéfky Evropské komise očima českých europoslanců: ANO výsledky překvapivě vítá, ODS a Piráti ne

22.07.2019

Čerstvě zvolení europoslanci vybrali minulý týden novou předsedkyni Evropské komise – bude jí dosavadní německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Podívali jsme se na to, co říkají na výsledky hlasování europoslanci za ANO, ODS, Piráty a TOP 09.


Jak také sociální politika zdražuje bydlení

18.07.2019

O tom, že za drahými byty je neskutečně složité povolování staveb, se píše hodně. Netransparentní a často zájmovými skupinami ovlivněné územní plánování měst a obcí má také svou nemalou roli.


Babišova politika vůči Evropské unii je nesrozumitelná a nekompetentní, kritizuje Niedermayer (TOP 09)

18.07.2019

Evropský parlament potvrdil v čele Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Na řady nyní přichází výběr jednotlivých eurokomisařů – Česko ale zatím nikoho oficiálně nejmenovalo, přestože neoficiálně se mluví o tom, že by měla pokračovat současná komisařka Věra Jourová (ANO). Není to chyba?


Rozhovor s Luďkem Niedermayerem a Ondřejem Kovaříkem

18.07.2019

Přepis vystoupení Luďka Niedermayera v pořadu Pro a proti ČRo Plus.


V čele Evropské komise stane poprvé v historii žena. Von der Leyenová získala v europarlamentu těsnou většinu

16.07.2019

Od naší zpravodajky ze Štrasburku - V čele Evropské komise stane poprvé v historii žena. Ursula von der Leyenová získala od poslanců Evropského parlamentu během hlasování v úterý večer těsnou, ale dostatečnou podporu a od listopadu letošního roku vystřídá Lucemburčana Jeana-Clauda Junckera v čele Evropské komise.


Měli bychom vystupovat jako supervelmoc Evropa, říká Niedermayer. Jen tak prý může EU čelit celním válkám

12.07.2019

Tři čeští europoslanci se stali místopředsedy výborů Evropského parlamentu. Česká televize proto pozvala postupně všechny tři do Události, komentářů, aby představili své priority ve funkci. Jako první přišel Luděk Niedermayer (TOP 09), který se stal prvním místopředsedou hospodářského a měnového výboru. Zdůraznil především obavy z celních válek a potřebu postupovat při jejich odrážení v rámci Unie jednotně.


V EU se kupčilo s funkcemi jak na koňském trhu. Vyhráli velcí silní hoši, na ostatní nic nezbylo, říká Niedermayer

12.07.2019

„Jako Česko jsme v Evropské unii zažili jeden z největších debaklů poslední doby. Pan premiér Babiš ničeho nedosáhl,“ vysvětluje europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer ve Výzvě.


Rozhodnutí Rady je velkým neúspěchem vyjednávání zemí našeho regionu

04.07.2019

Europoslanec Luděk Niedermayer byl hostem pořadu 90' ČT24. Tématem byli navržení kandidáti na vrcholné role v evropských institucích.


Nová jména v čele Evropské unie

02.07.2019

Třídenní drama u konce. Lídři unijních zemí po složitých jednáních odložených a přerušených i během dneška dosáhli kompromisu. Do čela Evropské komise navrhují Ursulu von der Leyenovou, nynější německou ministryni obrany. Novým šéfem Evropské rady by se měl stát Charles Michel. To je současný belgický premiér.


Kdo se stane novým předsedou Evropské komise?

01.07.2019

Celou noc strávili šéfové států a vlád zemí Evropské unie v Bruselu debatami o tom, kdo bude v příštích letech stát v čele klíčových unijních institucí. Podle jedné z možných variant by se předsedou Evropské komise stal její nynější místopředseda a kandidát evropských socialistů Frans Timmermans a předsedou Evropského parlamentu pak volební lídr vítězných lidovců Manfred Weber. Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) byl hostem speciálu České rozhlasu Plus.


Luděk Niedermayer: Andrej a jeho motýle

18.06.2019

Pan Babiš je člověk, který osobně může udělat opravdu hodně pro to, aby kolem nás byli motýle (ale i jiný, stále více ohrožený a pro krajinu nezbytný hmyz). Myslím, že nikdo jiný v naší zemi takovou moc (a také odpovědnost) nemá.


Europoslanec Niedermayer: Babišovy kauzy se stávají čím dál větším tématem celé unie

18.06.2019

Staronový europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer, který teď kandidoval na společné kandidátce se STAN, v Interview Plus označil dotační kauzu premiéra Andreje Babiše (ANO) za velmi vážnou. Na druhé straně uvádí, že v unii je podle něj 28 „troublemakerů“.


Vyřeší Babiš svůj střet zájmů přímo s Junckerem? Naprostý nesmysl, shodují se politici

07.06.2019

Premiér Andrej Babiš neustále tvrdí, že Česká republika nebude muset kvůli jeho údajnému střetu zájmů žádné peníze Evropské unii vracet. O „skandálním“ chování auditoru chce premiér mluvit dokonce s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.


Niedermayer: Evropa musí být všech

29.05.2019

Rekordmanem letošních evropských voleb v počtu preferenčních kroužků ze všech kandidátů v České republice je europoslanec Luděk Niedermayer.


Niedermayerův volební úspěch rozštěpil TOP 09. Má být ve vedení, ale nechce, smutní Kalousek

28.05.2019

Koalice Starostů s TOP 09 si od minulých voleb pohoršila o čtyři procenta a jeden mandát. I tak je lídr kandidátky Jiří Pospíšil (TOP 09) spokojen. A to přesto, že ho voliči preferenčními hlasy odsunuli na druhé místo za Luďka Niedermayera.


Niedermayer: Já ve vedení TOP 09? Do stranické politiky bych se pouštět neměl

27.05.2019

Přes 67 tisíc preferenčních hlasů získal ve volbách do Evropského parlamentu Luděk Niedermayer, trojka společné kandidátky TOP 09 a STAN. V Česku nezískal nikdo více.


Kometa Niedermayer, navrátilec Vondra i generál Blaško. Podívejte se, kdo bude Česko v Bruselu zastupovat

27.05.2019

Celkem sedm českých politických stran či hnutí bude mít své zástupce v nově složeném Evropském parlamentu.


Krále kroužků Niedermayera chtějí do vedení topky. Chci se věnovat Bruselu, odmítá to

27.05.2019

Nejvíce kroužků ve volbách do Evropského parlamentu získal Luděk Niedermayer. Ve štábu TOP 09 ještě v neděli večer zaznívaly hlasy, že by bylo dobré, kdyby se ucházel o nějakou funkci ve vedení strany. Europoslanec to však odmítá, chce se naplno věnovat práci v Bruselu.


Niedermayer (TOP 09): Dvojí kvalita potravin má i své výhody. Sklenice není vždy poloprázdná

18.04.2019

Jiný pohled na 'českou prohru'... Má totiž dvě kvality


Povinná výbava aut v Evropě bude bohatší o zařízení, které upozorní na překročení povolené rychlosti

16.04.2019

V povinné výbavě nových aut se pravděpodobně objeví zařízení proti překračování povolené rychlosti. Vyplývá to z nových pravidel, která schválil Evropský parlament. Jejich cílem je zvýšit bezpečnost silničního provozu. Systém na omezování rychlosti ale někteří poslanci kritizují. Přímo ve Štrasburku se tématu věnuje zpravodaj Radiožurnálu.


Niedermayer: Peníze pro velké a bohaté

15.04.2019

Nedávno jsem byl u diskuse se zástupci naší vlády, kteří vyjednávají o kohezních miliardách, které naše země od dalších členů Unie v dalších letech dostane. Některé postoje našich ministrů jsou hodné zaznamenání.


Jsou žebříčky europoslanců nesmysl?

10.04.2019

Nestalo se toho za těch minulých pět let mezi jedenadvacítkou českých europoslanců zrovna málo.


Zeman chce 8,8 milionu na cestu do Číny. Niedermayer a Pospíšil mu poslali jasný vzkaz

09.04.2019

Prezident Miloš Zeman se opět chystá na cestu do Číny. Na pětidenní návštěvu se vydá na konci dubna. Někteří europoslanci se ovšem pozastavuji nad tím, kolik to vše má stát.


Miniplenární zasedání 4.4.

09.04.2019

Jak jsem hlasoval na dubnovém miniplenárním zasedání?


Niedermayer: Vláda rozdává peníze, které ještě nemá

07.04.2019

Luděk Niedermayer byl hostem v pořadu Otázky Václava Moravce


Dobývání Bruselu

07.04.2019

Každému, kdo si myslí, že katastrofy evropských dějin úzce souvisely s neschopností států spolupracovat, může napoprvé ta ranní chůze po hladké dlažbě na prostranství před Evropským parlamentem v Bruselu navodit nečekanou dávku dojetí.


EU chce být ostrá na Čínu. Její jednotu nahlodává ambiciózní plán Pekingu za miliardy

06.04.2019

Brusel před úterním summitem s Čínou prosazuje koordinovaný a ostřejší přístup vůči Pekingu. Iniciativa Pásu a Stezky jej může narušit.


Unijní trh s plynem bude mít nová pravidla, potvrdil Evropský parlament

04.04.2019

Novou podobu pravidel pro trh s plynem, předběžně dohodnutou s členskými zeměmi, dnes potvrdilo při hlasování plénum Evropského parlamentu.


Problém s dvojí kvalitou potravin vyřešen?

02.04.2019

"Dohoda řešící problém dvojí kvality potravin je podle mě dobrá a opravdu bude směřována na to, aby některé firmy nezneužívaly svého postavení," říká europoslanec Luděk Niedermayer.


Uvidíme, co doma

01.04.2019

Evropská unie zkouší změnit systém poplatků za autorská práva na internetu.


Niedermayer: ANO, nestonejte v recesi!

31.03.2019

Nápad paní ministryně financí, že o náklady na zdravotní péči pro děti, nepracující a důchodce se postarají přímo ti, co odvody platí, by měl jeden pozoruhodný výsledek. Zjednodušeně řešeno se stane velmi riskantním onemocnět v situaci, kdy ekonomika z růstu přejde k poklesu.


Podnikatelé varují před omezením! Tohle chtějí dělat europoslanci

30.03.2019

České dopravce čeká pravděpodobně řada změn. V Bruselu by se v dubnu měl znovu řešit tzv. balíček mobility, který může omezit jejich podnikání. Případné zavedení nových pravidel řešili čeští obchodníci i na jednání s kandidáty do Evropského parlamentu.


EU by mohla mít speciální policii, která by bojovala s praním špinavých peněz

29.03.2019

Členské státy Evropské unie málo spolupracují v boji proti daňovým podvodům a ministři financí nijak nepomáhají prosazování změn, které by současný stav napravily. Vyplývá to ze zprávy zvláštního výboru pro finanční trestné činy, kterou nyní schválil europarlament. Ten proto chce, aby vznikla evropská finanční policie, která by se daňovými úniky a praním špinavých peněz zabývala.


České bankovnictví na rozcestí. Jak ho promění technologie?

29.03.2019

Bankovní trh se rychle mění. Identitu klienta lze ověřit přes telefon, banky investují do prodeje nebankovních produktů, chytré aplikace přináší úplně nové služby. Jakou proměnu můžeme očekávat v České republice? Tomu se na konferenci Trask Future Insight 2019 věnovala panelová diskuze zástupců ČSOB, České spořitelny, ČNB a Evropského parlamentu.


Vysvětlení mého hlasování z 25. - 28. března

29.03.2019

Jak jsem hlasoval na druhé březnové plenárce?


Vzdát se vedení Unie by byla ostuda, reagují čeští europoslanci

28.03.2019

Premiér Andrej Babiš před svými ministry mluvil o tom, že by se Česko kvůli úsporám mohlo vzdát předsednictví v Evropské unii. Podle oslovených evropských politiků by to mělo vážný dopad na prestiž země.


Internetová džungle dostane pravidla

27.03.2019

Reforma autorského práva prošla Evropským parlamentem. Postavení firem jako Google či Facebook oslabí a naopak posílí práva vydavatelů či filmařů.


Dokázali evropští politici, že jsou schopni vystupovat vůči Číně jednotně?

26.03.2019

"Vztah Evropské unie s Čínou není postavený na férových nebo zdravých základech, musíme asertivněji prosazovat své zájmy," říká v rozhovoru pro ČRo Radiožurnál Luděk Niedermayer.


Luděk Niedermayer hovořil v Plzni o vodě a roli Evropské unie

24.03.2019

Voda, a především pak hospodaření s dešťovou vodou, bylo hlavním tématem setkání poslance Evropského parlamentu Luďka Niedermayera s náměstkem primátora Plzně pro životní prostředí Michalem Vozobule.


Stát i velké kolosy ztrácí v energetice klíčovou roli. Nové technologie mění pravidla hry, říká Luděk Niedermayer

23.03.2019

Nové technologie a decentralizace, která je spojena s rozšířením obnovitelných zdrojů, úplně mění postavení velkých energetických hráčů a také státu. Z energetiky kontrolované několika kolosy se stává prostředí, kde podniká mnohem větší množství firem. Budoucností energetiky se zabývala konference 'Století páry skončilo', kterou pořádal Svaz moderní energetiky. Podívejte se na video sestřih klíčových prohlášení v debatě.


Blíží se kritické okamžiky brexitu

21.03.2019

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Události, komentáře.


„Elektrárnu napadne i dítě.“ Supersíť spojí auta i ledničky, EU řeší bezpečnost

18.03.2019

Do celé Evropy včetně Česka v dohledné době naplno přijdou sítě 5G. A kromě rychlejšího mobilního internetu mají změnit způsob, jakým spolu komunikují moderní přístroje, například auta, telefony nebo třeba ledničky. V rámci těchto sítí ale budou fungovat i elektrárny, dopravní dispečinky a další kritické infrastruktury, což vytváří velké riziko. Proto se nyní v Bruselu intenzivně řeší, jak vše ochránit před kyberútoky. Za těmi mohou stát nejen různí hackeři-amatéři, ale i cizí státy v rámci špionáže.


TOP 09 jde do eurovoleb se STAN a dalšími subjekty. Chtějí oslovit voliče proevropským programem

18.03.2019

Kandidáti TOP 09, Starostů a nezávislých (STAN) a dalších uskupení chtějí v kampani pro volby do Evropského parlamentu oslovit proevropského voliče, který chce, aby Česko bylo aktivním členem Evropské unie. Vylučují referendum o vystoupení z Evropské unie. ČTK to v pondělí před jízdou kandidátů tramvají skrz Prahu řekl předseda TOP 09 a lídr kandidátky Jiří Pospíšil.


Evropa se chystá na tvrdý brexit

14.03.2019

Bez jakýchkoli problémů včera Evropským parlamentem prošla série opatření připravených ve snaze zmírnit negativní dopady případného brexitu bez dohody. Nařízení se týkají nejcitlivějších oblastí, jakými jsou letecké a silniční spojení Británie s Evropskou unií, zachování práv občanů či studijní pobyty v rámci programu Erasmus+. Jde nicméně o jednostranná opatření, která předpokládají reciproční kroky Britů.


Europoslanci bijí na poplach a varují před technologiemi z Číny

13.03.2019

Poslanci Evropského parlamentu přijali v úterý evropský akt o kybernetické bezpečnosti. Pro hlasovalo 586 europoslanců, proti bylo 44. Zavádí tak první celoevropský systém certifikace kybernetické bezpečnosti informačních a komunikačních technologií, který má zajistit, aby produkty, procesy a služby prodávané v zemích EU splňovaly standardy kybernetické bezpečnosti.


Evropská unie se připravuje na brexit bez dohody. Europoslanci schválili balíček opatření

13.03.2019

Bez jakýchkoli problémů ve středu Evropským parlamentem prošla série opatření připravených ve snaze zmírnit negativní dopady případného brexitu bez dohody.


Pozor na 5G, aby nebylo nebezpečné. Evropa si musí pohlídat technologie

12.03.2019

Poslanci Evropského parlamentu přijali v úterý evropský akt o kybernetické bezpečnosti. Pro hlasovalo 586 europoslanců, proti bylo 44. Zavádí tak první celoevropský systém certifikace kybernetické bezpečnosti informačních a komunikačních technologií, který má zajistit, aby produkty, procesy a služby prodávané v zemích EU splňovaly standardy kybernetické bezpečnosti.


Mayová opět prohrála. Bude se hlasovat o odchodu bez dohody

12.03.2019

Dolní sněmovna britského parlamentu i při druhém hlasování odmítla dohodu o odchodu Spojeného království z Evropské unie, kterou s Bruselem vyjednala premiérka Theresa Mayová. Dohodu, ke které Mayová v pondělí dojednala doplňky kvůli takzvané irské pojistce, podpořilo jen 242 zákonodárců, proti se jich postavilo 391. Mayová následně oznámila, že předloží ve středu poslancům návrh opustit Evropskou unii bez dohody. Prohlásila, že pokud se parlament rozhodne pro toto řešení, vláda je připravena ho naplnit.


Minulý týden

04.03.2019

Pravidelná rubrika v týdeníku Respekt.


Schodek státního rozpočtu vystrašil Česko. „Je zaděláno na průšvih“

03.03.2019

Vláda promarnila období ekonomického růstu. Nevytvářely se rezervy. Je zaděláno na průšvih. Tak komentuje opozice stav, v němž se na konci února nacházel státní rozpočet. Ten je ve schodku téměř dvaceti miliard korun, což je nejhorší výsledek rozpočtu v únoru od roku 2011. Státní rozpočet se ke konci února dostal do schodku 19,9 miliardy korun z přebytku 8,8 miliardy korun v lednu. Loni v únoru vykázal rozpočet přebytek 25,8 miliardy korun.


Mladí političtí lídři celé Evropy se sešli v Praze. Výsledek? Možná vize pro Evropu

27.02.2019

Zástupci mládežnických politických organizací sdružení pop Youth of European People’s Party (YEPP) se sešli v Praze na třídenní konferenci s názvem „Digitální bezpečnost: budoucnost a demokracie“. Delegáti mohli navštívit přednášky třeba o sociálních médiích nebo hybridní válce. Konferenci trvající 21. - 23. února navštívila celá řada zajímavých hostů, jako třeba europoslanec a ekonom Luděk Niedermayer, který poskytl Studentě krátký rozhovor.


Evropskou kandidátku TOP 09 se Starosty povedou Pospíšil s Polčákem

18.02.2019

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 do květnových voleb do Evropského parlamentu budou europoslanci Jiří Pospíšil (TOP 09), Stanislav Polčák (STAN) a Luděk Niedermayer (TOP 09).


Otázky Václava Moravce: Stupeň rozkladu Evropy?

17.02.2019

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu OVM.


Europoslanci umožnili Babišovi zavést „jeho“ reverse charge. Ale jen dočasně

14.02.2019

Evropské státy dlouhodobě bojují s neefektivním výběrem daní a s daňovými podvody. Členské země EU kvůli tomu ročně přijdou odhadem o 170 miliard eur (zhruba 4,4 bilionu korun). Brzy by se ale měla změnit pravidla pro systém odvádění DPH u přeshraničních transakcí, což by mělo celý problém zmenšit.


Transakce v eurech zlevní. Banky nesmí chtít diskriminační poplatky, rozhodla EU

14.02.2019

Poslanci Evropského parlamentu schválili návrh nařízení, které má ukončit diskriminaci uživatelů platebních služeb v zemích jako je Česko či Polsko.


Báječný nový EU internet

13.02.2019

Evropská reforma autorského práva se blíží do konečné fáze. Je zásadní změnou ve fungování internetu. Média, vyhledávání, a hlavně provoz mnoha webových stránek – to všechno bude vypadat jinak. Lépe?


Starostové a TOP 09 se spojí do eurovoleb, Zelení je podpoří

08.02.2019

Dohoda o spolupráci mezi STAN a TOP 09 se po týdnech vyjednávání přiblížila ke konci. Společný projekt ale při jeho vzniku provázely potíže.


Niedermayer (TOP 09): Takový slušný terorista

06.02.2019

Pana důchodce, který chtěl naši zemi ochránit před teroristy, zřejmě čeká několik let ve vězení. Je dobře se nad tím, co se stalo, pořádně zamyslet (a jsem rád, že se o to např. Respekt pokusil).


Luděk Niedermayer: Kamiony a levý pruh aneb Vítejte v Česku

04.02.2019

Je to stále stejná písnička. Kdykoliv dojde na naší zubožené dálnici D1 k průšvihu, ve kterém hrají roli kamiony v rychlém pruhu, rozproudí se debata o tom, zda je z takzvaně rychlého pruhu vyloučit.


TOP 09 a STAN zkusí sjednotit pravici

28.01.2019

Ve svazku pravicových stran pro nadcházející eurovolby mají být i regionální uskupení a nezávislé osobnosti.


V EU se „porcuje“ dotační medvěd. Česku jde o miliardy a hrozí, že dostane méně

27.01.2019

V Bruselu se naplno rozhořel boj o evropské miliardy. Česko zřejmě bude mít garantováno méně peněz, další ale může „shrábnout“ v boji o společný dotační balík. Shodují se na tom čeští europoslanci. Méně peněz navíc prý může motivovat nejen ke smysluplnějšímu rozdělování na různé projekty, ale také k tomu, aby stát podpořil firmy, univerzity a další instituce, aby byli v mezinárodních žádostech o dotace úspěšnější. Zatím je to spíše mizérie.


„Musíme u Čechů vzbudit emoce.“ Niedermayer spustil nový web o EU, do EP chce znovu za TOP 09

23.01.2019

Europoslanec Luděk Niedermayer bude znovu kandidovat do Evropského parlamentu a s největší pravděpodobností to bude na kandidátní listině TOP 09, za kterou byl do této instituce zvolen už v roce 2014. „Nedovedu si představit, že bych kandidoval za někoho jiného,“ popřel spekulace, že by do volebního klání šel v barvách jiných, například teprve vznikajících stran či hnutí. Niedermayer a jeho tým dnes spustil webové stránky, kterými chce Čechy vyprovokovat k tomu, aby více přemýšleli o své sounáležitosti s Evropou.


Niedermayer chce, aby Češi vůči EU cítili emoci. Chystá se opět kandidovat za TOP 09

21.01.2019

V minulých eurovolbách byl Niedermayer lídrem TOP 09, tehdy ještě jako nestraník. O první místo má ale tentokrát zájem i předseda Jiří Pospíšil.


Interview ČT24: brexit

18.01.2019

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Interview ČT24 na téma brexit.


Měla by mít Evropská unie možnost trestat i ty členy, kteří poruší standardy právního státu?

17.01.2019

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Ozvěny dne na ČRo Radiožurnál.


EU v roce 2018 pohledem českých europoslanců

31.12.2018

Co nejdůležitějšího se podle českých europoslanců událo v roce 2018 na poli evropské legislativy? Na otázku redakce EURACTIV.cz odpověděla desítka z nich.


Luděk Niedermayer: Nejsme u konce dopadů kurzového závazku

27.12.2018

Česká republika stále není u konce dopadů režimu kurzového závazku České národní banky. Třeba neochota koruny posílit související s objemem intervencí ČNB, kterou již měsíce vidíme, to ukazuje. V rozhovoru pro Roklen24 to řekl europoslanec TOP 09 a bývalý viceguvernér bankovní rady ČNB Luděk Niedermayer. Neortodoxní politika ČNB podle něj přinesla pozitiva stejně jako negativa. Otázka je, zda měl být režim tak rigidní a měl trvat tak dlouho.


Na dotační politiku vlád doplácejí malé zemědělské podniky

27.12.2018

Zemědělství v naší zemi není doménou malých, obvykle rodinných farem, jako je tomu jinde v Evropě. A v rozporu se zažitou představou za to zdaleka nemůže jen historické dědictví komunistické kolektivizace.


Usnesení EP k možnému střetu zájmů Andreje Babiše

13.12.2018

Přepis pořadu ČRo Plus Den v 60 minutách.


Europoslanci debatovali o Agrofertu a Babišovi. Nedostanou žádné dotace, řekl komisař

12.12.2018

Český premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl, že by byl ve střetu zájmů a že by ovlivňoval přidělování evropských peněz Agrofertu. Právě o tom ve středu večer debatovali europoslanci, komisař pro rozpočet Günther Oettinger jim řekl, že dokud se situace nevyjasní, nebude EU proplácet dotace spojené s Agrofertem. Babiš ujistil, že je jeho kabinet v kontaktu s Evropskou komisí a údajný střet zájmů s ní řeší. Zájem Evropské komise a Evropského parlamentu o svoji osobu však považuje za předvolební iniciativu českých europoslanců.


Europoslanci dali zelenou daňovému systému reverse charge. Zamezuje podvodům s DPH

11.12.2018

Evropský parlament v úterý souhlasil se zavedením pravidel, která umožňují používat v boji proti daňovým únikům systém přenesené daňové povinnosti, známý jako reverse charge.


Když rozděluješ, sám nic neber

10.12.2018

Co vzniká za dotace, kvůli kterým se Babiš hádá s Unií.


Reforma autorských práv na internetu

08.12.2018

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Den podle na ČRo Plus.


O střetu zájmů Andreje Babiše, evropském rozpočtu, brexitu nebo autoemisích

06.12.2018

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Interview ČT24.


Niedermayer: ČR není připravena na úbytek peněz z fondů EU

06.12.2018

Česko vzhledem k hospodářskému růstu bude přicházet o peníze z kohezních fondů Evropské unie, není ale připraveno na to, aby se ucházelo o peníze v programech, kde o ně musí soutěžit s jinými členskými státy. Na jednání Evropské platformy o rozpočtu EU to ve sněmovně řekl europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Upozornil také, že o tom, jaký přínos budou mít peníze z kohezních fondů pro Česko, rozhoduje hlavně nastavení národních programů pro čerpání.


Evropská platforma se rozrůstá, zástupci debatovali o evropském rozpočtu

06.12.2018

V prosinci sněmovna projednává státní rozpočet. Zástupci Evropské platformy se proto dnes sešli, aby s odborníky diskutovali i rozpočet Evropské unie, jeho priority a také dopady, které bude mít na Česko.


Babiš má jasno: Nikdy neodstoupím a nic vracet nebudu

03.12.2018

Analýza: V čem nás premiér balamutí, když mluví o dotacích, střetu zájmů a posudku z EU


Ano, ne, nevím. Kdo z europoslanců chce na jaře znovu kandidovat do Evropského parlamentu?

03.12.2018

Českým europoslancům pomalu končí pětiletý mandát v Evropském parlamentu. Většina z nich už proto zvažuje, zda chtějí svůj post obhajovat. Server iROZHLAS.cz se všech jednadvaceti zeptal na jejich rozhodnutí. Volby do Evropského parlamentu se v Česku mají uskutečnit 24. a 25. května. Prezident ještě musí termín vyhlásit. Kdo bude obhajovat?


Babišovy možnosti? Vzdát se dotací, prodat Agrofert nebo podat demisi

02.12.2018

Předseda vlády Andrej Babiš má po zjištění právní služby Evropské komise velmi málo možností jak zareagovat. Kvůli svému střetu zájmů a porušování unijních pravidel může společnost Agrofert přijít až o dvě miliardy korun na dotacích. Například podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) má premiér na výběr ze tří možností. A žádná z nich není pro Babiše patrně příliš lákavá.


Rusko rozpoutalo krizi v Kerčském průlivu a Evropa tápe. Měla by přitvrdit sankce proti Kremlu?

29.11.2018

Nedělní incident v Kerčském průlivu a aktuální eskalace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou znovu rozhýbala debatu o možném zpřísnění protiruských sankcí zavedených Evropskou unií v reakci na anexi Krymu. Přestože členské státy zatím vystupují opatrně, mnozí evropští politici a odborníci vyzývají k přitvrzení postoje – včetně některých českých europoslanců. Evropa by podle nich měla na nové události v Kerčském průlivu určitě reagovat, prosazení nových sankcí se však kvůli postoji některých zemí unie zdá být spíše méně pravděpodobné.


Mayová vyjednávala dobře a dojednala, co mohla. Teď je to na britských poslancích, tvrdí Luděk Niedermayer

27.11.2018

Spojené království a ostatní země Evropské unie podepsaly dohodu o brexitu. Dokument ale začne platit až ve chvíli, kdy jej schválí poslanci britské Dolní sněmovny (12. prosince) a poslanci Evropského parlamentu. Co bude dál? Na to odpovídal v pořadu Interview Plus europoslanec Luděk Niedermayer.


Rozhovor s Luďkem Niedermayerem

26.11.2018

Europoslanec Luděk Niedermayer o brexitu pro ČRo Plus.


Lidé si řeknou, že takhle to dál nejde, varuje poslance ANO Luděk Niedermayer

21.11.2018

ROZHOVOR Nikdo podle europoslance Luďka Niedermayera nepochybuje o tom, že hnutí ANO vyhrálo volby a že má plné právo, pokud se mu podaří sestavit nějakou koalici, vládnout. „Ale jde o zpochybnění morálních kvalit pana premiéra a zároveň o velkou obavu, když se ukazuje, jak daleko je schopen zajít dokonce ve vztahu ke svým rodinným příslušníkům, jestli by se nemohl pokusit ovlivňovat konání policie a soudů,“ říká ke kauze premiéra Andreje Babiše a jeho syna europoslanec za TOP 09. Jednání Andreje Babiše vůči synovi považuje z morálního hlediska za hodně diskvalifikující pro nějakou významnou veřejnou funkci.


Daňové úniky nutí EU rozhodovat proti vůli některých členů. Lídři unie chtějí danit ve všech zemích stejně, Česko je proti

20.11.2018

Aby mohla Evropská unie rychleji jednat o aktuálních problémech, měly by se státy vzdát pravidla o jednomyslném hlasování.


Náhradní „grilovačku“ Babiše v europarlamentu neřeší. Premiér tvrdil opak

16.11.2018

Andrej Babiš (ANO) podle informací z Evropského parlamentu oficiálně zrušil svou lednovou cestu na debatu s europoslanci, ale o novém termínu navzdory svým prohlášením nejedná. Blesk Zprávám to řekl europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Na „grilovačku“ přitom například v úterý dorazila německá kancléřka Angela Merkelová, na kterou někteří poslanci v sále dokonce bučeli. Babiš rozhodnutí zdůvodnil důležitějšími zahraničními cestami.


Merkelová je pro vznik společné evropské armády, spěchat s ní ale nechce. Státy EU by podle ní měly místo hádek ukázat vzájemnou toleranci

14.11.2018

Přestaňte ohrožovat právní stát, vyzvala německá kancléřka Angela Merkelová Poláky a Maďary. Ve svém projevu v Evropském parlamentu ve Štrasburku sice žádnou zemi konkrétně nejmenovala, bylo ale evidentní, že má na mysli právě Varšavu a Budapešť.


Merkelová: Buďte solidární!

14.11.2018

Přestaňte ohrožovat právní stát, vyzvala německá kancléřka Angela Merkelová Poláky a Maďary. V projevu na půdě Evropského parlamentu ve Štrasburku sice žádnou zemi nejmenovala, bylo ale evidentní, že má na mysli právě tyto dvě.


Volání do ciziny už nebude stát „majlant“. Europoslanci nastavili operátorům cenový strop

14.11.2018

Evropský parlament dnes ve Štrasburku potvrdil nová pravidla pro telekomunikace, která zavádějí cenový strop pro přeshraniční hovory v rámci EU. Balíček opatření začne platit od poloviny května příštího roku a volání z Česka do jiné země v EU nebude od té doby vyšší než 6 korun za minutu. Cena SMS by se měla pohybovat maximálně kolem 1,50 Kč.


Junckera by v čele Evropské komise mohl nahradit bavorský konzervativec Weber

08.11.2018

Novým předsedou Evropské komise by se mohl stát německý europoslanec Manfred Weber. Na sjezdu v Helsinkách si ho jako svého kandidáta zvolila Evropská lidová strana (EPP), tedy nejsilnější frakce v Evropském parlamentu sdružující evropské strany pravého středu. V Česku do ní patří TOP 09 a KDU-ČSL.


Niedermayer: Reverse charge problém s výběrem daní nevyřeší

06.11.2018

Mezera ve výběru DPH představující rozdíl mezi očekávaným a skutečným výběrem daně v roce 2016 činila téměř 60 miliard. Mimo jiné i proto premiér Andrej Babiš (ANO) tlačí na zavedení nástroje reverse charge, který by měl zamezit karuselovým podvodům a tím i zalátat státní penězovody. Nově by ale finanční úřady mohly mít problémy vybrat prodejní daň, obává se europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer. „Ti, co chtějí podvádět, získají totiž možnost či motivaci na konci řetězce daň vůbec nepřiznat. Což je považováno za velké riziko,“ upozorňuje Niedermayer


Příliš horká zima

05.11.2018

Vláda slibuje, že v Bruselu prosadí na dalších sedm let podporu pro velkofarmáře. Česká krajina ale zjevně potřebuje něco jiného.


Niedermayer: Naše společnost je plná zkreslených informací

30.10.2018

Postoj ČR k eurozóně je jen malá část většího problému nazvaného „hledání správného vztahu k EU“, říká europoslanec Luděk Niedermayer. Česká debata o tématech jako finanční pomoc Řecku nebo řízení s Maďarskem je podle něj plná zkreslených informací.


Bez plastových výrobků na jedno použití bychom se měli umět obejít. Komentář europoslance L. Niedermayera

28.10.2018

Respekt k životnímu prostředí a snaha o to, abychom předávali naši Zemi následujícím generacím ve stavu, kdy na ni budou moci stejně jako my kvalitně žít, by měly být v dnešní době samozřejmostí. Zároveň to je i příležitost k rozvoji evropské ekonomiky a příležitost pro firmy investovat do nových technologií. Píše v komentáři pro INFO.CZ český europoslanec Luděk Niedermayer (EPP).


Niedermayer: Historie vzniku Československa je stále inspirativní

25.10.2018

Štrasburk 25. října (zvláštní zpravodaj ČTK) - Okolnosti vzniku Československa v neklidné Evropě roku 1918 mohou být stále zdrojem inspirace. ČTK to dnes řekl český europoslanec Luděk Niedermayer, který na právě končícím plenárním zasedání Evropského parlamentu zorganizoval výstavu věnovanou 100. výročí založení ČSR a také kultuře, vědě či sportu ve společném státě Čechů a Slováků.


Předseda EP zahájí ve Štrasburku výstavu k výročí vzniku ČSR

23.10.2018

V prostorách Evropského parlamentu bude dnes zahájena výstava věnovaná 100. výročí vzniku Československa. V rámci programu plenárního zasedání pak čeká europoslance rozprava o několika problémech spojených se sociálními sítěmi nebo o zabití saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.


Další krach jednání o brexitu. Mayová v Bruselu neuspěla, hrozí rána pro ekonomiku

18.10.2018

Pokrok v jednání o brexitu nepřinesl ani summit lídrů států EU v Bruselu.


Diskuse o zavedení eura se scvrkla na výroky euroskeptických politiků, tvrdí odborníci

17.10.2018

Vstup do eurozóny není pro Českou republiku ani po 14 letech členství v Unii prioritou. O přijetí společné měny se nevede ani politická, ani společenská debata.


EU schválila nová pravidla výběru DPH

04.10.2018

Ministři financí všech členských států EU se shodli na dlouho připravovaných změnách v placení a vykazování daně z přidané hodnoty. Nová pravidla mají zamezit karuselovým podvodům a celkově zlepšit výběr DPH. Podle studií na podobných podvodech tratila Evropská unie až 50 miliard € ročně. Česko navíc prolobbovalo „reverse charge“ navzdory tlaku Francie.


Co si myslí EU o Česku? Rád bych dal ministru Petříčkovi šanci, říká Niedermayer

03.10.2018

ROZHOVOR - V současné české zahraniční politice je podle europoslance Luďka Niedermayera až příliš nezdravě přítomen populismus, tvrdí v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Opanoval ji premiér Andrej Babiš, který své kroky volí na základě domácích výzkumů veřejného mínění, méně již s ohledem na budoucnost naší země a společné Evropy.


Daňové úniky nutí Evropu změnit nepružné rozhodování

03.10.2018

Aby mohla Evropská unie rychleji jednat o aktuálních problémech, měly by se státy vzdát pravidla o jednomyslném hlasování.


Europoslanci zvedli ruku pro omezení emisí CO2 u nových aut

03.10.2018

Europoslanci zvedli ruku pro omezení emisí CO2 u nových aut, a to docela razantní. Od roku 2030 by ho měla vypouštět o 40 procent míň, než stanoví norma s letopočtem 2021.


Revers charge v unijním daňovém systému

02.10.2018

"Domnívám se, že zavedení revers charge v žádném případě není systémové řešení," říká v rozhovoru pro ČRo Radiožurnál europoslanec Luděk Niedermayer.


Čistota půl zdraví

01.10.2018

EU se chystá přimáčknout automobilky ke zdi.


Luděk Niedermayer: Česko pokouší unijní trpělivost

27.09.2018

Evropská unie se může stát politickým i ekonomickým hřištěm francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. A právě teď, kdy se rozhoduje o její budoucí podobě, míří Česko dobrovolně na unijní předměstí. „Politici vytvářejí atmosféru, že dnešní unie je špatná a že ji musíme nahradit něčím jiným. Přitom bychom měli ve vlastním zájmu bojovat za to, aby se unie změnila co nejméně. Ale běžte s tím do našich ulic,“ říká europoslanec Luděk Niedermayer, který se prozatím nerozhodl, zda jeho budoucí kariéra povede znovu přes Brusel, přes zákruty domácí politiky, anebo zpět do soukromého sektoru.


Europoslanec Niedermayer vysvětluje čtenářům: Žádné trestání Maďarska. Vždyť tamní vláda si počíná ke škodě tamních lidí

22.09.2018

Z PROFILŮ Europoslanec Luděk Niedermayer usedl k počítačí a odpověděl na několik dotazů čtenářů serveru ParlamentníListy.cz. Vysvětlil, proč hlasoval pro zahájení řízení s Maďarskem. Tato otázka se totiž několikrát opakovala. Zdůraznil, že nejde o trestání Maďarska a už vůbec tento proces nelze spojovat s migranty, jak to činí mnozí čeští politici. Takhle je to doopravdy.


Niedermayer: Rozhodnutí o nových jaderných blocích bychom měli odložit

17.09.2018

Rozhodnutí o výstavbě nových jaderných bloků se dále odkládá, zatím do konce tohoto roku. Zároveň se diskuse vyostřuje, zejména v souvislosti se sílícími úvahami vlády zvolit pro výstavbu formu mezivládní dohody, nejspíš s Ruskem. Podle europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09), někdejšího viceguvernéra ČNB, nyní ale není vhodná doba rozhodovat o takové nákladné a riskantní investici.


Rozhodnutí o nových jaderných blocích bychom měli odložit

17.09.2018

Rozhodnutí o výstavbě nových jaderných bloků se dále odkládá, zatím do konce tohoto roku. Zároveň se diskuse vyostřuje, zejména v souvislosti se sílícími úvahami vlády zvolit pro výstavbu formu mezivládní dohody, nejspíš s Ruskem. Podle europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09), někdejšího viceguvernéra ČNB, nyní ale není vhodná doba rozhodovat o takové nákladné a riskantní investici.


Europoslanec Niedermayer: Jsem rád, že se tolik českých europoslanců postavilo za evropské hodnoty. Ti zbylí by měli vysvětlovat, o co jim jde

15.09.2018

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Pokud se řízení proti Maďarsku bude vést, není to řízení proti maďarským lidem, ale kvůli vládě, která si počíná způsobem, o kterém existují pochyby, jestli se vejde do hodnotového spektra, na kterém Evropská unie stojí,“ říká o středečním hlasování v Evropském parlamentu, které doporučilo Evropské komisi zahájit řízení proti Maďarsku kvůli ohrožení hodnot Evropské unie, europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer. Je přesvědčen, že České republice nic podobného jako Maďarsku a Polsku nehrozí, protože podle něj v této situaci nejsme a ani tímto směrem nesměřujeme.


Niedermayer: Problém jednoho může být problémem všech

14.09.2018

Před deseti lety se zdánlivě srozumitelná finanční krize prostřednictvím krize důvěry a očekávání přetvořila ve vážnou krizi ekonomickou. A ve hře nebylo jen to, kdo ztráty způsobené chamtivostí a nekompetencí investorů a agresivitou finančníků zaplatí, ale problémy mnohem větší.


Brusel mění pravidla na webu

13.09.2018

Od nové směrnice EU si média slibují, že dostanou od internetových gigantů zaplaceno za svou práci, kterou nyní vyhledávače jako Google či Seznam zobrazují.


Malí versus velcí. Zastropování i udílení dotací zemědělce rozděluje

13.09.2018

Téma unijních dotací pro zemědělce nabralo na významu poté, co do exekutivy vstoupili premiér a podnikatel Andrej Babiš a později na několik měsíců jako šéf resortu zemědělství Jiří Milek. Tito dva zástupci zemědělských a potravinářských holdingů totiž zastupují velké hráče, stejně jako Agrární komora či Zemědělský svaz. Ty společně s českou vládou odmítají zastropení zemědělských dotací z EU, opačný názor ale mají méně viditelní zástupci malých a středních zemědělců. Ke slovu se dostali ve středu před europoslanci ve Štrasburku.


Niedermayer: Inovace v Česku zabíjí podpora velkých hráčů

12.09.2018

Nové nápady, které pomohou ekonomice do vyšších pater, vymýšlejí především menší byznysmeni, říká český europoslanec v Bruselu Luděk Niedermayer.


Europarlament hlasuje o postihu Maďarska. „Chcete rozhodovat, co je pro nás správné,“ oponuje Orbán

12.09.2018

Den poté, co část europoslanců „grilovala“ maďarského premiéra Viktora Orbána za vládnutí jeho kabinetu, hlasuje dnes europarlament o tom, zda doporučí proti situaci v Maďarsku zasáhnout. Tedy zda schválí doporučení, aby Evropská komise zahájila proti Budapešti řízení kvůli vážnému ohrožení právních a demokratických hodnot. To by v krajním případě skončilo odebráním hlasovacích práv.


Niedermayer: Svět se měl na finanční krizi lépe připravit

10.09.2018

Editovaný přepis rozhovoru s europoslancem TOP 09 Luďkem Niedermayerem.


Posouvat hodiny, nebo ne? Podívejte se, jak změna času ovlivňuje váš život

10.09.2018

Na základě výsledků u ankety mezi občany EU se Evropská komise rozhodla navrhnout zrušení střídání času. Pro se vyjádřilo 84 procent respondentů.


České migrační řešení

05.09.2018

Premiér Babiš si zaslouží pochvalu za to, že do Itálie a na Maltu o migraci jel diskutovat. A i za to, že na rozdíl od předchozí naší teze „hlavně, ať nám sem nikdo nechodí, a co je za humny je nám fuk“, chce pomoci najít společné řešení. Neb to je to, o co zde jde.


Rozklíží europarlament populisté? Neklidný Brusel čekají po volbách velké změny

02.09.2018

Ve volbách do Evropského parlamentu mohou uspět strany, které využívají strachu z migrantů.


Dnes večer skončila řecká krize. Fakt?

30.08.2018

Úspěch programu na záchranu Řecka poznáme podle toho, jestli se do země začnou vracet investice a mladí lidé.


Kdo pomůže Itálii

27.08.2018

Pocity velké jižní země v potížích by nám měly být blízké.


OVM: Rozpočtové plusy a minusy

26.08.2018

Přepis rozhovoru Luďka Niedermayera pro pořad Otázky Václava Moravce.


OVM: Hospodaření státu

26.08.2018

Přepis rozhovoru Luďka Niedermayera pro pořad Otázky Václava Moravce II.


Záchrana Řecka končí

20.08.2018

Řecko se stalo symbolem dluhové krize v eurozóně. Od bankrotu ho v roce 2010 zachránila mezinárodní pomoc. V pondělí 20. srpna ale záchranný program úspěšně končí. Řekové všechny podmínky splnili.


Prezident Erdogan ohrožuje Turecko svými rozhodnutími

15.08.2018

Editovaný přepis rozhovoru s europoslancem TOP 09 Luďkem Niedermayerem pro ČRO Plus.


Debata o změně času v EU

15.08.2018

Přepis debaty z pořadu 90' na ČT24.


EU hlasuje o střídání letního a zimního času, pokud se členské země shodnou, komise ho zruší. Zapojit se může každý díky on-line anketě

14.08.2018

Noc už končí, ale ráno ještě nezačalo. Tma a světlo se na chvíli potkávají. Tuhle dobu před lety nazval český básník Jan Skácel hodinou mezi psem a vlkem. Traduje se, že v tomto čase před rozedněním se rodí nejvíce dětí, nejvíce lidí umírá, ve spánku se zdá nejvíce snů. Jde o dobu mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní. I tuto hodinu možná čeká velká, celoevropská změna - konec střídání letního a zimního času.


Niedermayer: Ekonomika je přehřátá, ČNB měla začít se zvyšováním sazeb dřív

02.08.2018

Bankovní rada České národní banky zvýšila úrokové sazby na 1,25 procenta. Guvernér ČNB Jiří Rusnok přitom ještě v květnu předpokládal, že česká koruna poroste a ke zvýšení základní úrokové sazby dojde až na konci roku. „Zvyšování sazeb mělo zřejmě nastat dřív,“ hodnotí krok ČNB europoslanec a někdější viceguvernér centrální banky Luděk Niedermayer (TOP 09).


Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09): Automobilky selhaly, ale moderní diesely už jsou čisté

30.07.2018

ROZHOVOR: Ekonom Luděk Niedermayer ve veřejném prostoru vystupuje jako obhájce EU. V rozhovoru pro ZAVOLANTEM jsme se bavili o problémech s emisemi u naftových aut, o biosložce přimíchávané do nafty a o elektromobilech. Měla by Evropská unie zvýhodňovat ekologická auta? Čtěte dále.


Niedermayer: Trump rozděluje americkou společnost

26.07.2018

Editovaný přepis rozhovoru s europoslancem TOP 09 Luďkem Niedermayerem v pořadu Události, komentáře.


Cla na ocel

19.07.2018

Přepsaný rozhovor Luďka Niedermayera na ČRo Plus.


Daňoví poradci a advokáti se bojí o profesní mlčenlivost

18.07.2018

Evropská unie stupňuje boj proti daňové optimalizaci ze strany korporací novou směrnicí. Tu nyní mají implementovat členské státy Unie. Daňoví poradci se ale obávají, že by národní úprava směrnice mohla vést k prolomení jejich profesní mlčenlivosti.


Niedermayer: Kam budou směřovat evropské dotace?

13.07.2018

Český premiér Andrej Babiš označil nedávno komisní návrh evropského rozpočtu pro roky 2021 až 2027, který v oblasti pro nás klíčové – v kohezní politice – navrhuje podpořit naši zemi částkou zhruba 20 miliard eur, za nepřijatelný. Důvodem pro něj je, že se nám prý Brusel snaží znovu vnutit programy v sociální oblasti, zatímco on by rád investoval do infrastruktury.


Na rozpočtu pro eurozónu se EU27 neshoduje. Další detaily reformy mají být připraveny do konce roku

03.07.2018

Na pátečním eurosummitu v Bruselu se země EU příliš neposunuly v jednáních o reformě eurozóny. Do prosince má být jasno o společném jištění pro eurozónu, začne se také pracovat na Evropském systému pojištění vkladů. Ohledně zvláštního rozpočtu pro eurozónu mají státy stále rozdílné názory.


Niedermayer: Euro by nám pomohlo být stabilnější a prosperovat

02.07.2018

Editovaný přepis rozhovoru s europoslancem TOP 09 Luďkem Niedermayerem.


Niedermayer: EU musí důkladně hlídat vnější hranice

29.06.2018

Editovaný přepis rozhovoru s europoslancem TOP 09 Luďkem Niedermayerem.


Sdílená ekonomika má mnoho tváří: Uber, Airbnb, ale i chytrá města a cesta, jak méně zatěžovat planetu

29.06.2018

Evropa zažívá rozvoj sdílené ekonomiky a objevuje se otázka, jak nové služby regulovat. Podle některých názorů není potřeba žádná regulace, jiní by doporučovali společný základ v podobě definic a jednoduchých principů. Co všechno vlastně do „sdílené ekonomiky“ patří?


Americká cla rozpoutají obchodní válku

26.06.2018

Evropská unie v pátek začne uplatňovat cla ve výši 25 procent na dovoz některého zboží ze Spojených států. Oznámila to dnes Evropská komise. V první fázi se bude opatření týkat zboží, jehož roční dovoz do zemí EU dosahuje hodnoty v přepočtu zhruba 72 miliard korun. EU tak reaguje na americká cla na dovoz oceli a hliníku. Opravdu nemá Evropská unie jinou možnost, jak odpovědět na cla uvalená ze strany USA, což tvrdí Evropská komisařka pro obchod?


Evropské dotace jsou podle někoho čiré zlo, podle jiných naše spása

24.06.2018

Co by se stalo, kdyby Česko mělo o sedm set miliard korun méně? Zhruba tolik peněz v uplynulých čtrnácti letech přibylo do českého státního rozpočtu díky dotacím z Evropské unie. Pravdu o tom, zda by nám bez nich bylo lépe nebo hůře, se však v dnešním díle seriálu o Evropské unii nedozvíte. Skutečný přínos dotací totiž nelze změřit, zvážit ani vypočítat.


Městské čtvrti na odpis. No-go zón přibývá, politici jimi ale hlavně jen nezodpovědně straší

23.06.2018

Zákoutí, kam se policie neodváží vstoupit ani ve dne. Semeniště islámského radikalismu. Tak jsou často vykreslované takzvané no-go zóny, části evropských měst s převážně muslimskou komunitou, jež si žijí vlastním životem. Asi nejznámější je Molenbeek v Belgii či Rosengard ve švédském Malmö. A jestli o takových místech něco platí bezezbytku, je to skutečnost, že udělat si objektivní obrázek je velmi složité. I proto téma ve veřejné debatě zhusta přitahuje nepřesnosti, dezinterpretace i otevřené lži. Třeba americká Fox News mezi no-go zóny zařadila i britský Birmingham.


Jak by se evropských spotřebitelů mohla dotknout cla

20.06.2018

Europoslanec Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Ozvěny dne na ČRo Radiožurnál.


Krach schůzky G7

11.06.2018

"Partneři Spojených států, to znamená, vyspělý západní svět, mají opravdu velké potíže pochopit to, že Donald Trump podstupuje riziko oslabení určité politické aliance, která je nesmírně důležitá, možná víc než kdykoli v minulosti," řekl v pořadu 90' na ČT24 europoslanec Luděk Niedermayer.


Koho poškodí ochranářská politika USA?

11.06.2018

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu 90' na ČT 24.


Kvóty na uprchlíky v EU ztrácí podporu

08.06.2018

Klíčoví evropští politici upouštějí od požadavku, aby všechny země Evropské unie přijímaly uprchlíky na základě povinných kvót. S přerozdělováním běženců dlouhodobě nesouhlasí Česko.


Jediná fungující cesta je podle mne ta dlouhá....

07.06.2018

Rozhovor Luďka Niedermayera pro Pracovní skupinu pro sociální otázky při ČBK.


Merkelová už netlačí na uprchlické kvóty. Jejich zavedení proti vůli některých bylo chybou, přiznala

06.06.2018

Mnichov - Podle německé kancléřky Angely Merkelové se zavedení kvót na přijímání uprchlíků proti vůli některých zemí Evropské unie neosvědčilo. Merkelová proto naznačila, že by EU měla do budoucna od kvót ustoupit, pokud by se na nich neshodly všechny členské státy.


Pracovní den v Evropském parlamentu Luďka Niedermayera

02.06.2018

Štrasburské plenární zasedání a program Luďka Niedermayera zachytila stanice ČRo Plus.


Konec „Energiewende“ v Německu: Mohou za to fakta, nebo ideologie? Komentář Luďka Niedermayera

29.05.2018

Nedávno na INFO.CZ vyšel text, který – s odvoláním na názory expertů – označil cestu Německa k obnovitelným zdrojům v energetice za krach. Text, vycházející zřejmě z článku v německých novinách Handelsblatt, u nás na sociálních sítích získal stovky sdílení a tisíce lajků. Důvodem pro to může dle mého názoru být, že konvenuje převažujícímu českému pohledu na budoucnost energetiky.


Jak moc může politická nestabilita v Itálii ohrozit celou Evropu?

29.05.2018

Europoslanec Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Interview Plus na ČRo Plus.


Ochrání GDPR naše soukromí, anebo jen zbytečně komplikuje život školám, nemocnicím, firmám a mnoha dalším?

23.05.2018

Od posledního květnového pátku začíná platit nařízení Evropské unie, které nově upravuje oblast ochrany osobních údajů. Pokud je podniky, úřady, nemocnice, školy či neziskové organizace nezabezpečí podle nových pravidel nebo je budou shromažďovat bez vašeho souhlasu, hrozí jim velké pokuty. Jedni si od GDPR slibují lepší ochranu soukromí, jiní tvrdí, že pravidla jsou příliš přísná a škodí byznysu.


Pozor, s migrací je to trochu jinak. Nové informace o chystané vládě Itálie

23.05.2018

V Itálii se formuje nová vláda. Pokud se příští vládní stranou stane Hnutí pěti hvězd, máme se prý na co těšit. Nová vláda by mohla požadovat přijetí uprchlických kvót v celé EU, přijetí takřka všech migrantů, kteří přijedou k italským břehům, a rozvolnění fiskálních pravidel. Na sociálních sítích před tímto hnutím Evropu varuje blogerka Lucie Sulovská. A nejen ona.


REPORTÁŽ: Děti se v Mostě učí programovat. Funguje zde CoderDojo klub

15.05.2018

Dopředu získávám stručné informace: CoderDojo je celosvětové hnutí založené na programovacích klubech pro mladé. V těchto klubech se děti a mladí lidé učí za pomocí mentorů vzdělaných v oblasti IT, jak například postavit webové stránky, vytvořit mobilní aplikaci nebo naprogramovat počítačovou hru. Jako bonus získávají schopnost spolupráce a sociální interakce.


Babiš chce mít u peněz z EU volnou ruku. Proč před tím Niedermayer varuje?

05.05.2018

Dejte nám méně, ale větší svobodu při čerpání. To chce v rámci jednání o rozpočtu EU pro další období prosadit premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Zdánlivě výhodná myšlenka může mít ale podle europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09 a STAN) háček.


Česká ekonomika má nedostatek pracovních sil

02.05.2018

"Já si trochu kladu otázku, zdali bychom si neměli v České republice začít zvykat, že pokud chceme, aby naše země prosperovala a byla bohatou zemí, že musíme lépe odměňovat cenu práce," říká europoslanec Luděk Niedermayer.


ThinkTank: Proč se většina dětí obává matematiky? Mohou za to učitelé? Způsob výuky?

02.05.2018

Přijímací zkoušky na střední školy opět ukázaly, že české děti mají potíže s matematikou. Jedni tvrdí, že vinu nese tradiční způsob, jakým se tento předmět učí. Jiní jsou zase skeptičtí k různým novým alternativním metodám, třeba k té, kterou sestavil profesor Hejný. Co je třeba udělat, aby matematika přestala být strašákem?


EU chce škrtit dotace i v Česku

30.04.2018

Brusel finišuje návrh rozpočtu po roce 2020. Peníze chce rozdělovat výměnou za solidaritu.


Niedermayer: Fungování EU musí být prospěšné pro všechny její členy

30.04.2018

S blížícím se novým rozpočtem Evropské unie, jehož návrh za necelý týden předloží Komise Evropskému parlamentu, jsme se zeptali europoslance Luďka Niedermayera, který dříve působil jako víceguvernér České národní banky, na několik palčivých dotazů. Jak se odrazí menší příjem peněz z EU na chodu České republiky? Bude jejich příjem podmíněn plněním evropských hodnot?


Kdo hýbe děním v Bruselu? Výběr 50 nejvlivnějších Čechů, kterým se v srdci EU podařilo prosadit

28.04.2018

Že nejsou Češi v Bruselu dost slyšet? Omyl. Na chod evropských institucí a dění v Bruselu má vliv řada úspěšných českých rodáků, o kterých jste možná zatím neslyšeli, svou prací zde ale zanechávají nesmazatelnou stopu. Redakce INFO.CZ vám představuje padesátku Čechů, kteří se dokázali v Bruselu prosadit.


Niedermayer: Dovážet dělníky z Asie není dobrý nápad

23.04.2018

Nejsou lidi,“ slýcháme opět v Česku. Nejde o problém jedné firmy, jednoho města či regionu, ale celé země a postupně se začíná promítat do jejího fungování. Důvodem je dobrá ekonomická kondice Evropy, kde od krize přibylo 15 milionů zaměstnaných lidí. Na řadě míst jsou už bez práce jen ti, které není snadné zaměstnat.


OVM: Vývoj tuzemské ekonomiky

22.04.2018

"K zajištění dostupného bydlení je potřebné hledat jiné cesty než novelu zákona a omezení. Zásadní je zvýšit nabídku a hledat cesty, jak stavět více bytů. Také nesmíme mít dojem, že vše dokáže vyřešit Česká národní banka," řekl v pořadu Otázky Václava Moravce Luděk Niedermayer.


Holub z ČNB: Hypoteční boom zpomaluje. Niedermayer upozornil, že na přísnější pravidla doplatí i střední třída

22.04.2018

Podíl nových hypoték, kde úvěry představují maximálně 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti, se v druhé půlce loňského roku začal blížit hranici 15 procent, kterou doporučuje ČNB. V dnešním pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to uvedl ředitel měnové sekce České národní banky (ČNB) Tomáš Holub. Přesná čísla však ještě nejsou k dispozici, dodal. Podle agentury Moody´s přitom ještě ve druhém čtvrtletí loňského roku podíl těchto nových hypoték činil 28 procent.


Macron vyzýval v EP k obraně demokracie před autoritářstvím

18.04.2018

K obraně evropské demokracie před autoritářskými tendencemi vyzval včera francouzský prezident Emmanuel Macron. Před poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku zdůraznil, že EU je jedinečný projekt, který je nutné bránit před „fascinací neliberálními postoji“.


V EU by nemělo být nadále možné nabízet pod shodným označením výrobky různé kvality

09.04.2018

"Je otázka, do jaké míry exaktní legislativní úprava nemůže postihnout něco, co já naopak považuji za užitečné, tedy že řada globálních produktů je vyráběna často v místních továrnách, z místních surovin a to může vést k odlišné chuti nebo k odlišnému složení těchto výrobků," říká europoslanec Luděk Niedermayer.


Rok od konce intervencí ČNB: Posílení koruny není tak velké, jak se očekávalo, hodnotí ekonom

06.04.2018

Dne 6. dubna 2017 skončily měnové intervence České národní banky a po více než třech letech se tak kurz české měny znovu začal řídit nabídkou a poptávkou na trhu. Od té doby koruna posílila vůči euru zhruba o korunu a sedmdesát haléřů.


Intervence korunu neposílily tolik, jak se očekávalo

06.04.2018

Je to právě rok, kdy Česká národní banka přestala uměle oslabovat korunu. Po více než třech letech se tak kurz české měny začal znovu řídit nabídkou a poptávkou na trhu.


Niedermayer: Číňané se chovali jako v cukrárně

29.03.2018

Před dvěma lety do Česka mířil na oficiální pozvání prezidenta Miloše Zemana jeho čínský protějšek Si Ťin-pching. Mělo jít o „restart vztahů“ s Čínou s příslibem investic čínských miliard v Česku. Realita po dvou letech je ale jiná.


Czexit by byl pro naši zemi tragédií, riziko je všudypřítomné, říká europoslanec Niedermayer

22.03.2018

Na otázky čtenářů Aktuálně.cz odpovídal český europoslanec Luděk Niedermayer. Podpora Evropské unie je mezi Čechy nízká, případný "czexit" by ale podle Niedermayera pro Českou republiku znamenal tragédii.


EP podpořil návrh jednotného systému zdanění mezinárodních firem

19.03.2018

Někteří poslanci naopak vidí v novém projektu zásah do suverenity členů EU v oblasti daňové politiky. Evropský parlament s pozměňovacími návrhy přijal plán Evropské komise na zavedení jednotného systému zdanění příjmů velkých firem působících v unii.


EU si došlápne na Facebook, Google a další „daňové mágy“. Europarlament podpořil konec irské kličky

15.03.2018

Evropský parlament s pozměňovacími návrhy přijal plán Evropské komise na zavedení jednotného systému zdanění příjmů velkých firem působících v unii. Koncept takzvaného Konsolidovaného společného základu daně z příjmu fyzických osob (CCCTB) se zatím týká korporací s globálním ročním obratem přes 750 milionů eur (přes 19 miliard Kč) a má bojovat proti jejich praktikám na optimalizaci odvodů. Podle europoslance Luďka Niedermayera, který se problematikou dlouhodobě zabývá, by na opatření v dlouhodobém horizontu vydělaly všechny strany.


Brusel chce vybrat více daní od nadnárodních firem

14.03.2018

Evropská unie se snaží sjednotit pravidla pro danění firem. Nadnárodní korporace by měly nově odvádět daně tam, kde jim vznikají zisky. V oblasti přímých daní se jedná o průlomové změny. Dosud Brusel upravoval především nepřímé daně jako například DPH. V posledních letech však v souvislosti s aférami Panama Papers či Luxembourg Leaks zesílily hlasy také pro regulaci daní z příjmů.


Europoslanci chtějí víc peněz pro EU, kvůli bezpečnosti a zvládání migrace. Příspěvky zemí by ale měly v budoucnu tvořit méně než polovinu rozpočtu

14.03.2018

Evropský parlament podpořil návrh rozpočtu Evropské unie na období po roce 2020, v něm by státy měly kompenzovat ztrátu příspěvků Velké Británie.


Cesta ven z moře odpadů

12.03.2018

Zajisté si většina z vás už stihla všimnout, že od 1. ledna letošního roku si za igelitové tašky, které už v mnoha supermarketech byly zpoplatněny delší dobu, účtuje každý prodejce minimálně dvě koruny.


Europoslanec Luděk Niedermayer píše poslancům

09.03.2018

a apeluje v „Dopise poslancům“ na to, „...aby se česká debata o migrační krizi a o “kvótách“ vedla na základě pravdivých a úplných informací.“


Co se dá čekat od druhého funkčního období prezidenta Zemana?

08.03.2018

Miloš Zeman skládá prezidentský slib a zahajuje své druhé (a poslední) funkční období na Pražském hradě. Dá se očekávat nějaká změna v tom, jak svou roli hlavy státu naplňuje? Může skutečnost, že se již nebude ucházet o hlasy voličů, nějak změnit jeho přístup?


Vražda na Maltě byla jasnější

02.03.2018

Smrtí Jána Kuciaka a jeho snoubenky by se mohl zabývat i nový výbor Evropského parlamentu, o jehož agendě vyjednával i český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).


Ať banky zezelenají, přeje si Brusel

27.02.2018

Evropské bankovní domy by se mohly dočkat větší podpory při financování projektů šetrných k životnímu prostředí. Guvernér ČNB Rusnok to ale považuje za „sociální inženýrství“.


Měla by mít města možnost zakázat vjezd automobilů s dieselovými motory?

27.02.2018

Spolkový správní soud v Lipsku rozhodl, že neexistují žádné právní překážky, které by radnicím německých měst znemožnily zavést zákaz vjezdu dieselovým automobilům. Některé z nich se už na to kvůli ochraně životního prostředí chystají. Měly by mít takovou možnost i česká, moravská a slezská města?


Luděk Niedermayer: Czexit? Doplatí na to ti nejméně vzdělaní.

27.02.2018

ROZHOVOR Případný odchod z Evropské unie by podle europoslance a ekonoma Luďka Niedermayera znamenal pro Českou republiku katastrofu.


Niedermayer (TOP 09): Společným základem daně proti podvodům

25.02.2018

Pravidla pro odvody daní společnostmi ve státech, kde vytvářejí svůj zisk - společný základ daně a jeho konsolidace - je již řadu měsíců jedním z hlavních témat hospodářského výboru Evropského parlamentu. Politické strany v Evropském parlamentu bez ohledu na svoji orientaci na pravolevém spektru vyjadřují podporu novým pravidlům, jejichž cílem je omezit přesouvání zisků a agresivní daňové plánování firem.


Anketa: evropský rozpočet pohledem českých politiků

21.02.2018

Jaké hlavní priority by měla hájit česká vláda v rámci jednání o budoucím finančním rámci Evropské unie na roky 2021 až 2027?


ThinkTank HN: Dokáže nový předseda Jan Hamáček vytáhnout ČSSD z krize?

19.02.2018

Sociální demokraté si o víkendu zvolili nového předsedu. Někdejší šéf sněmovny, její současný místopředseda a stranický expert na zahraniční politiku Jan Hamáček se pokusí vrátit straně ztracenou důvěru voličů. Může se mu to podařit?


Poslat peníze za hranice? Drahý špás

08.02.2018

Banky si za zahraniční platby řeknou o stovky. A to i do sousedních zemí. Unie chystá změny.


Skončí střídání letního a zimního času? Rizika a přínosy má vyhodnotit Evropská komise

08.02.2018

Poslanci Evropského parlamentu vyzvali Evropskou komisi, aby vyhodnotila přínosy a rizika střídání letního a zimního času a případně navrhla zrušení změny času. Čtvrteční hlasování bylo reakcí na občanské iniciativy a petice, které argumentují možnými negativními dopady změn zejména na zdraví. Případné rozhodnutí o zrušení či zachování střídání času se podle europoslanců musí vztahovat na všechny členské státy.


Evropský parlament odvolal z funkce Ryszarda Czarneckého. Normální a rozumné rozhodnutí, říká Niedermayer

08.02.2018

Evropský parlament zbavil funkce jednoho ze svých místopředsedů, polského poslance Ryszarda Czarneckého, který svou polskou kolegyni který svou polskou kolegyni přirovnal k vyděračům a udavačům v období nacismu. Pro jeho odvolání se vyslovilo 447 poslanců, zapotřebí bylo 376 hlasů. Čeští europoslanci na jeho konec ve funkci zareagovali velmi odlišně.


Europarlament rozhoduje, co se zbylými místy po britských poslancích

07.02.2018

Europoslanci nepodpořili návrh na vytvoření nadnárodních evropských kandidátek pro volby v roce 2019, který byl součástí legislativní iniciativy, jež se týkala seškrtání křesel po odchodu Británie z EU. Se snížením počtu míst v europarlamentu po brexitu ze 751 na 705, poslanci nicméně souhlasí.


Padesát milionů není vůbec málo. Firmy z Agrofertu berou na dotacích každou korunu z Česka i Bruselu

02.02.2018

Velkofarmy berou ročně desítky milionů provozních dotací. Ladem nenechají ani 40 tisíc na poradenství. Zemědělské akciovky zakládaly dcery, aby jim pomohly k příspěvku na prodej řepky. Zisková Lovochemie dostala stovky milionů na fluidní kotel, řekla si i o dotaci na firemní školku.


Budoucnost DPH

01.02.2018

Evropské země debatují o budoucnosti daně z přidané hodnoty. Je jasné, že bude těžké nalézt shodu všech členských států. Ukázala to i konference na VŠE v Praze, na níž se sešli odborníci na daňovou problematiku a podvody s DPH.


Luděk Niedermayer: Musíme debatu o euru držet na věcné úrovni a zbavit ji ideologie

30.01.2018

Europoslanec Luděk Niedermayer za TOP 09/STAN se zamýšlí nad otázkou, nakolik jsou reálné obavy, že Česká republika opustí EU: „Co se týče pravděpodobnosti, tak si nemyslím, že je padesátiprocentní nebo ještě vyšší. Nemyslím si ani, že je čtyřicetiprocentní, ale vyloučit se to nedá, protože v té politice je část politických stran, které se k tomuto nápadu hlásí, a jiné, u kterých se člověk může bát, že mu dostatečně intenzivně nebudou čelit.“ O tom, ale také třeba o postoji Čechů k EU a komunikaci Evropské unie jsme se bavili přímo v jeho pracovišti – Evropském parlamentu v Bruselu.


Knihovna zdarma naučí programovat

30.01.2018

Vědecká knihovna v Olomouci se zapojila do celosvětového hnutí bezplatných klubů programování zvaných CoderDojo. Projekt pro mladé lidi ve věku 7 až 17 let, který zaštiťuje kurzy vedené dobrovolníky, přivedl do Česka europoslanec a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.


Zvažme, jestli i Evropa nezareaguje na ruský vliv

27.01.2018

Na twitteru se k výsledkům volby vyjádřil také Luděk Niedermayer, zvolený do EP za TOP 09.


Rozšíření sankcí vůči Rusku

26.01.2018

"Evropská unie prodloužila své sankce na konci minulého roku a má k tomu velmi dobré důvody, protože Rusko neplní Minské dohody, a to velmi vážným způsobem. Válka na Ukrajině stále pokračuje, Krym je stále anektovaný," říká v rozhovoru europoslanec Luděk Niedermayer. Přečtěte si jeho přepis.


Niedermayer otevřeně: Zeman manipuluje, mystifikuje a lže

24.01.2018

Praha - Podle europoslance a člena TOP 09 Luďka Niedermayera si chce Miloš Zeman udržet pozici hlavy státu za každou cenu. V svých projevech k tomu využívá mystifikaci, manipulaci a lež.


O Čapím hnízdě jednali europoslanci. Musíme být zdrženliví a neutrální, uklidňoval je komisař

23.01.2018

Brusel - O kauze Čapí hnízdo, ve které je z dotačního podvodu podezřelý český premiér Andrej Babiš, jednali i europoslanci. Konkrétně rozpočtový výbor Evropského parlamentu.


Brusel volí Drahoše

19.01.2018

Europoslanci z Evropské lidové strany Jaromír Štětina, Luděk Niedermayer, Jiří Pospíšil, Tomáš Zdechovský, Pavel Svoboda, Stanislav Polčák, Michaela Šojdrová si zcela jednomyslně přejí, aby funkci hlavy státu nově zastával současný prezidentský kandidát Jíří Drahoš. Na facebookové stránce „Drahoš na Hrad“ proto v krátkém videu uvedli své důvody a tady jsou...


EP prosazuje větší úspory energie a větší využívání obnovitelných zdrojů

17.01.2018

"Budeme mít energii, která bude, řekněme, zodpovědnější vůči budoucnosti, kde dodávky budou bezpečnější, než tomu bylo dřív a navíc ta energie bude spíše levnější, ale určitě ne dražší," říká europoslanec Luděk Niedermayer.


Čapí hnízdo bude řešit i Evropský parlament. Ta kauza je pro kolegy neuvěřitelná, říká europoslanec

17.01.2018

Kauzou Čapí hnízdo premiéra Andreje Babiše se bude příští úterý zabývat výbor pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu.


Konec Zemana, předpovídají europoslanci. Na Drahoše se teď podle nich povalí z Hradu špína

14.01.2018

Konec úřadování prezidenta Miloše Zemana se blíží a v dohledu je velká změna. Před tím proběhne ještě tvrdá a špinavá kampaň, která by ale voliče neměla odradit od toho jít volit. Tak reagují na výsledky 1. kolo prezidentských voleb čeští europoslanci. Dobrou zprávou podle nich je, že utrpěli porážku kandidáti, kteří se vymezovali proti EU.


Bulharsko má nakročeno k euru

12.01.2018

Balkánský stát se chce připojit k 19 zemím platícím eurem. Experti tvrdí, že společná měna by měla výhody i pro Česko.


Víme první, jakou novoroční nadílku vám připravila Evropská komise: 31 legislativních priorit rozděluje české europoslance

11.01.2018

Europoslanec Luděk Niedermayer považuje za zásadní rozpočtové záležitosti: “Střednědobá finanční perspektiva určí finanční fungování Unie. Pro naši zemi, jako čistého plátce, velmi důležitá věc.”


V Bruselu začala konference o budoucím víceletém finančním rámci Evropské unie

08.01.2018

"Česká republika má obrovský přínos z evropského rozpočtu, protože patříme do oblasti čistých příjemců. To znamená zemí, které z rozpočtu dostávají mnohem více, než kolik do něj platí. A tyto země se snaží udržet status quo, aby se ten rozpočet příliš neměnil," říká v rozhovoru europoslanec Luděk Niedermayer.


Spor o kvóty. Dokáže vláda přesvědčit Evropskou komisi, aby stáhla žalobu na Česko kvůli nepřijímání migrantů?

05.01.2018

Spor o migrační kvóty mezi Českem a Evropskou komisí graduje. Komise podává na Prahu kvůli neplnění programu žalobu. Stejný postup uplatnila i vůči Maďarsku a Polsku. Země mají teď dva měsíce na to, aby vypracovaly svoji odpověď na žalobu komise. Česká diplomacie věří, že se jí podaří dosáhnout dohody a na žalobu a případné pokuty nedojde. Je to ale reálný scénář?


Neprofesionální OLAF? Jsou v něm špičkoví detektivové, analytici i právníci

05.01.2018

V souvislosti se zprávou Evropského úřadu pro boj s podvody (OLAF) o Čapím hnízdě se objevují prohlášení, že vyšetřování bylo vedeno nestandardně, neprofesionálně a nedodržuje české právo a presumpci neviny. Vyšetřovatelé v Bruselu došli k závěru, že v žádosti o dotace pro luxusní sídlo, donedávna patřící premiérovi Andreji Babišovi, byly nesrovnalosti.


Brusel zkoumá, které pravomoci by mohl předat členským zemím

04.01.2018

Do léta mají vzniknout doporučení, ve kterých oblastech by toho EU mohla dělat méně. V Bruselu na tom má pracovat speciální skupina.


Tajné Čapí hnízdo: Patří již Česko Babišovi?

28.12.2017

Čapí hnízdo se opět stalo předmětem politického boje. Poslanec Dominik Feri (TOP 09) požádal ministerstvo financí o poskytnutí závěrečné zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování farmy Čapí hnízdo. Ministerstvo již zprávu dostalo, ale nezveřejnilo její výsledky.


Přijmout euro neznamená platit dluhy za Řeky, připomínají čeští europoslanci. Kritizují mýty o EU

19.12.2017

Potřebujeme zasvěcenou a dobře informovanou diskusi o přijetí eura, dodávají Češi v Evropském parlamentu.


Brusel se snaží necpat tam, kde by měly být členské země. Jsou ale oblasti, kde bychom mohli roli EU posílit.

18.12.2017

Brusel se snaží necpat tam, kde by měly být členské země. Jsou ale oblasti, kde bychom mohli roli EU posílit. Je to bezpečnost, zahraniční politika, obrana nebo ekonomická spolupráce. Není potřeba přepisovat evropské smlouvy, stačila by dohoda zemí, říká v rozhovoru europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer.


Dohoda o Brexitu musí vzniknout rychleji než za rok

13.12.2017

Editovaný přepis rozhovoru s europoslancem Luďkem Niedermayerem.


Hosty Pro a proti byli europoslanci Jiří Payne a Luděk Niedermayer

13.12.2017

"Evropská unie jsme my, stejně tak jako ostatní členské země, čili říkat, že Evropská unie selhala, je pozoruhodné," říká europoslanec Luděk Niedermayer.


EP schválil doporučení v boji proti daňovým únikům

13.12.2017

Evropská unie pokročí v boji s daňovými úniky a praním špinavých peněz, pokud budou země zveřejňovat identitu majitelů firem a banky začnou efektivně spolupracovat s úřady. Vyplývá to z doporučení výboru vyšetřujícího kauzu takzvaných Panamských dokumentů, které ve středu schválili poslanci Evropského parlamentu.


Česko má novou vládu. Co od ní můžeme očekávat?

13.12.2017

První pokus o vládu Andreje Babiše je na světě, nyní musí do třiceti dnů získat důvěru. Za tu dobu se ale dá stihnout řada věcí, pro které kabinet nepotřebuje souhlas parlamentu. Navíc při druhém pokusu už vláda podle některých náznaků není bez šance.


Evropská unie přitvrdila v boji proti podvodům s DPH. Členské země přicházejí každý rok o miliardy

09.12.2017

Evropská komise schválila nová opatření v boji s podvody kolem daně z přidané hodnoty.


Mohli jsme už nyní mít jinou než menšinovou vládu? Měly se na ní strany dohodnout?

06.12.2017

Česko bude mít menšinovou vládu hnutí ANO, která ve sněmovně podle dosavadních vyjádření ostatních politických stran nezíská podporu. I tak se ale už v dolní komoře rýsuje "hlasovací koalice" Babišova hnutí a dvou extremistických stran - komunistů a okamurovců. Měly se tradiční demokratické strany alespoň pokusit s Babišem dohodnout na většinové vládě, a zkusit tak udržet extremisty mimo hru? Nebo podobná dohoda nebyla možná?


Euro v Česku za 80?

04.12.2017

Komentář europoslance Niedermayera v aktuálním Respektu.


EU prosazuje větší úspory energie. Česko mohou stát více než bilion, varují firmy

30.11.2017

V Bruselu se rozjíždí jednání o nové směrnici o energetické účinnosti. Ta jednotlivým státům stanoví, kolik energie by měly do konce roku 2030 uspořit.


Ruský trh? Za pronikání na něj jste zaplatili miliardy, upozorňuje čtenáře PL Luděk Niedermayer, nyní již člen TOP 09

30.11.2017

ROZHOVOR Europoslanec Luděk Niedermayer v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětluje, proč po sněmovních volbách vstoupil do TOP 09, ale na rozdíl od svého kolegy z Evropského parlamentu, který se stal nově zvoleným předsedou strany, do vedení strany nechtěl, byť měl také velkou podporu. Bývalý viceprezident České národní banky a ekonom také vysvětlil, proč není pro Českou republiku výhodné poklonkovat kvůli byznysu diktátorským režimům, a připomíná špatné zkušenosti s obchodováním s Ruskem a Čínou.


Konec výhod pro nadnárodní koncerny? EU chce sjednotit základ korporátní daně a omezit úniky

25.11.2017

Velké mezinárodní firmy se domlouvají s členskými zeměmi EU na snížených sazbách daní výměnou za investice. Brusel chce tyto praktiky omezit.


Zlý Brusel, málo informací, moc Klause. Proč jsou Češi největšími euroskeptiky

19.11.2017

Anketa mezi českými europoslanci a europoslankyněmi: Co způsobil negativní postoj Čechů vuči Bruselu?


Rozdělme si všechny uprchlíky, vyzvou europoslanci. Kvóty mají být přísnější

16.11.2017

"Reforma současných pravidel je potřeba, protože jsme se dostali na hranu kolapsu Schengenu. A to by byla obrovská katastrofa," upozorňuje europoslanec Luděk Niedermayer.


Slovensko chce být podle prezidenta Kisky ve středu evropské integrace

15.11.2017

"Naše země v poslední době z hlediska evropské integrace nemají pověst zrovna toho, kdo usiluje o zlepšení a přichází s nějakým programem," upozorňuje Luděk Niedermayer.


EU má promyšlené návrhy proti daňovým únikům firem, říká Luděk Niedermayer

14.11.2017

Rozhovor s Luďkem Niedermayerem pro ČRo Radiožurnál.


Daňoví poradci jsou jako upíři, řekl evropský komisař. Unie reaguje na kauzu Paradise Papers

14.11.2017

Kauza Paradise Papers vyvolala ohlas i v Bruselu. Evropská unie chce přísnější pravidla pro daňové poradce a ustanovení černé listiny daňových rájů.


Černá listina daňových rájů

08.11.2017

"Kauze Paradise Papers je velký problém, který se ale musí vyřešit spíše než jakýmikoli postihy úpravou a harmonizací daňových systémů," říká Luděk Niedermayer.


Niedermayer se stane členem TOP 09

04.11.2017

"Můžu přinést zkušenost z fungování v Evropském parlamentu, kde strana lidová, Starostové a my jsme ve společném klubu, což znamená, že máme podstatně větší vliv na fungování Evropské lidové strany," říká Luděk Niedermayer.


Na Babiše dolehla zodpovědnost, TOP 09 musí spolupracovat s ostatními, říká Niedermayer

03.11.2017

Přihlášku ještě vyplněnou nemá, po volbách ale europoslanec Luděk Niedermayer zvažuje, že do TOP 09 po letech spolupráce vstoupí. „Jsem tomu blízko, ale ještě to v hlavě řeším. Myslím si, že rozhodnutí musí přijít brzo,“ komentuje své rozvahy Niedermayer.


Nízká porodnost může Česko připravit o křesla v Bruselu. Nepomůže ani brexit

02.11.2017

Stárnutí populace a další společensko-ekonomické problémy nejsou jedinými překážkami, které Čechům do cesty staví nízká porodnost. Jak upozorňuje europoslanec Luděk Niedermayer (za TOP 09), Česko může dokonce přijít o křesla v Evropském parlamentu. Státy, kterým roste počet obyvatel strměji, jsou totiž už dnes „podhodnoceny“ a brzy budou chtít křesel víc. Dočasně Česko od ztráty mandátů zachraňuje odchod Britů. V budoucnu se ale tahle otázka zřejmě dostane na stůl.


Společný evropský azylový systém

01.11.2017

Základem společného evropského azylového rámce je tzv. dublinský systém. Podívejme se tedy na jeho vznik a krátké nastínění jeho fungování.


Koho v Česku považujete za vítěze a poražené globalizace?

30.10.2017

"Pokud globalizací míníme rozvoj mezinárodního obchodu, odstraňování překážek a mobilitu kapitálu, tak jsme země, která má z tohoto obrovský prospěch," říká Luděk Niedermayer.


Niedermayer: V TOP 09 bych se snažil o spolupráci s lidovci a Starosty

26.10.2017

S cílem pomoci oslabené straně vstoupil podle vlastních slov do TOP 09 europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ke stejnému kroku se podle všeho chystá i další europoslanec zvolený za TOP 09/STAN, bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer. Jako svoje téma vidí v tom případě zejména větší spolupráci TOP 09, Starostů a KDU-ČSL - tedy subjektů, které jsou ve Štrasburku ve frakci Evropské lidové strany.


Rovnocenným partnerem jsme díky našemu členství v EU, myslí si Luděk Niedermayer

25.10.2017

V rámci předvolební série rozhovorů jsme vyzpovídali také europoslance Luďka Niedermayera, který nehájil postoje TOP 09, ale reprezentoval svůj osobní pohled. Ptali jsme se na visegrádskou čtyřku, postoj ČR v EU, transatlantické vztahy, migraci, ale také na to, v čem se s TOP 09 názorově rozchází.


Niedermayer: Nejdůležitější je potvrzení jasného a srozumitelného proevropského kurzu TOP 09

24.10.2017

Vedle Jiřího Pospíšila se ke vstupu do oslabené TOP 09 chystá také další europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer. Připustil to vůbec poprvé, v minulosti své zapojení do stranické politiky spíše odmítal. Zároveň je velkým zastáncem bližší spolupráce TOP 09, Starostů a KDU-ČSL, tedy stran, které v Evropském parlamentu tvoří frakci Evropské lidové strany.


Stát by měl finance řídit jako firma

12.10.2017

"Teze, že stát by měl leckdy postupovat jako firma, je správná. U státu je ten rozdíl, že nemaximalizujete jen finanční návratnost, ale i společenský dopad," říká Luděk Niedermayer.


Přežije Česko bez eura?

10.10.2017

„U nás panuje tendence zásadním způsobem zveličovat problémy eurozóny,“ říká europoslanec Luděk Niedermayer.


V europarlamentu bylo dusno kvůli brexitu: Vyjednávání vázne, konzervativci jsou rozhádaní

03.10.2017

Už proběhla tři kola rozhovorů mezi Bruselem a Londýnem o brexitu, ale výsledek téměř nulový. Nedostatečný pokrok vyjednávání dnes kritizovali europoslanci. Nelíbí se jim ani rozepře mezi vládními britskými konzervativci.


Babiš proti Hamáčkovi a Niedermayerovi. Předvolební debata v angličtině

26.09.2017

Předvolební debatu pořádala střední škola American Academy in Prague. Na Seznam Zprávách ji můžete sledovat ze záznamu se simultánním překladem.


Luděk Niedermayer: Politická debata o vstupu do eurozóny vázne

21.09.2017

Zdá se, že členství v eurozóně by bylo výhodné nejen ekonomicky, ale také politicky, uvádí v rozhovoru europoslanec Luděk Niedermayer. Politická rovina však debatě o přijetí eura v ČR stále chybí.


EU podpoří veřejný internet zdarma 120 miliony eur

12.09.2017

Evropská unie přispěje 120 miliony eur (asi 3,1 miliardy korun) na rozšíření bezplatného internetového připojení ve veřejných prostorách. V šesti až osmi tisících obcí by díky projektu Wifi4EU měli jejich obyvatelé či turisté získat volný přístup na internet například v knihovnách, muzeích, parcích či nemocnicích. Rozhodli o tom dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku poslanci Evropského parlamentu.


Zasedání europoslanců

12.09.2017

"Přirozeně tu nemluvíme o obří částce a obřím dopadu, ale o dobrých věcech, důležitém vzkazu jít příkladem," říká k projektu zavedení bezdrátového internetového připojení zvláště do malých obcí na venkově v rámci celé Evropské unii Luděk Niedermayer.


Niedermayer: Státní rozpočet na rok 2018 by měl mít přebytek

10.09.2017

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce na téma "Vývoj české ekonomiky".


Česko nedokáže využít ekonomický boom. Vláda nemá priority, přiznal Pilný

10.09.2017

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) zvýšil odhad příjmů státního rozpočtu pro příští rok o 21 miliard. Ekonomika totiž neporoste o 2,9 %, ale hned o 3,1 %. To je nejvyšší růst v EU. Ekonomice se daří bezprecedentně dobře, stát toho ale nedokáže využít a v horších časech na to lidé doplatí. V České televizi se na tom shodl ministr financí s ekonomy Luďkem Niedermayerem (TOP 09) a Pavlem Kysilkou.


„To by bylo úplně katastrofické!“ Europoslanec Niedermayer se obává toho, jak to mohlo být kolem poslední skryté nahrávky Babiše „naši klekli na FAU“

01.09.2017

ROZHOVOR Konfliktu zájmů, který hrozí u každého, kdo vstupuje do politiky, by měla podle europoslance Luďka Niedermayera bránit vysoká míra transparentnosti a hlavně nějaká morální integrita lidí. „Babiš v tom z mého pohledu velmi selhal. Já jsem zpočátku docela inklinoval k tomu, co říkal; že ten jeho konflikt zájmů je tak viditelný, že si přece nedovolí dělat cokoli špatného. A mám pocit, že se stal přesný opak,“ prohlásil někdejší viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer v rozhovoru po ParlamentníListy.cz o nejnovějších problémech šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.


Euro, společný rozpočet a jeden ministr financí. Tak si Macron a Merkelová představují jádro EU

31.08.2017

"Pokud by ministr financí eurozóny byl schopen zajistit dodržování fiskálních pravidel a fiskální disciplíny, byl by to krok správným směrem," říká Luděk Niedermayer.


Zásadně odmítat migrační kvóty nemá smysl, říká tvář TOP 09 Niedermayer

24.08.2017

V řízení, jež vede Evropská komise s Českem kvůli odmítání uprchlických kvót, si nestojíme dobře, soudí europoslanec Luděk Niedermayer. Mluvit o přijímání uprchlíků v Česku není populární. Ale politici k tomu mají najít odvahu a část voličů pak upřímnost ocení, soudí.


Luděk Niedermayer: Jak se sbírají miliardy? Trpělivě a po milionech.

22.08.2017

Ekonom a poslanec Evropského parlamentu Luděk Niedermayer zveřejnil na svém facebookovém účtu analýzu Babišovy metody čerpání naprosto nevídaného objemu evropských dotací. Z této informace plyne, že Babišova ekonomická moc je výrazně zesílena z peněz daňových poplatníků z bohatších zemí Evropské unie. Jedná se o neuvěřitelnou částku 5 miliard korun za šest let. To mimo jiné přispívá i k Babišově drtivému náskoku v možnostech politického marketingu před jeho konkurenty.


EU utahuje smyčku: Nadchází konec daňových rájů?

10.08.2017

Evropská unie chce, aby zisky byly zdaňovány tam, kde byly vytvořeny. Některé nadnárodní korporace však prý využívají mezistátních rozdílů a “agresivně” snižují svoje náklady, čímž ohrožují tržní konkurenci a dostupnost veřejných služeb, jako bezplatné školství a zdravotnictví. Komise a Parlament proto navrhují, aby velké podniky musely zveřejňovat, kde tvoří zisky a kde platí daně.


Co si česká vláda slibuje od žaloby k Evropskému soudnímu dvoru kvůli zbraňové směrnici?

09.08.2017

"Je to směrnice, kterou se členské země rozhodly, že sjednotí pravidla, jaké zbraně jsou v které unijní zemi dostupné, protože rozdíly v těch zbraních vedly k tomu, že některé zbraně byly velmi dobře dostupné v Evropě a byly například použity pro teroristické činy," říká europoslanec Luděk Niedermayer.


Jedy z aut ohrožují celou Evropu, tvrdí europoslanec Niedermayer

06.08.2017

I pokud dojde ke snížení emisí oxidů dusíku o 20 až 30 procent, jak se dohodla německá vláda s výrobci aut, stále budou příliš vysoké, říká český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09), který se aféře Dieselgate dlouhodobě věnuje.


Malý letní průvodce po evropských no-go zónách

29.07.2017

Dochází k „izraelizaci Dánska“, varoval před nedávnem jeden z českých alternativních (kulantně řečeno) portálů. Integrace „imigrantských muslimů“ nefunguje a v dánském Aarhusu, kde se má nacházet no-go zóna, se schyluje k povstání, pokračuje text dál. Proto policie přistoupila k „přísným check-pointům“ v izraelském stylu, uzavírá nakonec.


Prvních sto dní ekonomiky

27.07.2017

Co čeká Česko po podzimních volbách do poslanecké sněmovny, až se noví zákonodárci dohodnou na sestavení vlády? Neponechali jsme nic náhodě a zeptali se ekonomických expertů a kandidátů na post ministra financí: co byste udělali během prvních 100 dní ve funkci? Tady jsou jejich představy.


Češi vyrazili do boje. Z Londýna sem chtějí přetáhnout důležitou bankovní instituci

24.07.2017

Česko se pokusí po odchodu Velké Británie z Evropské unie získat pro Prahu sídlo Evropského bankovního úřadu (EBA). Vláda dnes definitivně schválila podání přihlášky.


Dobré gesto, ale 21 milionů nestačí, hodnotí čeští europoslanci pomoc, kterou Chovanec nabídl Itálii

07.07.2017

"Je na Itálii, aby posoudila, jestli jim taková solidarita připadá dostatečná," říká europoslanec Luděk Niedermayer.


Nová budova štrasburského europarlamentu nese jméno Václava Havla

05.07.2017

„Jméno Václava Havla bude ve Štrasburku připomínat, že demokracie, právní stát a nabytá lidská práva nejsou samozřejmostí a že jsme zavázáni těm, kteří za ně bojovali,“ uvedl europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).


Plaťte daně tam, kde podnikáte. Účetnictví korporací bude v EU veřejné

04.07.2017

„Malé a střední podniky jsou na trzích znevýhodněny proti velkým nejen kvůli jejich síle a velikosti, ale i tím, že zejména velké a nadnárodní korporace pomocí agresivního daňového plánování dosahují nižšího zdanění,“ říká Luděk Niedermayer.


Brusel hledá nové zdroje evropského rozpočtu. Kromě států chce danit paliva nebo firmy

28.06.2017

Česko se snaží uhájit peníze, které mu plynou z fondů Evropské unie. Těch by v příštích letech mohlo být v unijním rozpočtu méně. Brusel chce postupně nahradit nenávratné dotace půjčkami a zárukami.


Strany už v ekonomických otázkách upřednostňují odborníky

26.06.2017

Mít ve straně člověka, který skutečně rozumí ekonomice a je schopný ekonomická témata navrhnout, vysvětlit a obhájit, byla dlouho slabina parlamentních stran. Praxe, kdy ekonomický program strany tvořili lidé, ze kterých měli profesionální ekonomové legraci nebo vrásky na čele, je ale podle všeho u konce. Letošním volbám totiž bude jako jedno z klíčových témat vévodit daňová reforma a také ne přijetí eura. Hlavně opoziční pravice se proto poučila a při vytváření ekonomických programů vsadila na respektovaná jména.


Česko může přijít až o 100 miliard korun. Brusel hledá po brexitu náhradu za britské příspěvky

26.06.2017

Londýn a Brusel už naplno vyjednávají o odchodu Velké Británie z EU. V případě, že bude britská vláda trvat na přísných podmínkách odchodu (tzv. hard brexit) a opuštění společného trhu, přijde unijní rozpočet o desítky miliard eur. Zbylé bohatší země EU ho ale odmítají navýšit. Ty méně bohaté - včetně Česka - nechtějí na druhou stranu přijít o velké peníze z tzv. kohezních fondů. Praze hrozí, že přijde až o sto miliard korun v unijních příspěvcích.


Migrační kvóty (OVM I. část)

25.06.2017

"Podle mě by bylo opravdu nejmoudřejší se zamyslet, jestli nemůžeme do toho systému nabídnout nejméně pár desítek volných míst a hledat ty, kteří jednak odpovídají našim bezpečnostním kritériím a zároveň mají zájem v České republice požádat o azyl," říká europoslanec Luděk Niedermayer.


Co nám dává a bere Evropská unie? (OVM II. část)

25.06.2017

"Když jsme vstupovali do Evropské unie, tak jsme mimo jiné souhlasili s tím, že lidé z ostatních členských zemí sem můžou přijet a pracovat, mají na pracovním trhu úplně stejné postavení jako naši občané, stejně tak jako tisíce našich lidí buďto pracují v zahraničí nebo dokonce přes hranice zajíždějí do těch zemí. Stejně tak se pohybuje naše zboží a služby," řekl Luděk Niedermayer v pořadu Otázky Václava Moravce.


Niedermayer: Termín Visegrád Česku nesvědčí, jsme někde jinde než Polsko a Maďarsko

24.06.2017

Termín Visegrádská čtyřka v jeho současné podobě Česku v rámci Evropské unie nesvědčí. Ve svých postojích jsme mnohem blíže řadě západních zemí než současné Maďarsko či Polsko. V pořadu Interview ČT24 to řekl europoslanec Luděk Niedermayer (nestr. za TOP 09 a STAN).


Niedermayer: Pokud chceme být členem Unie, tak budeme muset dodržovat pravidla

23.06.2017

"Pokud si budeme myslet, že Unie nebo jakékoliv společenství funguje na základě toho, že si každý vybere, co se mu hodí, tak to nikdy fungovat nemůže," říká v Interview ČT24 Luděk Niedermayer.


Přestaňte s pohádkami o zlém Bruselu a hodné Praze. Europoslanci chtějí změnit komunikaci unie

21.06.2017

Jen třetina obyvatel Evropské unie ví, jaký pozitivní efekt přinesly regionu, ve kterém žijí, unijní fondy. Například Češi z nich od vstupu do EU dostali stovky miliard korun, přitom jen 33 procent obyvatel vnímá členství v unii výhradně pozitivně.


Unie není hloupá kasička, říká Niedermayer. Když TOP 09 uspěje, bude řídit finance místo Kalouska

19.06.2017

Žádné hurá evropanství. Ale zároveň se nesmíme bát říct, jak strašně je pro nás členství v EU důležité, připomíná Luděk Niedermayer.


Měla by Česká republika přehodnotit své členství v Evropské unii?

19.06.2017

"Naše volba je, že buďto budeme součástí supervelmoci, na kterou máme vliv, kterou svými postoji ovlivňujeme, anebo zůstaneme v nějakém vakuu, které zatím nikdo nedokázal dostatečně dobře podepsat," říká europoslanec Luděk Niedermayer.


Pokud mi bude po volbách nabídnut post ministra financí, tak z Bruselu odejdu, říká europoslanec Luděk Niedermayer

15.06.2017

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer tráví poslední tři roky většinu času v Bruselu, kde od roku 2014 sedí v Evropském parlamentu.


Přesvědčí ČR Evropskou komisi ve věci kvót?

13.06.2017

"Jsem překvapený, že Evropská komise se tak rychle rozhodla proti tomuto zakročit, ale ty důvody vůči tomu má, protože to rozhodnutí je koneckonců součástí evropského právního rámce a stejně tak jako my očekáváme, že ostatní země plní své povinnosti, které vycházejí z pravidel fungování Evropské unie, tak oni to očekávají po nás," komentuje Luděk Niedermayer.


EU hrozí Česku obří pokutou za odmítání uprchlíků

12.06.2017

"Vzhledem k tomu, že jde o úplně jednoznačně jasné a srozumitelné právní rozhodnutí, které ukládá té zemi, aby něco plnila, tak mám pocit, že ta schopnost prokázat, že jsme v právu, bude opravdu velmi komplikovaná," říká europoslanec Luděk Niedermayer.


Niedermayer: „Tvrdý“ brexit by přinesl chaos

09.06.2017

"Kdyby došlo k nejtvrdšímu brexitu, to znamená opuštění na základě žádné obchodní dohody, tak by to přineslo chaos a velký ekonomický problém na straně Britů," upozoňuje europoslanec Luděk Niedermayer.


Česko už nebude na základě přerozdělovacích kvót přijímat migranty

05.06.2017

"Nevěřím, že mezi oprávněnými žadateli o azyl v Itálii a Řecku není možné najít několik desítek, které bychom postupně přijali," říká europoslanec Luděk Niedermayer.


Intenzivní péče pro eurozónu

02.06.2017

Evropská komise láká zbylé země EU k přijetí eura. Česko podmínky plní, ale rozhodnout musejí politici.


Luděk Niedermayer o euru: To, co si Češi myslí, neodpovídá realitě. Chválím Sobotku za přístup k této věci

01.06.2017

ROZHOVOR. Podle europoslance za TOP 09 a bývalého viceguvernéra České národní banky Luďka Niedermayera existuje velmi reálný scénář, že se Evropa změní ve vícerychlostní projekt, ve kterém bude nějaké jádro evropské integrace a pak ten zbytek, o kterém nebude jasné, do jaké míry má na směřování našeho kontinentu vliv. Měli bychom podle něj v dohledné době vstoupit do eurozóny, protože nejpravděpodobnější hraniční čárou oddělující oba tábory bude právě euro.


Evropský parlament bude diskutovat o rizicích politického zneužívání médií v Česku

30.05.2017

"Na stole je otázka, do jaké míry považujeme za přijatelné, aby politický souboj, souboj politických stran o přízeň voličů začal být ve větší míře ovlivňován tím, že některá média budou využitá pro jaksi skrytou účast na tomto boji tím, že budou ovlivňovat postoje veřejnosti," říká Ludek Niedermayer.


Česká média v europarlamentu

30.05.2017

"Slyšení ukázalo, že tento problém se v té či oné formě realizuje v řadě evropských zemí, a proto je nejvyšší čas se o tomto problému bavit, i když zdaleka není jasné, jak se k němu postavit a jakou roli v tom může sehrát Evropská unie," říká Luděk Niedermayer.


Neuhneme. TOP 09 představila volební heslo a plán přijetí eura

30.05.2017

Opoziční TOP 09 v čele s Miroslavem Kalouskem jde do říjnových sněmovních voleb pod heslem Neuhneme se zvýrazněným EU. V programu slibuje voličům o osm procent nižší sociální pojištění, podporu podnikání, boj proti korupci, otevření penzijní reformy, investice do vzdělávání či zajištění vstupu do eurozoóny.


ThinkTank HN: Měla by se Evropa začít víc spoléhat na sebe a méně na USA?

29.05.2017

Ve svých prohlášeních obvykle dost opatrná německá kancléřka Angela Merkelová po prvním setkání evropských státníků s americkým prezidentem Donaldem Trumpem řekla, že Evropa musí vzít svůj osud do vlastních rukou. To podle všeho znamená spoléhat se méně na Spojené státy a více na sama sebe. Je to správná cesta a jak by to podle vás mělo vypadat?


Češi potřebují euro, říká ČSSD. Kdy? Experti se neshodnou

19.05.2017

Experti jednotlivých stran se neshodnou – někdo by rád euro přijal dříve, někdo to nechává na později, jiný vůbec. Podle Milana Štěcha z ČSSD Česko euro potřebuje, premiér Sobotka tvrdí, že je na čase bavit se o termínu, kdy se tak stane. Blesk.cz oslovil kandidáta na ministra financí Ivana Pilného (ANO) i ekonomické odborníky opozičních stran, jak tuto situaci vidí oni.


EU: Orbán ohrožuje naše hodnoty

18.05.2017

Europoslanci přišli s dosud nejtvrdším varováním maďarské vládě. Zavedení sankcí ale není vzhledem k postoji Polska příliš pravděpodobné.


Hrozbu zneužívání médií v Česku projedná Evropský parlament v červnu

18.05.2017

Europoslance čeká na začátku června jednání o hrozbě zneužívání médií v Česku. I přes protesty některých českých europoslanců bod schůze schválila konference předsedů politických frakcí v Evropském parlamentu. Po debatě však nemá následovat přijetí žádné rezoluce.


Recyklace odpadů

13.05.2017

Europoslanec Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Evropa Plus na téma oběhového hospodářství.


Nechceme, aby Evropský parlament řešil situaci našich médií, říká pět českých europoslanců

12.05.2017

Na předsedu frakce Evropské lidové strany (EPP) v europarlamentu Manfreda Webera se obrátilo pět českých členů frakce ve snaze dosáhnout stažení bodu o situaci médií v ČR z programu plenární schůze na počátku června. Předseda české delegace v EPP Luděk Niedermayer (za TOP 09) je k plánu poněkud vstřícnější.


Niedermayer: Musíme řešit Babišův střet zájmů

12.05.2017

Aféru ministra financí Andreje Babiše budou příští týden řešit europoslanci. A to ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci, který se sejde 18. května dopoledne. Stavem médií v České republice a rizikem jejich politického zneužití se bude europarlament zabývat nejspíš i 1. června na plenární schůzi. Bod s názvem „Prohlášení komise − riziko politického zneužití médií v České republice“ navrhla frakce Evropské lidové strany (EPP), do které patří i Luděk Niedermayer zvolený za TOP 09. Deník FORUM 24 se jej zeptal, co takový krok vlastně znamená.


NOČNÍ MŮRY Andreje Babiše

09.05.2017

Že náš ministr financí krásně sní o tom, jak dojede vlakem z Prahy do Brna za čtyřicet minut, už z billboardů delší čas víme. Jaké jsou však jeho noční můry, vychází najevo teprve v posledních dnech, kdy jako lev bojuje o to, aby ani na okamžik neztratil nic ze svých mocenských pozic, z nichž může své nehezké příběhy z doby nedávné i vzdálenější zametat pod koberec. Při aktuální vládní krizi se hodně mluví o korunových dluhopisech a Čapím hnízdě, ještě víc škody by ale Andreji Babišovi mohly napáchat i méně známé kauzy.


Co se dělo v Evropském parlamentu v dubnu a o čem jsme psali?

09.05.2017

Ekonomický deník pečlivě sleduje dění v Evropském parlamentu a zaměřuje se na činnost českých europoslanců. Přinášíme přehled témat, kterým jsme se v dubnu věnovali a s ním i výběr nejzajímavějších odpovědí českých europoslanců.


ThinkTank HN: Měl by prezident Zeman odvolat ministra Babiše, jak mu navrhl premiér Sobotka?

05.05.2017

"Premiér má právo chtít po prezidentovi, aby ministra odvolal, a prezident to má udělat. Není to jen ostuda, je to snaha za pomocí lží a manipulace prezidenta dále rozdělit společnost a vytvořit sobě a svým kamarádům příznivou virtuální realitu," odpovídá Luděk Niedermayer.


Ví Evropský parlament, o čem hlasuje? Příklad s odškodněním spotřebitelů

05.05.2017

Stát nebo politická unie plní svoji funkci, pokud stanovuje rozumná a srozumitelná pravidla lidského soužití, jejichž dodržování potom přiměřenými prostředky úspěšně vyžaduje. Čeští poslanci Evropského parlamentu však sami nejsou jednotní v názoru,..


Otřese bezvízový styk s Ukrajinou českým pracovním trhem?

04.05.2017

Ukrajincům brzy postačí jenom biometrický cestovní pas, aby mohli pobývat v České republice. Evropský parlament totiž schválil uvolnění vízového vztahu se svým východním sousedem, který zažívá těžkou krizi.


V čem si před vyjednáváním o Brexitu nerozumí evropští lídři s britskou premiérkou?

30.04.2017

Europoslanec Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Den podle na ČRo Plus.


Volkswagen bude muset jednat s Jourovou

28.04.2017

Šéf Volkswagenu AG Müller napsal předsedovi Evropské komise dopis, kterým zkusil obejít komisařku Věru Jourovou, zodpovědnou za ochranu spotřebitelů. Ale neuspěl. O vadných dieselových vozidlech, kterými největší evropská automobilka porušila unijní pravidla, musí nadále vyjednávat s českou političkou.


Odborníci řešili budoucnost obnovitelných zdrojů energie

21.04.2017

Třebíč – Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči bylo ve středu dějištěm odborné konference s názvem Perspektiva obnovitelných zdrojů energie.


Unie chystá záruky, že další bankovní krizi neodnesou daňoví poplatníci

21.04.2017

Komise, Rada, Parlament i další evropské instituce zkoušejí předejít opětovným problémům finančního sektoru. Součástí bankovní unie je například pojištění vkladů v rámci celé eurozóny. Další nástroje mají zaručit dostatečnou schopnost finančních institucí absorbovat vlastní ztráty.


Britský byznys vítá předčasné volby. Mohou zvýhodnit Mayovou vůči EU

19.04.2017

Ačkoliv je záměr britské premiérky Theresy Mayové vyhlásit předčasné volby překvapivý, byznysová sféra na ostrovech ho vítá. Několikatýdenní období předvolební nejistoty je pro tamní byznys akceptovatelná skutečnost vzhledem k tomu, že se očekává posilnění premiérčina mandátu. Ten by měl prý znamenat i vyjednání výhodnější obchodní dohody s Evropskou unií před jejím opuštěním.


EU řeší, jak ochránit 170 miliard eur ročně. Babiš jde proti státům i proti Komisi

10.04.2017

Kvůli daňovým podvodům přichází EU ročně až o 170 miliard eur. Evropská komise i členské státy tomuto chtějí zabránit. Zatím se však neumějí shodnout, jak na to. Ve hře jsou zatím dvě varianty reformy výběru DPH. Jednu podporuje Komise a většina států. Druhou prosazuje například český ministr financí Andrej Babiš.


Jsou v Česku náklady na práci příliš vysoké? TOP 09 je chce snížit, i když nad průměrem EU nevynikají

08.04.2017

Pravicová TOP 09 před volbami zdůrazňuje nutnost snížit údajně příliš vysoké zdanění práce. Českomoravská konfederace odborových svazů ale upozorňuje, že se Česká republika nevymyká evropskému průměru.


Unie táhne proti dumpingu: Zvýší české mzdy a čínské ceny?

07.04.2017

Evropská komise chce, aby každý zaměstnanec dostával aspoň minimální mzdu aktuálně platnou ve členském státě, kde zrovna pracuje. Navíc připravuje nový sociální pilíř, který má přispět k rovnosti a spravedlnosti. Zároveň vyjednává s Parlamentem a Radou, jak ochránit místní průmysl před nekalým dovozem.


Konec oslabování koruny: Co nás teď čeká a kdy koupit eura na dovolenou?

06.04.2017

Oslabování koruny skončilo. Česká národní banka ve čtvrtek rozhodla, že režim intervencí s okamžitou platností končí. Co nyní přijde a jak by se měli lidé chovat např. při nákupu eur na dovolenou? Hrozí mj. rozkolísání kurzu koruny.


Niedermayer varuje: Přestřelení kurzu by způsobilo vyšší nezaměstnanost a nižší růst mezd

06.04.2017

Devizové intervence po více jak třech letech končí, Česká národní banka oslabovala korunu od roku 2013 do konce letošního ledna. Co znamená ukončení intervencí pro českou ekonomiku a co pro exportéry a řadové občany? Zeptali jsme se Luďka Niedermayera, europoslance za TOP 09 a bývalého viceguvernéra ČNB.


ČNB: konec intervencí

06.04.2017

"Když se podíváme na makroekonomická data a na to, jaký vývoj ekonomiky centrální banka předpokládá, tak ukončení intervencí bylo provedeno ve správnou dobu," říká europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.


Kdo „vyhraje“ brexit? Niedermayer: Británie má slabší karty. Tratilo by i Česko

05.04.2017

Dvouleté vyjednávání o podobě a podmínkách takzvaného brexitu už začalo. Britská premiérka Theresa Mayová se zatím tváří nekompromisně. Platit se jí za to do evropského rozpočtu, tak jak jí EU ukládá, ale moc nechce. Podle českého europoslance Luďka Niederamayera (TOP 09) má ale Velká Británie daleko slabší karty než Evropská unie a přizpůsobit se nakonec bude muset.


Evropští investoři mohou dostat podporu ve výši 10 státních rozpočtů České republiky

05.04.2017

Inovátoři a vizionáři mohou část svého podnikatelského rizika přenechat na Evropském fondu pro strategické investice (EFSI). Vedle digitálních, dopravních, energetických nebo vzdělávacích firem možná dostanou příležitost také zemědělci. Rada Evropské unie, přesněji ministři financí (Ecofin) totiž navrhují zesílení fondu.


Návrh vyšetřovacího výboru Evropského parlamentu pro měření emisí

04.04.2017

"Bude posílen tlak, aby z výfukových plynů aut šlo přijatelné množství škodlivin nejenom v laboratořích, ale při běžném provozu," říká k testování emisí dieselových aut europoslanec Luděk Niedermayer.


Analytici očekávají ukončení intervencí centrální banky

30.03.2017

Europoslanec Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Ranní interview.


Evropská komise: Volkswagen má opravit všechna auta do podzimu

30.03.2017

“Poškozenými nejsou ani tak řidiči, jako spíše lidé kolem jedoucího auta, kterým nadlimitní emise výfukových plynů ničí zdraví,” říká europoslanec Luděk Niedermayer.


Růst Česka narazil na skleněný strop

28.03.2017

Česká ekonomika je historicky nejlépe připravená na přechod od koruny ke společné evropské měně. „Přijetí eura je z finančního pohledu určitým přerozdělením v tom smyslu, že to pomůže reálné ekonomice a zkomplikuje život finančníkům. Ale v naší struktuře ekonomiky mi to připadá jako dobrý obchod,“ říká europoslanec Luděk Niedermayer (za TOP 09 a STAN). Dříve než v roce 2020 ale společná měna do Česka určitě nedorazí.


Brusel nám bere samopaly

27.03.2017

Kde se v nebojovném středoevropském národě vzal odpor k omezování zbraní


Budoucnost Evropské unie

27.03.2017

"Potřebujeme samozřejmě fungující Evropu, ale obávám se, že rozdělování Evropy na různé rychlosti, na různé podspolky té dnešní evropské sedma či osmadvacítky, je cesta, která povede směrem, kde Evropská unie začne ztrácet svůj význam a v důsledku toho to bude nejhorší právě pro země, jako je Česká republika," říká europoslanec Luděk Niedermayer.


Niedermayer: Kromě ČR o reverse charge nikdo neuvažuje

21.03.2017

"Evropská komise připravila velkou reformu výběru daně z přidané hodnoty, která má docela širokou podporu. Tohle opatření na zavádění reverse charge jde přímo proti ní," říká Luděk Niedermayer.


TOP 09: Češi z EU těží, omezit volný pohyb osob je nesmysl

20.03.2017

TOP 09 se vymezila proti výrokům ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o možném omezení pohybu pracovních sil. Podle opoziční strany by takový krok poškodil českou ekonomiku. Zaorálek o omezení pohybu pracovníků mluvil v souvislosti s britským rozhodnutím opustit Evropskou unii.


Nová pravidla pro držení zbraní v zemích Evropské unie

18.03.2017

"Toto není směrnice o zamezení teroristických útoků, to je další český omyl, to je směrnice o tom, o obchodování zbraní na trhu a o bezpečnosti občanů. A vzhledem k tomu, že máme v Evropě společný trh, chceme mít společný trh, chceme mít lidi, kteří cestují přes hranice, aniž by podléhali nějakým kontrolám, tak nějaká minimální míra harmonizace těhle pravidel je potřebná," řekl v pořadu Evropa Plus europoslanec Luděk Niedermayer.


Niedermayer: Nizozemské volby jsou vítězstvím nad populismem

16.03.2017

"Je velice dobře, že lidé odmítli extrémní populismus, rozsívání nenávisti a protievropskou politiku, kterou Wilders představoval," komentuje výsledky voleb v Nizozemí europoslanec Luděk Niedermayer.


Vícerychlostní EU je znovu ve hře: hrozí členství druhé kategorie

14.03.2017

Ve francouzském Versailles se na začátku týdne sešli v neobvyklé koalici zástupci čtyř největších zbývajících zemí Evropské unie – Německa, Španělska, Francie a Itálie. Často mají jiné politické zájmy, jejich ekonomiky řeší naprosto odlišné problémy. Novou velkou čtyřku spojuje zájem o přetrvání silné Evropské unie.


Návrh směrnice regulující držení zbraní

14.03.2017

"Zdržel jsem se proto, protože jsem nepřivítal způsob, jakým byla ta směrnice hlasována, protože parlament mohl učinit výjimku ze svých legislativních pravidel a umožnit těm poslancům, kteří věřili, že ta dohoda by se měla upravit nějakými pozměňovacími návrhy i za cenu, že se ta dohoda s ministry otevře, o těchto pozměňovacích návrzích hlasovat," vysvětluje europoslanec Luděk Niedermayer.


Odchod z EU nebude zadarmo, vzkazuje Brusel Londýnu. Uděláme z Británie daňový ráj, kontruje Mayová

14.03.2017

Britská premiérka se inspirovala Donaldem Trumpem. Pokud se s EU nedohodne na zóně volného obchodu, chce radikálně snížit daně a zavést dovozní cla.


Dva Zemanovy tahy, za něž sklidil uznání. Výběr ústavních soudců a vedení ČNB oceňují i kritici

10.03.2017

Prezident Miloš Zeman dal při doplňování Ústavního soudu a bankovní rady ČNB na odbornou radu. V obou případech se opíral o názory lidí, které uznává – Pavla Rychetského a Jiřího Rusnoka. Díky jejich konzultacím vybral osobnosti, které oceňují i někteří Zemanovi kritici. Právě tato rozhodnutí patří k nejlépe oceňovaným tahům Zemana na Hradě.


Kolik stojí intervence ČNB?

07.03.2017

Europoslanec Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Den v 60 minutach.


Evropské dotace v českém podání pomáhají k rozmachu agrokolosů

16.02.2017

Česko na rozdíl od jiných evropských zemí nezvýhodňuje při rozdělování dotací malé sedláky.


Banky by kvůli korporátní dani mohly propouštět, tvrdí Niedermayer

14.02.2017

Sociální demokraté odkryli první trumf před podzimními sněmovními volbami. Voliče chtějí získat na zavedení sektorové daně pro banky. Tu má 15 zemí Evropské unie, včetně všech zemí Visegrádské čtyřky. Podle europoslance za TOP 09 Luďka Niedermayera by zavedení daně mohlo mít za následek zmenšování bank a tedy i propouštění zaměstnanců.


Niedermayer: Využití korunových dluhopisů se má prověřit

13.02.2017

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce.


Problémy Evropské unie

09.02.2017

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu 90' ČT24.


Mládek hájil vyšší ceny za roaming, než nakonec stanovila EU

03.02.2017

S výší cenového stropu za roamingové služby, který stanovili zástupci členských zemí Evropské unie, Evropského parlamentu a Evropské komise nesouhlasili zástupci českého ministerstva průmyslu a obchodu, které vede Jan Mládek (ČSSD). Za to ho kritizoval Luděk Niedermayer (TOP 09), podle kterého jde o upřednostňování zájmů mobilních operátorů před zájmy spotřebitele. Ministerstvo Niedermayerovu interpretaci odmítá. Informovaly o tom Hospodářské noviny.


Může rozsudek britského soudu ohrozit brexit? Teď je na tahu Londýn, vzkazuje Brusel

24.01.2017

Podle Evropské komise je teď na britské vládě, aby vyhověla úternímu rozhodnutí nejvyššího soudu o zapojení britského parlamentu do spuštění brexitu. K možným důsledkům verdiktu se Brusel zatím nechce vyjadřovat.


Poslanci posadili Teličku do vedení Evropského parlamentu

19.01.2017

Třiašedesátiletý Antonio Tajani, nový předseda Evropského parlamentu (EP), má pestrou minulost. Kariéru začínal u italského letectva.


Trump v čele USA by podle některých europoslanců mohl EU prospět

19.01.2017

Štrasburk - Změna v křesle prezidenta Spojených států, do něhož v pátek usedne Donald Trump, může Evopské unii prospět. Myslí si to někteří z českých europoslanců, které ve Štrasburku oslovila ČTK. Podle nich může Trumpův euroskeptický postoj pomoci EU se sjednotit a provést tak tolik potřebné unijní reformy.


Sobotka chce použít rozpočtový přebytek na důchody. Nezodpovědné, říká Niedermayer

10.01.2017

Sociální demokraté plánují využít rozpočtový přebytek na budoucí valorizace důchodů. Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer to považuje za politicky motivované a nezodpovědné.


Jak moc je loňský přebytkový rozpočet zásluhou Andreje Babiše a jak by se mělo s přebytkem naložit?

09.01.2017

"V hodnocení rozpočtu 2016 platí ono známé „úspěch má mnoho otců a neúspěch jednu zlou macechu,“ říká europoslanec Luděk Niedermayer.


Ušetřené peníze půjdou na ‚předvolební dárečky‘, obávají se experti

09.01.2017

Jak naložit s rekordním přebytkem rozpočtu ve výši téměř 62 miliard korun? Koaliční partneři jsou v tom zatím nejednotní. Zatímco premiér Bohuslav Sobotka by peníze pošetřil na příští rok, šéf státní kasy Andrej Babiš by je dal na snížení státního dluhu. Lidovci by zas chtěli peníze investovat, například do ekologických opatření. Jasno v tom nemají ani ekonomové. Jsou také obavy, aby nakonec přebytek rozpočtu nepadl na „předvolební dárečky“.


Luděk Niedermayer: Než budeme všichni dostatečně vzdělaní na to, abychom rozeznali účelovou manipulaci, úřad proti dezinformacím je potřeba

06.01.2017

ROZHOVOR Než budeme všichni dostatečně vzdělaní na to, abychom byli schopni rozeznat dezinformace a účelové manipulace, bude podle europoslance Luďka Niedermayera takový úřad, jako je Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, potřeba. „Ti, kteří to tak neúprosně kritizují, často opravdu na základě zjevně nepravdivých informací, musí mít zájem na tom, aby tato věc, která je pro nás nebezpečná, pokračovala, a to se mi moc nelíbí,“ prohlásil europoslanec za TOP 09 a STAN v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz na adresu těch, kteří označují tuto aktivitu za cenzuru.


Konec intervencí ČNB zdraží vývozy, ale výrazně zlevní dovolené v cizině

31.12.2016

Podle europoslance Luďka Niedermayera bude Česká národní banka po ukončení devizových intervencí, které uměle udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů. Podle bývalého viceguvernéra ČNB již ke spekulacím začíná docházet, což naznačuje velký objem korun, které musela ČNB v srpnu použít, aby udržela českou měnu oslabenou.


Evropsko-čínské vztahy

17.12.2016

Udělení statusu tržní ekonomiky je ale podle některých právních výkladů realita se kterou se už nedá nic dělat. Otázka ale zůstává jak zareaguje Evropská unie. Pokud dál ponechá svá ochranářská cla, hrozí ji spor u Světové obchodní organizace. Vysvětluje europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.


Lidovci a TOP 09 ovládli Brusel

13.12.2016

Spojenectví vládní strany s těmi, kdo jsou doma v opozici, je v Evropském parlamentu unikát


Fico: Evropská unie by se měla vrátit ke svým kořenům

13.12.2016

Slovenské předsednictví v Radě Evropské unie se snažilo zabývat tématy, která mají reálný dopad na každodenní život občanů. Na závěr půlročního předsednictví to v úterý na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku řekl slovenský premiér Robert Fico.


Evropská komise chce podpořit obchody na internetu a zjednodušit pro ně platby DPH

06.12.2016

Internetové obchody jako každoročně nabírají stovky brigádníků, prodlužují pracovní dobu a znásobují běžný měsíční obrat. Evropská komise by je ale chtěla podpořit i v ostatních měsících roku.


Čeští europoslanci kritizovali Junckerova slova o Castrovi

01.12.2016

Europoslanci Luděk Niedermayer a Michaela Šojdrová jménem české národní delegace v Evropské lidové straně vyjádřili předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudovi Junckerovi nesouhlasný postoj s jeho výroky a výroky tiskového mluvčího Evropské komise Margaritise Schinase pronesené v souvislosti s nedávným úmrtím bývalého kubánského vůdce Fidela Castra.


Schulz odejde z čela europarlamentu. A rozehrály se politické hry

25.11.2016

Boj o moc, který právě začal v Bruselu, může podle některých znalců skončit i výměnou předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Rozpoutal ho předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, který včera ráno oficiálně oznámil, že už nebude usilovat o znovuzvolení do této funkce na začátku příštího roku.


Turecku se v Evropě přivírají dveře

25.11.2016

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Události, komentáře.


Europarlament souhlasí s jednotným daňovým systémem. Výše DPH se ale v EU nesjednotí

24.11.2016

Cílem reformy daňového systému je vedle zjednodušení pravidel také boj proti přeshraničním daňovým podvodům. Návrh reformy, kterou podpořil europarlament, má také pomoci malým a středním podnikům. Daň z přidané hodnoty je jedním z nejdůležitějších a rostoucích zdrojů příjmů členských států i z takzvaných vlastních příjmů unie.


Le Penová se směje, Sarkozy pláče. Do prezidentského paláce se nevrátí

20.11.2016

K francouzským volbám se na sociální síti vyjádřil i český europoslanec Luděk Niedermayer (za TOP 09). Podle něj se dnes odehrávají „dvě důležité věci pro budoucnost naší částí světa“. Vedle odhodlání německé kancléřky Angely Merkelové kandidovat i počtvrté to jsou právě primárky ve Francii.


Čína jako tržní ekonomika: Ano, či ne?

17.11.2016

Debata o tom, zda „EU udělí status tržní ekonomiky Číně", byla již před pár měsíci jedním z poměrně horkých evropských témat. Nástup prezidenta Trumpa, který chce řadu problémů dnešní Ameriky řešit cly a omezeními obchodu, na razanci debaty možná ještě přidá. Rostoucí oblibu „ochranářských opatření" ilustruje i intenzita debaty o smlouvách typu CETA nebo TTIP, která se v Evropě letos odehrává.


Brusel hledá způsob, jak zavřít brány do daňových rájů

10.11.2016

Sjednocení pravidel pro korporátní daně by zamezilo neustálým změnám legislativy.


Čeští experti: Trump líčí imigranty jako znásilňovače. Boří soudržnost USA

07.11.2016

Donald Trump vs. Hillary Clinton. Oba mají své chyby, Trump je však pro řadu kritiků jen těžko stravitelným kandidátem na prezidenta USA. V pražské debatě o blížících se amerických volbách odborníci upozorňovali, že Trump svým přístupem k imigrantům nabourává něco, co drželo desítky let Ameriku pohromadě.


„Česko je rozdělené. Herman za to ale nemůže,“ míní Niedermayer a řeší Čínu

05.11.2016

Poslední události potvrdily, jak je Česko rozdělené, míní europoslanec Luděk Niedermayer (za TOP 09). Daniel Herman, který se sešel s dalajlamou, za to ale prý nemůže. Niedermayer řeší, co pro nás skutečně znamená dohoda s Čínou. „Přijďte sem a kupte si tady, co chcete,“ vzkázali jsme prý. Právě o orientaci Česka dle něj nyní běží. Blesk.cz zastihl Niedermayera v Praze, v rozhovoru vyzdvihuje dohodu EU s Kanadou, řeší však i hrozbu v podobě Donalda Trumpa.


"EU a mladí: Ve vztahu, nebo je to komplikované?"

31.10.2016

Luděk Niedermayer zve na své víkendové setkání pro mladé.


Jedno daňové přiznání pro velké firmy v celé EU, navrhuje Evropská komise

26.10.2016

Evropská komise včera představila návrh, který má zajistit jednodušší a spravedlivější daňový systém, jednotný pro celou Evropskou unii. Evropské nadnárodní firmy by díky němu už neměly převádět zisky z jedněch zemí do druhých, aby se vyhýbaly placení daní.


Kam směřuje rozpočtová politika státu?

26.10.2016

"Ten rozpočet je opravdu špatný a myslím si, že kolegové analytici to řekli docela jasně. A co je ještě horší, že my nemáme jenom špatný rozpočet, ale máme špatnou rozpočtovou politiku," říká Luděk Niedermayer v rozhovoru pro ČT24.


Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Kanadou CETA

25.10.2016

„CETA není mrtvá, k jejímu podpisu nakonec dojde. Jsem o tom hluboce přesvědčený,“ říká v pořadu Interview Plus europoslanec Luděk Niedermayer.


Migrační vlna v Evropě

20.10.2016

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Máte slovo.


Úrokové sazby zůstávají na stávající úrovni

16.10.2016

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce.


Po ukončení intervencí bude ČNB čelit tlaku spekulantů, myslí si bývalý viceguvernér Niedermayer

16.10.2016

ČNB čeká velký tlak ze strany spekulantů, myslí si europoslanec a bývalý viceguvernér centrální banky Luděk Niedermayer. Podle Niedermayera již ke spekulacím začíná docházet. "Posílení vypadá jako sázka na jistotu, protože česká ekonomika na silnější korunu má," řekl.


Největší německá banka je v potížích

16.10.2016

Luděk Niedermayer byl host pořadu Otázky Václava Moravce (II. část).


Pokuty prý porušují pravidla trhu

13.10.2016

Pokutování českých a slovenských řidičů nákladních aut ve Francii je porušením principů jednotného trhu. V dopise, který včera zaslali Evropské komisi, to zdůrazňují europoslanci Luděk Niedermayer (TOP 09/STAN) a Ivan Štefanec ze slovenské KDH.


Po šoférech kamionů můžou pokuty dostat i jiní, říká europoslanec

13.10.2016

Situace kolem postihů pro české řidiče kamionů v zahraničí houstne. První řidič kamionu z Česka už dostal pokutu 135 eur za to, že mu firma neplatí francouzskou minimální mzdu. Situaci už začínají komentovat i politici. „Nejvíce se bojím, že podobné regulace se objeví ve více zemích a nebo ‚proniknou‘ do více odvětví, což je zřejmě případ Německa,“ uvedl pro iDNES.cz europoslanec Luděk Niedermayer.


Čeká EU změna systému DPH?

13.10.2016

Hospodářský výbor Evropské parlamentu bude dnes projednávat návrh Komise na modernizaci stávajícího systému DPH. Některé údaje tvrdí, že kvůli rozdílnému systému vybírání DPH vznikají v EU roční ztráty cca 170 miliard EUR. Jak se na tento zásadní návrh dívají čeští europoslanci?


Bude v EU povinná „plynová solidarita“?

13.10.2016

V Evropském parlamentu se dnes bude diskutovat také o bezpečnosti a kooperaci při dodávkách plynu do členských zemí EU. Zátěžové testy provedené před dvěma lety odhalily řadu slabých míst EU.


Měli by zahraniční řidiči kamionů, kteří projíždějí Francií, dostávat odměnu ve výši tamní minimální mzdy?

11.10.2016

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Ozvěny dne na stanici ČRo Radiožurnál.


Poučují svět, sami zbili svého člena. Niedermayer kritizoval „brexitový“ UKIP

07.10.2016

Britský europoslanec Steven Woolfe, který musel být ve čtvrtek hospitalizován po hádce na setkání protievropské strany UKIP, zůstane v nemocnici dalších 48 hodin. Sdělil to v pátek jeho kolega Nathan Gill. Muž utrpěl během půtky zranění hlavy, následně omdlel. Nešťastné dohře byl přítomen i český zástupce v europarlamentu Luděk Niedermayer (TOP 09). Ten se pozastavil nad násilným incidentem a tím, co vypovídá o dané straně.


Babišova daňová kontrarevoluce

06.10.2016

Andrej Babiš bojuje za odlišný výběr DPH, jde však proti hlavnímu proudu Evropské unie. „Smysl dává pouze buďto široká aplikace reverse charge, nebo doladění DPH podle toho, jak navrhuje Evropská komise,“ tvrdí europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.


Čeští europoslanci vzpomínali na osobnost Václava Havla

06.10.2016

Nedožité 80. narozeniny Václava Havla si včera večer ve Štrasburku připomněli i čeští europoslanci. Na českého prezidenta vzpomínali jako na inspirující osobnost, která spojovala lidi napříč politickým spektrem. Jeho výrok, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí, je podle europoslanců v současné době stále aktuálnější.


Lidé nejen v Česku vzpomínali na Václava Havla

05.10.2016

Čeští členové EP si Havla připomněli na setkání pořádaném europoslanci Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL) a Luďkem Niedermayerem(TOP 09).


Erste varuje, že ve střední a východní Evropě je 16 milionů lidí ohroženo chudobou. Vytvořila proto "sociální banku"

04.10.2016

Podle průzkumu Skupiny Erste Group žije ve střední a východní Evropě až 16 milionů lidí, kteří jsou ohrožení chudobou a sociálním vyloučením. Banka proto v každé ze sedmi zemí, kde podniká, má programy na zlepšení životní úrovně. "Příliš velká agresivita podnikání ohrožuje stabilitu společnosti. Sociální přístup není jen dobrá a zodpovědná věc, ale také sebezáchovná," říká ekonom Luděk Niedermayer.


Nedaněná velice drahá jablka z Irska

13.09.2016

APPLE VS. EU. Komentář Luďka Niedermayera pro magazín Reportér.


Euroatlantická smlouva: přínos, nebo zlo?

29.08.2016

Europoslanec Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Události komentáře.


Ruská hrozba nekončí?

16.08.2016

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Interview ČT24.


Luděk Niedermayer v pořadu Interview ČT24

16.08.2016

"Co je na této historce bizarní je, že Rusko se tváří, že Krym je jeho součást. Přitom to nikdo neuznal," říká europoslanec Luděk Niedermayer.


Britská nejistota

11.08.2016

Mnohovrstevný rébus nyní řeší politici a státní úředníci ve Spojeném království. Jde o těžký úkol, jak vyplnit přání voličů – odejít z Evropské unie, aniž by to poškodilo britskou ekonomiku. Nad britskými ostrovy se vznáší nejistota.


EU řeší sekačky. Šojdrová: „Oproti migraci a brexitu úsměvné. Ale důležité“

10.07.2016

Mnohé to překvapilo - proč Unie řeší sekačky na trávu? Kolem nového nařízení ohledně emisních limitů pro nesilniční stroje poháněné spalovacími motory se rozhořela vášnivá diskuze. Své příspěvky k ní přidali i europoslanci Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) a Luděk Niedermayer (za TOP 09). Snaží se vysvětlit detaily, jak to s nařízením je. Pohnutky, proč pro regulaci zvedli ruku, i kladné dopady, které má nařízení mít.


Netuším, k čemu ministerstvu financí byly "divoké" finanční instrumenty pro zajištění dluhopisů, říká Niedermayer

30.06.2016

Bývalý viceguvernér ČNB Niedermayer pochybuje, že ministerstvo mělo kvalifikovaný personál a důkladnou strategii, která by zdůvodňovala použití složitých derivátových operací.


Emoce v parlamentu: Juncker vs. Farage

28.06.2016

Luděk Niedermayer byl hostel pořadu Události komentáře.


Jediným evropským lídrem je teď nepopulární Merkelová, říká europoslanec

26.06.2016

Premiéři zemí Evropské unie by měli v reakci na brexit držet při sobě, postavit se populistům a nenechat EU drolit, říká v rozhovoru pro MF DNES europoslanec Luděk Niedermayer. Podle něj by teď měla přijít s řešením německá kancléřka Angela Merkelová.


Niedermayer o brexitu: Ani ne tak šok, jako smutek...

25.06.2016

Současný půdorys Unie nám dává nejlepší šanci spoluformovat naši budoucnost. Jen se ho musíme naučit lépe využívat.


Niedermayer: Kvůli Brexitu může česká ekonomika zpomalit, zásadní propad ale nečekám

25.06.2016

Rozhodnutí Britů o odchodu z Evropské unie způsobilo dramatickou situaci na trzích. Ceny akcií od rána padají a analytici odhadují, že unijní ekonomika zpomalí. „Tohle je krátkodobá reakce, která vychází z toho, že finanční trhy Brexit neočekávaly. Za pár dní se situace trochu zklidní,“ řekl v rozhovoru s LN europoslanec a bývalý guvernér ČNB Luděk Niedermayer (TOP 09).


Our own bad habits have brought Britain to the brink of Brexit

23.06.2016

Whether voters decide to leave or remain, we must address failures in our media, culture and politics...


Kvíz: co víme o EU

10.06.2016

Výsledky soutěže Luďka Niedermayera o zájezd do Bruselu či Štrasburku.


Sankce proti Rusku musí pokračovat, ztrát netřeba litovat. S takovými nespolehlivými zeměmi se dobrý byznys nedá dělat vůbec, říká Niedermayer

07.06.2016

ROZHOVOR V protiruských sankcích je podle europoslance a bývalého viceguvernéra České národní banky Luďka Niedermayeratřeba pokračovat, protože nezmizely důvody, kvůli nimž k nim Evropská unie přistoupila. A není podle něj třeba litovat obchodních ztrát. „Myslím, že dobrý obchod se dá dělat pouze se zeměmi, které respektují nějaké hodnoty a dobře fungují. A to se dnes o Rusku nedá říci,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz poslanec Evropského parlamentu za TOP 09.


Europoslanci chtějí větší přísnost v boji proti daňovým únikům

07.06.2016

Štrasburk – Europoslanci podporují novou unijní směrnici, jejímž cílem je boj proti daňovým únikům v Evropské unii. V některých bodech ale chtějí větší přísnost, než navrhuje Evropská komise. Europoslanci mají v této věci jen konzultativní roli, hlavní slovo budou mít ministři financí. Ti se v květnu na směrnici nedokázali shodnout, projednávat ji budou opět tento měsíc.


Niedermayer: V mnoha věcech by se nám hodilo, kdyby měl Brusel více pravomocí

31.05.2016

Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) čelil v úterním Interview ČT24 otázkám moderátorky Zuzany Tvarůžkové. Koaliční vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL zkritizoval za to, že se jí nedaří čerpat evropské dotace a ještě k tomu odmítá návrhy na řešení uprchlické krize. Měli bychom si prý dát pozor na to, jak moc budeme „držet basu“ s Polskem, Slovenskem a Maďarskem. V mnoha oblastech by se nám totiž hodilo, kdyby EU měla více pravomocí.


Rozhovor s europoslancem Luďkem Niedermayerem

31.05.2016

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Interview ČT24.


Kriminál za Sobotkovy dluhopisy?

30.05.2016

„Podle mého názoru šlo o špatný obchod. Nebylo běžné prodávat dluhopisy za eura a já osobně nechápu, proč to udělali, ale na té transakci nevidím nic trestného,“ říká Luděk Niedermayer.


Střídání na pilíři stability

23.05.2016

Komentář Luďka Niedermayera pro MF Dnes.


Luděk Niedermayer o uprchlické krizi: V EU se stavíme proti jakémukoliv návrhu. Pokud nedojde k řešení, zaplatíme za to

20.05.2016

Ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD dostal od vlády mandát, aby na zasedání v Bruselu tlumočil nesouhlas s trvalými kvótami pro migranty. Systém kvót schválili v dubnu poslanci Evropského parlamentu.


Vyděděnci z Visegrádu: Znalci z Bruselu se diví, jak si Češi představují Evropskou unii

16.05.2016

Protest středoevropských zemí proti uprchlickým kvótám jako by zvedl padací mosty, přes které posledních 12 let přecházeli lidé původně z opačných stran železné opony. Možná za každými druhými dveřmi v Bruselu je najednou slyšet názor, že rozšíření Unie bylo předčasné, píše týdeník Respekt. Češi a další prý nepochopili, co znamená být členem EU.


OVM I.: Čína v Česku

15.05.2016

Europoslanec Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce (I. díl)


OVM II.: Podpora podnikání

15.05.2016

Europoslanec Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Otázky Václava Moravce (II. díl)


Europoslanci podpořili boj s daňovými úniky

12.05.2016

Europoslanci dnes ve Štrasburku podpořili opatření zaměřená proti daňovým únikům a vyslovili se pro lepší výměnu informací mezi daňovými úřady. Návrh schváleného usnesení považuje plán Evropské komise za krok správným směrem v boji proti agresivnímu firemnímu plánování v oblasti daní z příjmu právnických osob.


Prozkoumejme tajemný svět Panama Papers dřív, než přijde revoluce

10.05.2016

Kam nás dovedou zjištění o klientech daňových rájů?


Europoslanci nechtějí status tržní ekonomiky pro Čínu, bojí se o pracovní místa v EU

10.05.2016

Čína není podle europoslanců tržní ekonomika. Přesto koncem roku nejspíš asijský hospodářský gigant u Světové obchodní organizace status tržní ekonomiky získá. Evropské unii tím výrazně omezí možnosti, jak chránit své výrobce před čínským dovozem. Problém se týká hlavně oceláren, včetně těch českých. Čína totiž stojí za polovinou světové výroby oceli. Celkově je tak podle odhadů Evropské komise v ohrožení přes 180 tisíc pracovních míst.


Poslanci vyřadili z programu debatu k referendu o vystoupení z EU

04.05.2016

Sněmovna nebude debatovat o referendu o vystoupení z Evropské unie. Poslanci totiž ve středu návrh opozičního Úsvitu vyřadili z programu jednání. V úterý přitom projednání ústavní novely zákona podporovali i členové vládních stran.


Česko proti všem a všemu? Proti bezvízovému Turecko, kvótám i vyplácení se za uprchlíky. Europoslanec vysvětluje fakta

04.05.2016

Praha/Brusel – Evropská komise by dnes měla předložit návrh revize Dublinského systému, europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer poukazuje, že ačkoliv ještě oficiálně není znám první návrh, do diskuze se už zapojila většina politiků - a všichni se staví proti. A podobné to podle něj je v otázce zavedení bezvízového styku s Tureckem.


Luděk Niedermayer pro PL: Musíme změnit postoj lidí k EU. Říkat, k čemu je dobrá. Potřebujeme ji

25.04.2016

ROZHOVOR I když europoslanec Luděk Niedermayer souhlasí s tím, že by Evropská unie neměla zasahovat do oblastí, kde by to lépe dělaly národní státy nebo kraje či samosprávy, migrace by se měla řešit na celoevropské úrovni. „Jestliže tu chceme mít jeden otevřený schengenský prostor, pokud tady chceme mít volný pohyb, pak migrace není řešitelná na úrovni jedné země, protože lidé získávají fakticky svobodu pohybu,“ vysvětlil europoslanec za TOP 09 v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.


Luděk Niedermayer: Která spisovatelka by se mnou asi šla na skleničku?

15.04.2016

I když je někdejší viceguvernér ČNB dnes poslancem Evropského parlamentu za TOP 09 a STAN, stále se zabývá bankovními a ekonomickými tématy. A čte si o nich každý den. Třeba i detektivky.


Bývalý viceguvernér ČNB o Panama Papers

13.04.2016

„Skandál kolem Panama Papers oživí evropský boj proti daňovým rájům,“ doufá Luděk Niedermayer.


Je svět připraven na Trumpa v čele supervelmoci USA?

11.04.2016

Europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer se zamýšlí nad tím, co vytvořilo podmínky pro to, aby se člověk s názory a postoji Donalda Trumpa stal horkým kandidátem na post nejmocnějšího muže zeměkoule.


Pompézní vítání a potyčky v ulicích

31.03.2016

Luděk Niedermayer byl hostem v pořadu Události, komentáře (2. část).


Čínské investice v Česku za 95 mld.

31.03.2016

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Události, komentáře. (1. část)


Máte dojem, že Česko za minulých vlád "velmi podléhalo tlaku USA a EU" a až nyní je "nezávislou zemí", jak tvrdí Miloš Zeman?

25.03.2016

Luděk Niedermayer: Stejně absurdní a nebezpečný výrok jako ten, co pronesl v Číně. Tam řekl: "přijel jsem, se učit, jak ... stabilizovat společenský řád". Ještě, že to je (snad) jen bezobsažné, patolízalské plácání špatného presidenta...


Brusel pohlédl do tváře teroristů

23.03.2016

Luděk Niedermayer vystoupil v pořadu Události, komentáře.


Niedermayer: Dokonalá ochrana před terorem je iluze

22.03.2016

Největší hrozbou je rozpoutání strachu a nenávisti. Což je to, o co útočníkům hlavně jde. A tomu by se vlády měly bránit stejně intenzivně jako terorismu. Situace ale žádá činy, ne nekonečné debaty.


Je kauza Čapí hnízdo natolik závážná, že by měl ministr financí Andrej Babiš rezignovat?

14.03.2016

"Údaje podle mne nasvědčují, že dotace na Čapí hnízdo byla získána podvodem. Finální rozhodnutí je na soudu, ale pan Babiš není běžným občanem, je ministrem. Buďto věrohodně a fakty podezření vyvrátí, anebo by měl být donucen vládními partnery odejít," říká Luděk Niedermayer.


Je možné, že se vzestup podobné krajní pravice jako na Slovensku může odehrát i v Česku?

08.03.2016

V ThinkTanku HN odpovídá i europoslanec Luděk Niedermayer.


Jedna velká firma, nebo tisíc trafikantů?

03.03.2016

Komenář europoslance Luďka Niedermayera k obcházení daní u velkých firem.


Anketa mezi europoslanci: Co přinese dohoda EU-Británie?

25.02.2016

Zeptali jsme se českých europoslanců, jaké dopady bude mít dohoda, kterou britský premiér David Cameron dojednal minulý pátek na summitu v Bruselu na Spojené království, osmadvacítku a Českou republiku.


Parlamentní dny OECD

19.02.2016

Shrnutí: Ve dnech 4. a 5. února 2016 proběhly v pařížském sídle OECD v pořadí již čtvrté Parlamentní dny, akce pořádaná pro poslance a senátory z jednotlivých členských zemí. V průběhu konference prezentovali nejvyšší představitelé OECD klíčové aktivity organizace a se zákonodárci diskutovali o tématech relevantních pro národní parlamenty, jako je například financování demokracie, energetika, hospodářský růst nebo financování terorismu. Za Českou republiku se zúčastnil i europoslanec Luděk Niedermayer.


Důchody se musí reformovat – tady začíná, ale i končí shoda mezi politiky

14.02.2016

Vláda na začátku roku zrušila druhý pilíř důchodového spoření a ten třetí chce podle svých slov zatraktivnit. Odborníci ale upozorňují na to, že současný systém je neudržitelný – mladých odvádějících peníze do důchodového rozpočtu je méně a naopak penzistů přibývá. Na tom, že důchodová reforma je nezbytná, se politici shodnou, na ničem dalším už ne, říká šéf odborné důchodové komise Martin Potůček, který byl společně s europoslancem a ekonomem Luďkem Niedermayerem (za TOP 09) hostem Otázek Václava Moravce.


Luděk Niedermayer v OVM: Důchodová reforma

14.02.2016

Pokusy a omyly důchodových reforem. Téma pro europoslance za TOP 09 Luďka Niedermayera a šéfa vládní penzijní komise Martina Potůčka.


Evropská komise chce zamezit stěhování firem do daňových rájů

02.02.2016

Evropská komise představila opatření proti daňovým únikům. Jejich cílem je zabránit nespravedlivému zvýhodňování firem volnějšími daňovými režimy. Unie také chce prosadit, aby velké firmy platily daně tam, kde vytvářejí zisky, a nepřesouvaly svá sídla do daňových rájů.


Zavedení eura má vyjít na půl procenta HDP. Vláda chce o tématu rozvířit debatu

29.01.2016

Hospodářsky je podle Prouzy Česko na přijetí eura připravené, což si myslí i europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer. „Málokterá země je tak dobře připravená na přijetí eura jako ČR,“ řekl Niedermayer.


Brusel spouští boj s daňovými úniky, došlápne si na nadnárodní giganty

28.01.2016

Podle studie europarlamentu se v daňových únicích ročně ztratí v přepočtu až 1,9 bilionu korun. Brusel - Evropská komise ve čtvrtek představila soubor návrhů,


Jaké jsou výhody a nevýhody eura? Anketa mezi europoslanci

26.01.2016

Co by Česku přineslo zavedení eura? Měli bychom si stanovit termín vstupu do eurozóny? Zeptali jsme se na to českých europoslanců.


Europoslanec Niedermayer: Kdyby ostatní země nezpůsobily tak velkou koncentraci uprchlíků v Německu, k sexuálním útokům na ženy nemuselo dojít

24.01.2016

ROZHOVOR. Silvestrovské události v Německu podle europoslance za TOP 09 Luďka Niedermayera vedou k tomu, že veřejnost se možná právem více bojí. „Na druhou stranu, Němci docela správně argumentují, že kdyby ostatní země nezpůsobily, že u nich bude tak vysoká koncentrace uprchlíků, nic takového by se nemuselo stát. Ale co je důležité, že v našich zemích musí platit respekt k zákonům úplně pro všechny,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Luděk Niedermayer.


Teď hrajeme o hodně. A lidé i politici si to musí uvědomit, burcuje europoslanec

19.01.2016

Praha – Bývalý viceguvernér Národní banky a europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer varuje před tím, že se v tuto chvíli řeší zásadní problémy, i proto je prý dobré vědět, kdo je na jaké straně. V této debatě totiž podle něj mizí dělení na pravici a levici.


Konec intervencí nemá cenu urychlovat, míní europoslanec Niedermayer

17.01.2016

Oslabení kurzu koruny vůči euru, které před více než dvěma roky provedla Česká národní banka, naštvalo spoustu lidí. Ekonomice nicméně podle řady ekonomů tento krok prospěl. Problém ale může přinést ukončení intervenčního režimu. „Stále s obavami čekám, jak se nám z toho podaří vystoupit,“ říká europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.


Kvóty na uprchlíky nefungují, přiznává Brusel. Europoslanci na ČT rozebrali, v čem je háček

15.01.2016

Europoslanci Luděk Niedermayer, nestraník za TOP 09, a Petr Ježek, nestraník za ANO, diskutovali v pátečních Událostech, komentářích o uprchlících a evropských kvótách na ně. Brusel totiž začíná přiznávat, že systém nefunguje. Ježek konstatoval, že se Rakousko dlouho připravuje ke krokům, za které bylo před časem ostře kritizováno Maďarsko. Niedermayer doplnil, že si hrajeme s ohněm.


Luděk Niedermayer vystoupil v Událostech-komentářích

15.01.2016

"Jsou jenom dvě možnosti. Buďto všichni ti uprchlíci zůstanou v těch zemích, do kterých přišli, to znamená v těch vstupních zemích, anebo se rozptýlí nějakým způsobem po Evropě. Žádné jiné řešení tady není," řekl v pořadu europoslanec Luděk Niedermayer.


Co má prioritu v uprchlické krizi: humanitární aspekt, nebo bezpečnost Evropy? Na téma debatovali europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) a Jan Zahradil (ODS)

15.01.2016

Ministři KDU-ČSL vybídnou vládu k tomu, aby iniciovala mimořádný summit Evropské rady. Na něm by se měla řešit opatření proti nárůstu sexuálního násilí, k zajištění bezpečnosti v Evropě a ochrana vnějších hranic Evropské unie. Jakými konkrétními opatřeními může Evropská unie zvýšit svoji bezpečnost?


Držme se Unie, Visegrád jde jiným směrem

13.01.2016

Není v našem zájmu, aby se Evropa začala drolit. Europoslanec Luděk Niedermayer tvrdí, že právě nynější rozložení sil na kontinentu Česku vyhovuje.


Polsko na cestě k diktatuře? „Jde z toho strach,“ míní Luděk Niedermayer

05.01.2016

V Polsku se rozhořel ostrý politický boj mezi vládou a jejími kritiky, kteří dokonce vytáhli po českém vzoru červené karty. Poslední kroky kabinetu Beaty Szydlové (Právo a spravedlnost) budí vášně i u institucí EU. Polská vláda se prý snaží ovládnout tajné služby, ústavní soud či veřejnoprávní média. Zatímco europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) uvádí, že z takových tendencí jde strach, prezident Miloš Zeman se polské vlády zastal.


Továrna na trolly

29.12.2015

"Speciální odrůda trollů je ruský typ. Ruský internetový troll se však neživí lidmi (alespoň ne v doslovném slova smyslu), nýbrž je živen z ruského státního rozpočtu," píše ve svém komentáři stážistka Luďka Niedermayera Jana Soukupová.


Nebezpečný a nezodpovědný Zeman, premiér musí zakročit. Takto to hlava státu schytala od TOP 09

28.12.2015

Praha – Vánoční projev Miloše Zemana vzbudil bouřlivé ohlasy v Česku i v zahraničí. Podle europoslanců TOP 09 prezident pouze šíří strach a beznaděj. Žene nás na periferii, zlobí se Luděk Niedermayer.


Centrální banky už dál nedokážou zachraňovat svět

28.12.2015

Příliv levných peněz vyhnal v mnoha zemích vzhůru ceny aktiv, především akcií a nemovitostí, aniž by ale došlo ke stimulování ekonomického růstu. „Nízký úrok na úvěr sázku na růst cen zlevňuje. A realita – jak poměrně vysokých nárůstů cen akcií (i přes nejasné výhledy ekonomik) i obnovení růstu cen nemovitostí (bez toho, aby většině lidí rostly příjmy) – toto potvrzuje,“ dodává Luděk Niedermayer, bývalý viceguvernér ČNB a nyní europoslanec.


Klimatická dohoda je teprve začátek

21.12.2015

"Svět teď stojí před velkou výzvou. Celková dohoda je sice závazná, ale závazky z ní plynoucí zůstávají na dobrovolné bázi a jsou v rukou každého státu, což může být problém," píše ve svém komentáři spolupracovník europoslance Niedermayera Tomáš Charouz.


Europoslanci EPP jednají v Praze

10.12.2015

Úlohy hostitelů zasedání se ujmou členové širšího vedení frakce z Česka lidovci Pavel Svoboda a Michaela Šojdrová a Luděk Niedermayer zvolený za TOP 09.


Niedermayer (TOP 09): Potřebujeme osobnosti, které se nebojí říkat pravdu

09.12.2015

“Potřebujeme osobnosti, které se nebojí říkat pravdu a stát za ní i ve vypjatých chvílích. Potřebujeme osobnosti, které s odvahou a odhodláním brání hodnoty demokracie a svobody. Bez nich by naše společnost zamířila k neradostným koncům. Takovou osobností je i Karel Schwarzenberg, který přesahuje hranice České republiky. Jsem moc rád, že právě Karel Schwarzenberg získává tuto medaili. I to dává inspiraci a sílu nám všem snažit se dělat náš svět lepší,“ říká vedoucí české národní delegace v Evropské lidové straně europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09/ STAN).


Budoucnost EU: Špičky Evropské lidové strany se sejdou v Praze

04.12.2015

Ve čtvrtek a v pátek 10. a 11. prosince se v Praze sejde širší vedení europoslanců Evropské lidové strany (EPP), největší politické skupiny Evropského parlamentu. Diskutovat budou o budoucnosti Evropské unie a společně připraví programový dokument týkající se rozpočtování zaměřeného na výkon ekonomiky. Největší poslanecká frakce jede do Prahy na pozvání české národní delegace vedené europoslanci Luďkem Niedermayerem (zvolen za TOP 09) a Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL).


Niedermayer: „Z hlediska podniků je intervence jasný přínos, ale z hlediska zaměstnanců to vypadá trochu jinak

02.12.2015

Politika České národní banky, 27 korun za euro, oslavila nedávno druhé narozeniny. Spolu s bankéři slavili přinejmenším vývozci, developeři, ale i stát, který více vydělává na evropských penězích.


Čeští europoslanci výsledky summitu EU-Turecko vesměs vítají. Jsme na začátku, upozorňují

30.11.2015

„Je bez diskuse, pokud chceme, aby lidé v Turecku zůstali, že je třeba podílet se na tomto nákladu,“ uvedl europoslanec Luděk Niedermayer (nestr. za TOP 09).


Europoslanci proti Zemanovi: Podporuje fašizující hnutí, segreguje občany a vzdaluje se demokracii

19.11.2015

Praha - Vystoupení prezidenta Miloše Zemana na Albertově u příležitosti výročí 17. listopadu se podle pětice europoslanců vzdaluje demokratickým hodnotám.


Co nám prezident Miloš Zeman vlastně řekl svým projevem na Albertově?

18.11.2015

"Můj pocit z přístupu pana presidenta k oslavě 17.listopadu je, že náš president je populista, který se jen tak před něčím nezastaví. A může pomoci naši zemi přivést do docela velkých problémů. Bohužel. Chápu ale, že někdo to vidí zcela jinak," říká Luděk Niedermayer.


Luděk Niedermayer: Voličům říkejme, co chceme udělat, ne čemu chceme zabránit

11.11.2015

Bývalý guvernér České národní banky Luděk Niedermayer kývl na nabídku TOP 09 a před dvěma roky se dostal do europarlamentu. Jak z Bruselu vnímá to, že tato strana už za necelé tři týdny přijde o Karla Schwarzenberga ve svém čele a jakou budoucnost spřízněné straně předpovídá? „Strana není jen o lidech , ale o hodnotách a programu,“ připomněl Niedermayer v pořadu Interview Plus.


Protihlasy

08.11.2015

"Určitě to není tak, že devadesát devět procent populace sdílí tu národní, tu českou, řekněme, docela odmítavou a podle mého názoru neevropskou pozici, vůbec to tak není," řekl pro pořad 168 hodin europoslanec Luděk Niedermayer.


Ekonom Niedermayer: Podniky si na slabou korunu už zvykly

05.11.2015

Bankovní rada České národní banky dnes projedná, do kdy bude uměle oslabovat korunu. Devizové intervence zahájila před dvěma lety, aby zabránila deflaci.Většina českých podniků v Česku hodnotí po dvou letech umělé oslabení koruny spíše kladně, protože jim pomohlo k většími ziskům. V tom, jak ale dnes banka rozhodne, nejsou ekonomové jednotní.


EP potvrdil konec plateb za roaming a nerovného zacházení s daty

27.10.2015

Štrasburk (Francie) - Poplatky za volání mobilním telefonem v zahraničí budou v rámci Evropské unie od léta 2017 zakázány. V konečném hlasování to potvrdil Evropský parlament (EP). Evropská unie bude mít po dnešku také první zákon o stejném zacházení s internetovými daty na jejich cestě k uživatelům.


„Kdyby víc lidí přemýšlelo, co Evropská unie je a co pro nás znamená, tak by nemohli být takhle negativní,“ říká europoslanec Luděk Niedermayer

26.10.2015

Setkání věnované evropské politice svolal na minulý víkend do Boskovic poslanec Evropského parlamentu Luděk Niedermayer. Bývalý viceguvernér České národní banky byl do evropských poslaneckých lavic zvolen na kandidátce TOP 09, která je členem největšího poslaneckého klubu – Evropské lidové strany. Rozhovor jsme vedli o evropské politice, převládajícím českém postoji k ní, o aktuální krizi a o spolupráci českých euproposlanců.


Centrální banky – strůjci příští krize?

26.10.2015

Oslovili jsme s otázkou, co si myslí o současné a budoucí roli centrálních bank, dva bývalé členy Bankovní rady České národní banky – Evu Zamrazilovou a Luďka Niedermayera.


Češi a svět: máme se líp, než si myslíme

16.10.2015

PRAHA Zatímco v Praze si na kilo chleba vyděláte zhruba za 11 minut, v Oslu se musí pracovat 20 minut. Déle než v Praze to však trvá i v Bratislavě či Varšavě. Vyplývá to z velkého srovnání cen a kupní síly na základě statistik švýcarské banky UBS a Eurostatu. Podle nich náklady na živobytí nejsou v Česku tak hrozivé, jak si často myslíme.


Luděk Niedermayer: TOP 09 chci podporovat ve věcech, kde mám kompetenci.

07.10.2015

„Z hlediska časového vytížení v Europarlamentu si bohužel těžko dovedu představit odpovědné a dostatečné angažmá ve vedení politické strany Nadále ji ale chci podporovat v oblastech, kde mám nějakou kompetenci," řekl Deníku Luděk Niedermayer.


Schengen v ohrožení? Europoslanec prozradil, k čemu může dojít

05.10.2015

ROZHOVOR - Pokud představitelé evropských zemí nepochopí, že uprchlická krize není pouze jejich domácím problémem, ale problémem celé unie, může podle europoslance za TOP 09 Luďka Niedermayera dojít až k rozpadu Schengenu. Prozradil to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz s tím, že více než uprchlíci Evropu ohrožuje pokles schopnosti zástupců zemí nalézt rychlá řešení problémů.


Azylové podmínky

02.10.2015

"Já se do detenčního zařízení chystám, ale zatím jsem tam nebyl, ale přečet jsem si článek v týdeníku Respekt a pokud by pouze polovina toho, co by byla pravda, to tam je napsáno, byla pravda, tak jsou to hrozné podmínky," říká europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09/STAN).


Luděk Niedermayer byl hostem Otázek Václava Moravce

27.09.2015

Prvními hosty nedělních Otázek Václava Moravce České televize byli ministr obchodu a průmyslu Jan Mládek (ČSSD) a europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Řešili především skandál automobilky Volkswagen. Jak dopadne na Česko, které žije především z autoprůmyslu?


Luděk Niedermayer v OVM: Dohoda TTIP

27.09.2015

Europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer byl hostem nedělních Otázek Václava Moravce.


Luděk Niedermayer v OVM: Kondice ekonomiky, čínské perspektivy

27.09.2015

Europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer byl hostem nedělních Otázek Václava Moravce.


Luděk Niedermayer v OVM: Skandál ve Volkswagenu a dopady na ČR

27.09.2015

Europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer byl hostem nedělních Otázek Václava Moravce.


Luděk Niedermayer v OVM: Těžební limity

27.09.2015

Europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer byl hostem nedělních Otázek Václava Moravce.


Niedermayer: Koruna může hodně překvapit

23.09.2015

Videorozhovor Luďka Niedermayera pro Roklen24


Niedermayer: Je to nesmírně vážné. Ale ne vinou uprchlíků

18.09.2015

Videorozhovor Luďka Niedermayera pro Roklen24


Česko urychlilo zadlužování

14.09.2015

„Primární snahou vlády by mělo být nevytvářet nové dluhy i při takto nízkých sazbách. Osobně spíše fandím stabilně nastaveným pravidlům pro zadlužování státu,“ říká europoslanec Luděk Niedermayer.


Luděk Niedermayer host Dvaceti minut Radiožurnálu

14.09.2015

"Pokud budeme chtít, tak dojde ke konci Schengenu. Stejně tak jako pokud budeme chtít, můžeme demontovat celou Evropskou unii. To se opravdu může stát a já to tady vidím, že je to zápas dnes a denně ty věci udržet, a udrží se tehdy, když budou mít podporu," říká pro Radiožurnál Luděk Niedermayer.


Evropský spor o uprchlíky

11.09.2015

"My jsme nehlasovali o kvótách, my jsme hlasovali o dvou materiálech. První byl názor na ten komisní návrh, na to přerozdělení 40 tisíc žadatelů o azyl a pro ten návrh jsem zvedl ruku, protože žádný jiný návrh prostě nevidím," říká europoslanec za TOP 09/STAN Luděk Niedermayer.


EP návrh vítal, Niedermayer je pro

10.09.2015

Evropští poslanci Junckerův návrh na přerozdělení uprchlíků většinou uvítali. Podporu vyjadřovali nejen v rozpravě po projevu, ale také schválením rezoluce doporučující redistribuci uprchlíků na základě kvót.


„Na Hradě musí být ve vzduchu jed.“ Politici i vědci cupují Zemanova mluvčího

19.08.2015

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se pustil do kritiky vědců za jejich výzvu k solidaritě s uprchlíky. Upozorňoval, že přístup vědců prohlubuje příkop mezi elitami a českou společností. Sám za to sklidil kritiku, třeba ze strany europoslanců Teličky (ANO) a Niedermayera (TOP 09). Nad Ovčáčkem kroutí hlavou i vědci, dočkal se ale také zastání.


Má smysl, aby vláda od podzimu rozjížděla kampaň, která by přiměla Čechy, aby měli víc rádi EU?

11.08.2015

"Hlavní je,aby se vláda EVROPSKY CHOVALA. To žádná kampaň nenahradí. Pohádka "O zlém Bruselu a hodné Praze" je jednou z hlavních příčin nepopularity EU u nás. Takže, nejprve musí vláda pochopit, že "i my jsme Evropa", a pak možná uspěje s kampaní...," odpovídá europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.


Češi přáli dalajlámovi k osmdesátinám. Dostal i hrneček s Havlem

07.08.2015

Gratulaci od desítek tisíc Čechů včetně europoslance Luďka Niedermayera i hrneček od Bořka Šípka, kde je vyobrazen se svým přítelem Václavem Havlem, dostal k osmdesátinám tibetský duchovní vůdce dalajláma. Přijal zároveň pozvání na konferenci Fórum 2000 příští rok v Praze.


Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky v letošním roce

06.08.2015

Rozhovor s europoslancem a bývalým viceguvernérem ČNB Luďkem Niedermayerem pro ČRo Plus.


Greek lessons for central banks acting as lenders of last resort

30.07.2015

Ludek Niedermayer asks if it is appropriate for a central bank that also acts as lead financial supervisor to act as a lender of last resort at a time when its actions are becoming quasi-fiscal in nature. And also points out to special nature of lender of last resort function in the case of Eurozone.


Niedermayer: Vládní deficit se mi zdá příliš vysoký

29.07.2015

Praha - Europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer odpovídal ve speciálním živém chatu skrze sociální síť na dotazy svých příznivců. Nevyhnul se ani takovému tématu, jako je státní rozpočet či Ukrajina.


O peníze z Junckerova balíčku mohou firmy žádat samy, vláda má dát administrativní podporu

21.07.2015

Vláda už nevytváří seznam projektů pro financování projektů z Junckerova balíčku, který vznikal na začátku roku. Firmy mohou o podporu žádat samy, stát by jim v tom měl pomáhat. V některých zemích už EIB rozhodla o předfinancování vybraných projektů. Stále více zemí také do investičního balíčku vkládá vlastní peníze. Nejnověji to udělala Velká Británie.


Doporučení ohledně obchodní dohody

20.07.2015

Český europoslanec z frakce EPP Luděk Niedermayer, zvolený za TOP 09, řekl, že EP dokázal překlenout ideologické rozpory a učinil tak dnes významný krok směrem k lepší a kvalitnější dohodě TTIP. ČR by podle něj jako otevřená a proexportně orientovaná ekonomika měla z uvolnění obchodu mezi EU a USA jednoznačný užitek a prospěch.


Má policie vyšetřovat házení vajec na prezidenta jako trestný čin, za který hrozí až dva roky vězení?

20.07.2015

"Hledání hranic je těžké. Mne více znepokojují oprátky a šibenice na nedávných demonstracích. Mají šířit nenávist a strach. Policie prý proti nim zasáhnout nemá. Vajíčka na presidenta nevítám, nehážu. :-) Naštvaní části lidí na něj ale chápu, důvody mají," říká Niedermayer.


Rusko nemá dost peněz pro Řecko. Naštěstí, píše europoslanec Niedermayer

19.07.2015

"Pro nás naštěstí je finanční situace v Rusku špatná a není reálné, aby Rusko zaplatilo řecké dluhy nebo mu nějak výrazně finančně pomohlo,“ říká Niedermayer.


Jacques (LES): Přejeme si zachovat pevné přátelství mezi tibetským a českým lidem

18.07.2015

Luděk Niedermayer, Jaromír Štětina a Helena Langšádlová přejí s dalšími osobnostmi dalajlámovi k 80. narozeninám.


Ekonomové k dohodě o Řecku: Na čem se může zaseknout?

14.07.2015

„Sebetvrdší požadavek na reformy je pro Řeky lepší, než kolaps tamní ekonomiky. Obyvatelé Řecka si to zřejmě nedokáží dostatečně představit,“ myslí si europoslanec Luděk Niedermayer.


Evropská unie není kasička. Řekové musejí vzít reformy za své, tvrdí Luděk Niedermayer

13.07.2015

Eurozóna je ochotna finančně pomoci Řecku. Podmínkou je však rychlé zahájení reforem. Vítězi stávající situace jsou podle europoslance a bývalého viceguvernéra ČNB Luďka Niedermayera obě strany – tedy Řecko i Evropská unie. Řecko podle něj dostalo novou šanci napravit chyby, které jeho vláda napáchala. „Pokud se dohoda oživí, znamená to, že Evropská unie ukáže, jak umí vyřešit problémy,“ tvrdí Luděk Niedermayer.


Budoucnost Řecka

13.07.2015

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl europoslanec a někdejší viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.


Čeští politici jsou k vývoji kolem Řecka spíše skeptičtí

13.07.2015

"Je třeba, aby Řekové pochopili, že jde o reformy, které oni potřebují, a že je dělají proto, aby se v jejich zemi žilo v budoucnu mnohem lépe, než se v ní žije nyní," uvedl Luděk Niedermayer.


TOP 09: Vysvědčení pro europoslance. Jakou známku si zaslouží?

12.07.2015

V českých školách je vysvědčení už rozdané a my jsme se rozhodli, že svůj první rok v Bruselu a ve Štrasburku zhodnotí také naši europoslanci.


ANKETA: Jste zastáncem našeho přijetí eura. Nezviklala vás ve vašem názoru současná situace ohledně Řecka?

11.07.2015

"Můj postoj k euru v České republice se již léta nemění bez ohledu na to, jak to s Řeckem dopadne," odpovídá Luděk Niedermayer.


Na čem se může v EU zadrhnout jednání o TTIP?

10.07.2015

Europoslanci v tomto týdnu schválili zprávu k ostře sledované dohodě o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP). Jednání nějakou dobu blokovala otázka řešení sporů mezi investory a státy. Jaká další konfliktní témata se mohou objevit, jsme se ptali českých europoslanců.


Záchrana Řecka

10.07.2015

"Čili není to úplně zásadní, jaká tam bude vláda, zásadní je, aby se chovala tak, aby ti věřitelé byli ochotni ty peníze do Řecka posílat," mluví o situaci v Řecku Luděk Niedermayer.


Konec soukromých arbitráží mezi investory a státy? Parlament se schází k TTIP

08.07.2015

Spory mezi zahraničními firmami a státy už nemají řešit soukromí arbitři, ale profesionální a nezávislí soudci, píše se ve zprávě k jednání o TTIP, kterou dnes ve Štrasburku schvalují europoslanci. Debata o takzvaném systému ISDS může zamíchat kartami také u obchodní dohody s Kanadou (CETA).


Situace v Řecku

08.07.2015

"Myslím si, že je docela vhodné, aby to přešlo z té gesce ministrů financí na, na vrcholné představitele unijních zemí," říká k vyjednávání o Řecku europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.


Ztrácíte důvěru Evropy, reagoval na Tsiprasovo vystoupení Guy Verhofstad

08.07.2015

„Řecký premiér Tsipras považuje za vítězství demokracie to, že lidé podpořili jeho plán nesplatit jiným lidem půjčené peníze. To považuji za poněkud zvrácený pohled na demokracii," říká Luděk Niedermayer.


Niedermayer z TOPky: Pozor. Řecko může odejít od eura, zůstat v EU, přátelit se s Putinem a blokovat naše návrhy

08.07.2015

Případný bankrot Řecka by byl mnohem horší než jen další půjčka věřitelů. V reakci na dotaz čtenáře ParlamentníchListů.cz to uvedl europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).


Europoslanci podpořili uzavření dohody o volném obchodu se Spojenými státy

08.07.2015

„Dobře vyjednaný kompromis, a vzhledem k tomu, že oba vyjednávací týmy jsou nesmírně ostré, tak já věřím, že to bude dobře vyjednaný kompromis, bude mít pozitivní hodnotu pro obě strany,“ říká Niedermayer.


Niedermayer: Tsipras promarnil šanci

08.07.2015

"Bylo docela příznačné, že jedinou podporu, kterou Tsipras tady v Evropském parlamentu měl, byla od extrémní levice a extrémní pravice s určitými tajemnými náznaky, že na světě je spousta přátel Řecka, které mu v případě nouze pomohou," říká v rozhovoru pro ČT 24 Luděk Niedermayer.


Luděk Niedermayer v Ranním interview

06.07.2015

Rozhovor Luďka Niedermayera o Řecku pro ČRo Radiožurnál.


Zrušení roamingu se bez nové regulace EU v telekomunikacích neobejde, tvrdí operátoři

02.07.2015

Zatímco evropské instituce a uživatelé mobilních telefonů neformální zrušení roamingových poplatků oslavují, operátoři nadšeni nejsou. V EU má totiž každý trh jiné podmínky, kvůli kterým operátorům vznikají další náklady. Na bezplatný roaming by tak musely doplácet, ceny se proto pravděpodobně zvýší za ostatní služby. Situace by se mohla zlepšit díky revizi současné regulace EU v oblasti telekomunikací.


Deficit státního rozpočtu bude příští rok sedmdesát miliard korun

01.07.2015

Niedermayer: V kontextu těch minulých rozpočtů je to zbytečně moc. Protože ekonomika začíná růst. A my bychom měli využít tenhle růst ke snižování těch deficitů. Peníze toho deficitu jsou prostě, lidově řečeno, rozfrcány do prostě tisíce a jedné malých kapitol, které mají dopad na fungování ekonomiky nula nula nic.


Juncker podává Řecku pomocnou ruku. Merkelová ale o ničem neví

30.06.2015

"Když jsem si podrobně pročítal návrh věřitelů, tak to jsou opravdu standardní podmínky ekonomického programu pro zemi, která má určité problémy. Myslím si, že v drtivé většině, možná až s výjimkou docela velkého nátlaku na rychlé dokončení privatizace, jsou to věci, které jsou naprosto smysluplné," říká Luděk Niedermayer.


Řecko se přiblížilo bankrotu a odchodu z eurozóny

30.06.2015

Rozhovor s Luďkem Niedermayerem pro Hitrádio FAKTOR.


Hřebíkem do řecké rakve bylo vyhlášení referenda, míní ekonom Niedermayer

28.06.2015

Stačilo málo, aby se Řekové dostali z ekonomického marasmu, ta nejhorší úsporná opatření už mají za sebou. To by ale musela být u moci odpovědnější vláda, myslí si bývalý viceguvernér ČNB a nyní europoslanec Luděk Niedermayer.


Řecké scénáře: dohoda je stále možná, bankrot by rozdrtil hlavně Řecko

28.06.2015

I přes vyhrocenou situaci mezi představiteli Řecka a zbytkem Evropy je dohoda stále možná. Zbývají ale už jen dny. Případný bankrot ekonomicky zdrtí hlavně Řeky. Dopad na Evropu bude hlavně strategický – vynoří se další pochyby o fungování a smyslu Unie.


Velká anketa Reflexu: Jaké jsou nejkrásnější a nejošklivější budovy Česka

27.06.2015

Ptát se na krásné a ošklivé domy je správné. „Baráky“ jsou tím, co nejviditelněji vytváří městské životní prostředí, co na nás nepřetržitě působí. V anketě Reflexu jsme se proto různých osobností ptali, jaké budovy se u nás za posledních 25 let „povedly“ a co je naopak problematické.


Řecko připomíná divadelní hry Járy Cimrmana, píše europoslanec

27.06.2015

Europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer, také bývalý člen Bankovní rady ČNB, ohodnotil v komentáři pro sobotní MF Dnes situaci v Řecku a jeho hodnocení nebylo nijak lichotivé. Vzpomněl např. divadelních her neexistujícího českého velikána Járy Cimrmana, v nichž autor střídá okamžiky velkého očekávání s okamžiky zklamání.


Evropské země si uprchlíky přerozdělí dobrovolně

26.06.2015

"Já si myslím, že to je docela dobrý výsledek. Ty povinné kvóty byly nejenom provokující, ale otvíraly celou řadu technických otázek, kde bude ten mocný stroj, který bude ty lidi po Evropě rozesílat," říká Luděk Niedermayer.


Jednání o řeckém dluhu

26.06.2015

"Myslím si, že odchod Řecka je otázka možná v průběhu mnoha, mnoha měsíců, protože Řekové nemají důvod odcházet z eurozóny a z eurozóny je nikdo nemůže vyloučit. To, co začíná být čím dál tím více akutní, je ten bankrot Řecka." říká v rozhovoru pro Ekonomiku ČT24 Luděk Niedermayer.


Jednání Řecka s věřiteli opět krachla. Pokračování v sobotu

25.06.2015

Niedermayer: "ECB neustále velmi intenzivně podporuje řecké banky a poskytuje záchranné půjčky, což normálně banky dělají, když je run na banky, ale zárukou jsou tady řecké dluhopisy a bonita těchto dluhopisů bude záležet na tom, zda dojde k dohodě mezi řeckou vládou a věřiteli."


Mělo by Řecko konečně zbankrotovat, aby se vyčistil prostor, jak uvedl ministr financí Andrej Babiš?

24.06.2015

Luděk Niedermayer: Euroskupina musí vyjednávat tvrdě,ale dohodu potřebujeme stejně, jako Řecko. Za pár let si nikdo nebude pamatovat, že vládl nějaký Tsipras a s jistým Junckerem se hádal o desetinky strukturálního salda. Klíčové bude, zda Unie krizi zvládne nebo ne.


Niedermayer (TOP 09): Junckerův plán není samospasitelný

24.06.2015

"Myslím, že česká vláda měla své odmítnutí příspěvku do EFSI lépe zvážit. I menší příspěvek by byl příležitostí ukázat, že logiku stojící za projektem chápeme, podporujeme a jsme ochotni pro něj něco udělat," říká Niedermayer.


Řešení řecké ekonomické krize je na dohled

23.06.2015

"Toto je vina zdejší vlády, protože ta řecká vláda celé měsíce jaksi zostřovala ten spor s věřiteli, to znamená s euroskupinou a jakoby podporovala tu neochotu Řeků porozumět tomu, co euroskupina po nich očekává," komentuje nedůvěru některých věřitelů Luděk Niedermayer.


Měly by se státy eurozóny pokoušet odvrátit bankrot Řecka?

22.06.2015

"Kdyby se Řecko vydalo na cestu bankrotu, jakožto člen Evropské unie, kterou, který má plnou pravomoc se rozhodovat, spolurozhodovat o dění v Evropě, tak je to docela velký zásah," říká Luděk Niedermayer.


Řekové se připravují na nejhorší. Z bank už vybrali miliardy

19.06.2015

"Věřitelé chtějí od začáku jen to, aby řecká vláda hospodařila tak, aby v rozpočtu zůstávalo dost na to, aby postupně země splácela obrovské úvěry, které dostala. Problém je, že řecká vláda není schopná dát dohromady taková opatření, která by se alespoň tomuto cíli blížila," říká Niedermayer.


Zpřísněné kontroly vlaků: Policie v Praze zadržela Syřany i Afghánce

19.06.2015

"Závazné kvóty nejsou dobrým řešením a vytvořily by celou řadu problémů, není ale možné tento návrh jen odmítat," říká k uprchlické krizi europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.


Ministři financí ze států eurozóny se v Lucemburku nedohodli na řešení řecké dluhové krize

19.06.2015

Niedermayer: "To břímě toho problému v řeckých bankách neleží na evropských komerčních bankách, ale jaksi jde na účet Evropské centrální banky, která je ve velmi nekonformní pozici."


Řekové vybírají peníze

19.06.2015

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Ekonomika na ČT 24.


Řekové výrazně zrychlili výběry z bank. Jen ve čtvrtek šlo o miliardu eur

19.06.2015

"To, že Řekové vybírají peníze z řeckých bank, znamená, že peníze tam dodává eurosystém za pomoci nouzových půjček, které poskytuje řecká centrální banka se souhlasem Evropské centrální banky," vysvětluje bývalý viceguvernér České národní banky a europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer


Summit v Lucemburku by mohl napovědět mnohé o bytí nebo nebytí Řecka v eurozóně

18.06.2015

"Řekl bych, že shoda většiny ekonomů je, že bankrot, který by znamenal, že by také například lidi přišli o úspory, není vůbec jasné, co by se stalo s řeckými, s řeckými bankami, je opravdu něco, co by tamní ekonomiku paralyzovalo možná na pět, možná na více let," říká v rozhovoru pro ČRo Plus Luděk Niedermayer.


Hotel Don Giovanni vs. Tančící Dům

18.06.2015

Anketa osobností, pro než je veřejný prostor téma, o nejlepší a nejhorší architekturu, která v Česku od Sametové revoluce vznikla.


Evropská komise chce změnit dosud minimální zdanění nadnárodních firem

17.06.2015

Niedermayer: "V okamžiku, kdy se rozjede opravdu ta jako krvelačná daňová soutěž, tak ty daňový sazby zkonvergujou k nule, tam kde se dá konkurovat, a výsledkem toho je, že ty daně, který jsme schopní vybírat, což je spotřeba a což je daň z příjmů, řekněme, střední třídy, tak prostě poletí nahoru, aby to vykompenzovaly, a to je prostě katastrofa."


Evropa chystá společné daně. Mají skoncovat s výhodami pro korporace i s daňovými ráji

16.06.2015

Evropská komise chce donutit nadnárodní firmy platit v Evropě daně "v řádné výši". Dnes navrhne společný základ daně pro všechny státy EU. Skončit by měly i daňové výhody, které nabízí například Irsko, Lucembursko nebo Nizozemsko.


Padnou poslední obchodní bariéry mezi Evropou a USA?

10.06.2015

Největší zóna volného obchodu na světě, která by zahrnula EU a USA, se stane skutečností v případě schválení obchodní dohody mezi těmito mocnostmi.


Dohoda o volném obchodu mezi Evropou a Spojenými státy

28.05.2015

Přepis rozhovoru Tomáše Pavlíčka s Luďkem Niedermayerem.


V institucích panuje evropský spirit

20.05.2015

Rozhovor s poslancem Evropského parlamentu Luďkem Niedermayerem.


Humanitární krize ve Středozemním moři vyžaduje řešení

03.05.2015

Evropský parlament hlasoval o rezoluci týkající se tragédií ve Středozemním moři a evropské migrační a azylové politiky.


Unie na rozdíl od České republiky omezuje podporu tradičních biopaliv

28.04.2015

Lpěním na finanční podpoře tradičních biopaliv si tak zaděláváme na problémy, i naše legislativa by měla zohlednit obrat, na kterém se země Unie a členové europarlamentu shodli.


Niedermayer: EU mění kurz u tradičních biopaliv

15.04.2015

Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu (EP) schválil úpravu národních cílů pro podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě paliv v dopravě – směrnici o jakosti paliv a směrnici o využívání energie z obnovitelných zdrojů.


Niedermayer: EU změnila kurz v biopalivech, česká vláda to nevzala na vědomí

14.04.2015

Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu (EP) dnes schválil úpravu národních cílů pro podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě paliv v dopravě - směrnici o jakosti paliv a směrnici o využívání energie z obnovitelných zdrojů. Česká vláda ale ve svém programu k tomuto problému na roky 2015 až 2020 s „evropským obratem“ nepočítá.


Život se slabou korunou

12.04.2015

Pomohlo oslabení koruny české ekonomice? Luděk Niedermayer byl hostem Otázek Václava Moravce.


Německo nemůže vnutit minimální mzdu všem okolo

25.03.2015

Čeští europoslanci Luděk Niedermayer a Pavel Svoboda zásadně nesouhlasí s rozsahem působnosti zákona o minimální mzdě v Německu.


Den s politikem, eurposlanec L. Niedermayer

21.03.2015

Redaktorka TV Nova Michaela Šmídová natáčela s europoslancem za TOP 09 Luďkem Niedermayerem.


Snahy o blokádu americké kolony jsou v horším případě vyvolané někým, kdo má jasné zájmy

20.03.2015

ROZHOVOR: Snahy o blokádu amerických jednotek při jejich průjezdu Českou republikou považuje europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer v lepším případě za pomýlené, v horším případě za vyvolané někým, kdo má jasné zájmy


Legrace stranou. Ruské jaderné zbraně míří i na nás

18.03.2015

Europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer pozvedl varovný hlas, v němž upozorňoval na počínání prezidenta Ruské federace Vladimira Putina.


Niedermayer (TOP 09): Zaměříme se na neférové daně firem

26.02.2015

Dnes ráno zahájil činnost zvláštní výbor Evropského parlamentu k řešení problému neférových daňových praktik. Jeho členem je také poslanec Luděk Niedermayer (TOP 09/STAN).


Evropský parlament zřizuje zvláštní výbor pro daňová rozhodnutí

16.02.2015

Luděk Niedermayer se stal členem zvláštního výboru „pro rozhodnutí o daňovém režimu a jiná opatření podobná svojí povahou nebo účinkem“.


Absolutně nepřichází v úvahu řeč o zmírňování sankcí proti Rusku

15.02.2015

Pokud nenastane příměří, "Západ a nejen Spojené státy by měly začít Ukrajinu vojensky podporovat", říká europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).


Nový evropský plán na podporu investic

15.01.2015

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Zaostřeno na ČRo Plus.


Niedermayer z TOP 09 k masakru v Paříži: Největší hrozbou je lákadlo rychlých a snadných řešení

12.01.2015

Sklouzávání ke zjednodušení a lákadlo "rychlých, snadných řešení", může být dnes tou největší hrozbou.


Niedermayer: Potěšilo mě, že euroskepticismus není v Evropě silně sdílený

03.01.2015

S Luďkem Niedermayerem o jeho nové práci europoslance, české soudržnosti v Bruselu a o tom, co nemůže říkat Francouzům a Němcům.


Vy vyděláváte tolik. Za co? Europoslanec Niedermayer odpovídal čtenářům

30.12.2014

Na to, jestli je na české poměry vysoký plat europoslanců adekvátní, co doposud v Bruselu udělal pro naši republiku i zda má spoluzodpovědnost za špatnou situaci na Ukrajině, odpovídal čtenářům na svém profilu na serveru ParlamentníListy.cz poslanec Evropského parlamentu Luděk Niedermayer (TOP 09).


Europoslanec Niedermayer hájí kontroverzní transatlantickou dohodu. A toto vzkazuje těm, co chtějí sociální stát

28.11.2014

„Tato smlouva bude mít podle mého názoru celosvětový přínos,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý viceguvernér České národní banky.


Niedermayer: Rozdělení Googlu není v moci Evropského parlamentu

27.11.2014

„Nad rezolucí o „Googlu bez Googlu“ bude skoro 100 pozměňovacích návrhů. Stalo se z ní monstrum překračující rozsah rezoluce a mé podpory se zřejmě nedočká (což jsem kolegům pochopitelně sdělil),“ říká Niedermayer.


Jak na daňové ráje? Odkryjte vlastníky, žádají experti z ČR

24.11.2014

Pokud by se nadnárodní společnosti chovaly odpovědně, řádně platily daně a nevyváděly zisky do daňových rájů, EU by ročně nepřicházela o miliardy eur. Recept, jak přesvědčit firmy, aby přestaly s agresivním daňovým plánováním, nabízí skupinka českých právníků a ekonomů. Korporace, které by plnily daňové povinnosti a odkryly své vlastnické struktury, by získaly označení Taxparent. To by jim přineslo větší prestiž v očích zákazníků a obchodních partnerů.


Niedermayer: Ostře nesouhlasíme s pozváním prezidenta Putina do Prahy

20.11.2014

Europoslanci TOP09/STAN a KDU-CSL sdružení v poslaneckém klubu Evropské lidové strany ostře nesouhlasí s pozváním ruského prezidenta Putina českým prezidentem Zemanem.


Niedermayer: V posledních 5 letech naše ekonomika uvázla v jakési stagnaci

13.11.2014

ROZHOVOR Ono vůbec celý ten, řekněme, určitý krach českého kapitalismu, který, jak pan Klaus říkal, se snažil vybudovat v těch 90. letech, což byl opravdu těžký úkol, protože už v tom slově kapitalismus zaznívá slovo kapitál. A my jsme ten kapitál neměli.


Ekonomické (ne)jistoty

26.10.2014

Luděk Niedermayer byl hostem nedělních Otázek Václava Moravce.


Státní rozpočet 2015

26.10.2014

Luděk Niedermayer byl hostem nedělních Otázek Václava Moravce.


Nedávejte víza Rusům podporujícím Putina, vyzvali europoslanci TOP 09

28.09.2014

S výzvou, aby Česko pozastavilo vydávání víz občanům Ruska, kteří podporují Putinův režim, se na vládu obrátili dva europoslanci za TOP 09, Luděk Niedermayer a Jaromír Štětina. Spolu s nimi i dva bývalí ministři, Michael Kocáb a Martin Bursík.


Niedermayer: Důvod pro sankce nepominul

12.09.2014

Rozhovor s Luďkem Niedermayerem o situaci v Rusku.


Europoslanec Niedermayer: Pod současným vedením není Rusko dobrým obchodním partnerem

09.09.2014

V komentáři pod titulkem „Rusko není dobrý obchodní partner“ se europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer zamýšlí nad perspektivou vzájemného obchodu mezi ČR a Ruskem.


Niedermayer (TOP 09): Poplatky za roaming definitivně zmizí

02.09.2014

Zrušení roamingových poplatků znamená, že za volání, posílání SMS zpráv a připojování k internetu ze zahraničí nebudou moci operátoři klientům účtovat víc než doma.


TOP 09: Rusko znovu předvedlo, že nectí mezinárodní právo ani bilaterální smlouvy

01.09.2014

Prohlášení k nové invazi ruské armády na Ukrajinu.


Ve hře je mnohem víc než nějaké tržby

26.08.2014

Bankéř z europarlamentu Niedermayer o sankcích: Ve hře je mnohem víc než nějaké tržby. Jde o budoucnost naší části světa.


Niedermayer: Čím budou sankce vůči Rusku razantnější, tím budou účinnější

22.07.2014

Rozhovor s europoslancem za TOP 09 a Starostové Luďkem Niedermayerem.


Europoslanec Niedermayer: Evropa má už nejhorší za sebou, teď jde o to, nepokazit to

17.07.2014

Celkově si Evropa nevede špatně, uvolněná měnová politika pomůže ekonomickému růstu, říká europoslanec za TOP 09 a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer v rozhovoru pro HN.


Zaostřeno na evropskou budoucnost

03.07.2014

Luděk Niedermayer v rozhovoru pro pořad Zaostřeno na Evropský parlament.


Česká delegace TOP 09 a KDU-ČSL získala v Evropském parlamentu klíčové výbory

03.07.2014

Naší prioritou bylo získat členství ve všech důležitých výborech v Evropském parlamentu. Díky pragmatickému postupu naší delegace v Evropské lidové straně se nám to podařilo", říká Luděk Niedermayer.


Niedermayer: Rád bych mezi Čechy zvýšil povědomí o práci Evropského parlamentu

02.07.2014

Jaké jsou Vaše plány na příštích 5 let v Evropském parlamentu? Odpovídá Luděk Niedermayer.


Bývalý viceguvernér ČNB Niedermayer: Zavedení eura výrazné zdražení nepřinese

02.07.2014

Podle europoslance by naopak zavedení eura u nás “možná dokonce část zboží zlevnilo“, a to díky snížení nákladů na transakci a vyšší transparentnost cen.


Niedermayer: O předsedovi Evropské komise má naše frakce jasno

25.06.2014

Rozhovor s poslancem za TOP 09 Luďkem Niedermayerem.


Europoslance KDU-ČSL a TOP 09 vede Niedermayer

06.06.2014

Českou národní delegaci v EPP povede někdejší viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.


Společnou delegaci europoslanců KDU-ČSL a TOP 09 vede Niedermayer

05.06.2014

Brusel - V české politice se spolu hašteří jako vládní a opoziční strana, v Evropském parlamentu ale našli budoucí europoslanci zvolení za KDU-ČSL a TOP 09 společnou řeč.


Niedermayer: Evropa se neustále mění, protože se mění naše okolí

03.06.2014

Rozhovor s europoslancem za TOP 09 Luďkem Niedermayerem.


TOP 09 a STAN vede do voleb Niedermayer

30.05.2014

TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí vsadili na bezpartijní, sympatie vzbuzující odborníky. Kandidátku pro volby do Evropského parlamentu povede viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. Prosadil si ho předseda Karel Schwarzenberg.


Niedermayer: Eurokomisař navržený vládou by měl mít podporu domácích europoslanců

26.05.2014

Rozhovor s europoslancem za TOP 09 Luďkem Niedermayerem.


TOP 09: Děkujeme svým voličům, budeme mít čtyři europoslance

26.05.2014

TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí získaly ve volbách do Evropského parlamentu 15,95 % voličských hlasů. Do EP tak půjdou čtyři jejich kandidáti – Jiří Pospíšil, Luděk Niedermayer, Jaromír Štětina a Stanislav Polčák.


Niedermayer (TOP 09): Děkuji všem, kteří přišli volit

25.05.2014

Výsledky evropských voleb budeme znát až dnes před půlnocí. Tehdy se také dozvíme, kolik našich kandidátů nakonec zasedne v Evropském parlamentu - nezávisle na tom ale vedení TOP 09 i naši kandidáti děkují všem, kteří nakonec přišli k volebním urnám.


Žijeme na dotek závažných nebezpečí. Rusko neváhá použít sílu, rozjel se europoslanec

Dnešní svět není podle europoslance TOP 09 Luďka Niedermayera stabilní a určitě není ani bezpečný. Přesto se Česko podle toho nechová. Přitom na nás podle něj číhají opravdové hrozby.


Italské banky jsou slabé. Zažehnou krizi?

Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Události, komentáře.


Spojené státy v lednu odstoupí od Transpacifické obchodní dohody

"Ta smlouva zahrnovala spoustu dobrých věcí a vyhodit ji z okna není úplně ten nejlepší nápad," říká v rozhovoru europoslanec Luděk Niedermayer.


Evropská azylová politika

Výbor pro záležitosti EU uspořádal ve spolupráci s Konsorciem nevládních organizací pracujících s migranty v ČR panelovou diskuzi na téma „Společné evropské azylové politiky“.


Pět cest pro Evropu. Dvojí kvalita potravin

Europoslanec Luděk Niedermayer byl hostem pořadu Události, komentáře.


Anketa: Jaký je nejlepší termín pro vystoupení ze závazku a proč?

"Výrazné kolísání kurzu na obě strany během ukončování této politiky by totiž ekonomiku mohlo hodně poškodit," upozorňuje Luděk Niedermayer.


Po dvou letech dnes končí systém přerozdělování uprchlíků

"Myslím si, že naše možnost najít desítky nebo možná stovky těch, které nepovažujeme za bezpečnostní riziko, byla," říká Luděk Niedermayer.


V Evropě Plus dnes mluvíme o rodící se Evropské energetické unii

"Priorita by měla být daná tomu, aby mizely ty zdroje, které jsou nejvíce problematické a nejvíce ohrožují životní prostředí a životy lidí, čili to jsou třeba uhelné elektrárny, ale bude docházet i na další paliva," říká europoslanec Luděk Niedermayer.


Mělo by být možné odvolat prezidenta v referendu?

"Má velká skepse k tomu, že tento nástroj zlepší fungování naší (či jiné) země platí i v tomto případě," říká Luděk Niedermayer.


Investice CEFC v Česku

"Čínské investice nebyly žádné investice. To byly akvizice, které tady nevytvářely žádnou přidanou hodnotu, žádné zvyšování bohatství a navíc ta politická afilace některých našich politiků s jednou konkrétní firmou, která je, jak se ukazuje, docela chatrná a diskutabilní, to je něco, do čeho by anglická královna opravdu nešla," říká europoslanec Luděk Niedermayer.


Oběti, sobci, šetřílci a pár Evropanů

Celá Evropská unie míří po vrcholu koronakrize do nejhorší recese za poslední desetiletí. Nejpostiženější státy jako Itálie nebo Španělsko doufají v pomoc té části Evropy, která z krize vyšla lépe. Pomoc navrhli Němci s Francouzi, ale část Evropy váhá, nebo jako Česko dělá na Italy a další dlouhý nos.