Big_loader_ajax

Vládní poslanec k návrhu na prohloubení schodku na půl bilionu korun

23.06.2020

Dnes v prvním čtení parlament projednává, zda vládě umožní utratit růstem dluhu kryté stovky miliard na "podporu krizí zasažené ekonomiky". Už jsem psal, že se mi tento návrh v dnešní době a dnešní podobě nelíbí.


U odložení splátek musíme zvážit dopad na klienty i finanční systém

01.04.2020

"Pro odložení splátek důvod je. Měl by to být ale výsledek dohody banky a klienta," říká v rozhovoru Luděk Niedermayer.


Niedermayer: O jednom hladkém slyšení v Bruselu...

11.10.2019

Žádné slyšení kandidáta na post komisaře, jehož úspěšné absolvování je podmínkou pro „získání práce“, není bez chyb. Tři hodiny v lavici čelit 25 otázkám od poslanců většinou z konkurenčních stran je stres. O to větší, o co širší je portfolio komisaře.


O pokutách za autoemise příští rok a o tom, co limit „95“ může přinést

10.10.2019

V příštím roce začne platit unijní limit na průměrné emise CO2 osobních aut ve výší 95g na km. Byl výsledkem jednání zástupců členských zemí Unie, expertů a automobilového průmyslu, a nastaven v roce 2013.


Tragédie na silnici

26.09.2019

Ne, nebudu psát o nehodě na silnici do Špindlerova mlýna, kde zřejmě nebezpečná jízda jednoho řidiče zabila řidiče jiného.


Mission impossible na Čapáku...

16.07.2019

Něco takového, aspoň dle mého názoru, bude objasňování toho, že hodnota reklamy, kterou si firmy holdingu Agrofert objednaly u Čapího hnízda (luxusní rezidence, sotva na dohled od silnice), byla v řádu stovekmilionů.


Luděk Niedermayer: Sklenice (Unie) napůl plná, napůl prázdná

08.07.2019

Potřeba dohody 28 premiérů a prezidentů a s nimi 751 poslanců nad obsazením nejvyšších funkcí Evropské Unie činí ze sestavování vlád z jednotlivých zemí zdánlivě triviální úkol.


České a regionální premiérovo fiasko

03.07.2019

Je to skoro jako v té pohádce, kde dědeček měnil, až vyměnil.


O třech malých věcech na Letné

24.06.2019

O volební demokracii, o tom, že občané nejsou zaměstnanci a že čeští politici chrání a objevují hodnoty.


Stát na cestě k obrovské elektro chybě?

17.06.2019

Pan premiér se netají tím, že agenda ochrany životního prostředí a klimatu (možná s výjimkou „motýle“) mu je trochu proti srsti.


Zlá Komise, hodní ministři a naše budoucnost

05.06.2019

Premiér našel lepšího nepřítele, než jsou uprchlíci – je jím Evropská komise. Ta nejen šikanuje ho a jeho fond, ale dokonce neposílá do našeho rozpočtu dost peněz, a tak jsme ve velkém schodku.


O střetu zájmu pana premiéra: co k němu (také) vedlo a jak dál?

03.06.2019

Premiér Babiš má dle mého názoru jedinou možnost, jak si o chvíli prodloužit pobyt ve Strakově akademii.


Mlčící Brusel a vzdalující se Evropa…

17.04.2019

I při setkání s lidmi, kteří jsou fandové do společné Evropy a chtějí ji zachovat a rozvíjet, se dříve či později dostaneme k otázce „nekomunikace“ a „vzdalování Unie od občanů“.


Není žádná planeta B

15.04.2019

Naše planeta se stále zahřívá a podle špičkových vědců máme jen krátký čas na start efektivního zvrácení tohoto nebezpečného procesu - tedy snížení emisí skleníkových plynů. Čím později se změnou chování začneme, tím bude vyšší riziko, že to nezvládneme. A samozřejmě tím vyšší budou škody, které se dotknou i našich životů.


Pět let v Evropském parlamentu

12.04.2019

Zeptali jsme se našich europoslanců na několik otázek k jejich působení v Evropském parlamentu. Týkají se jak jejich vlastního působení, tak i shrnutí, jak se Parlament a Unie poprala s problémy svých občanů.


Pohádka o praní peněz...

13.02.2019

Byla jednou jedna malá pobočka jedné velké banky v jedné malé zemi. A ta našla oblibu v zajišťování toku peněz pro nejasné zákazníky pocházející z nejasných zdrojů.


Český ANO-jablečný sultanát

04.02.2019

Nabídka českého premiéra šéfovi firmy Apple, aby třeba v budově ministerstva otevřel Apple store, je pozoruhodná z více důvodů. Proč si to myslím?


Pražské unijní hledání...

28.01.2019

Mám čím dál tím silnější pocit, že Andrej babiš se svou lačností po dotacích zamotal hlavu celé Unii.


ANO, takto je to po našem...

10.01.2019

Protestní hnutí, jako byly Věci veřejné nebo dnes u nás dominující ANO, těží často z chyb svých oponentů. Nejen těch, ke kterým docházet musí, neb jen ten, „kdo nic nedělá, nic nepokazí“.


Co vše snese papír – případ elektroaut na iDNES.cz

09.01.2019

Již několik dní na mne ze stránky iDNES.cz kouká pozoruhodný, redaktory portálu vybraný text o tom, jak v jednom braniborském městě všichni nadávají na elektroauta.


Slepé trusty a problém pana premiéra…

12.12.2018

Poté, co pan premiér oznámil představitelům Evropské komise, že svůj problém (s konfliktem zájmů dle EU pravidel) vyřeší, očekával bych, že se v diskusi o možném řešení dnes zákonům nevyhovující situace objeví pojem "slepý trust".


Kdo má pravdu ve věci "střet zájmů a Andrej Babiš": názor si můžete udělat sami...

02.12.2018

V linku najdete text právního servisu Evropské komise (o kterém předpokládám, že je autentický). Pokud váháte, "o jakou že to účelovku jde", stojí za přečtení, neb to lze pochopit poměrně snadno.


Babišův střet zájmů a kdo protiprávně udělené dotace zaplatí?

01.12.2018

Je ostuda, že orgány našeho státu se nejsou sto dobrat pravdy a musí nám ji odhalit až právní služba Evropské komise. Otázka je, kdo to zaplatí. Jak to vidím já?


Co jsme dokázali a co dokážeme...

18.11.2018

Čas hrozně letí. A já až nedávno postřehl, že spousta lidí, se kterými pracuji, již neviděli "sametovou revoluci" ani z kočárku...


Ani první, ani poslední dialog na mých setkáních s lidmi, kteří se přišli o Unii bavit

08.11.2018

Blog o tom, jak takové rozhovory vždy probíhají. Co si z nich posluchači odnesou a zda tomu, co jim říkám, věří, mohu však jen spekulovat. :-)


Východ slunce, emoce a konzervatismus :-)

05.11.2018

Očekávám, že poté, co se dobereme k tomu, zda "letní je lepší než zimní", bude kolem více naštvaných lidí, než bylo v době, kdy se čas "střídal".


Niedermayer k maďarskému hlasování

24.09.2018

V kyberprostoru už opět běhají příspěvky na téma, kdo je vlastizrádce a kolaborant. Čím si to člověk zasloužil tentokrát?


K maďarskému hlasování

21.09.2018

V kyberprostoru už opět běhají příspěvky na téma, kdo je vlastizrádce a kolaborant. Důvodem je hlasování, v němž Evropský parlament vyzývá Radu, aby rozhodla o tom, že v Maďarsku existuje vážné nebezpečí porušení základních hodnot EU.


Reakce Luďka Niedermayera na článek v magazínu Echo o amerických mercedesech a BMV v Evropě

10.08.2018

Na webu Echo jsem si všiml zajímavého článku na téma “otevření obchodu s auty mezi EU a USA nemusí být všemi vítané”. Považuji to za velmi zajímavé, již také proto, že snížení tarifních (cla) a netarifních (rozdílné požadavky třeba na bezpečnost či vybavení) nejen na auta byly předmětem jednání o “velké smlouvě” mezi EU a USA (TTIP), kterou president Trump “poslal k ledu”.


S Andrejem Babišem do pekel...

16.07.2018

Premiér Babiš nepochopil, nebo nechce pochopit, jaký problém se ve Středozemním moři odehrává a jak fungují evropské zákony.


Reakce Luďka Niedermayera na komentář "Cvičené opice v parlamentu" od Václava Klause ml.

04.07.2018

Poslanec Václav Klaus má asi za to, že všichni kromě něho jsou v parlamentu opice ovládané temným Bruselem a on jediný tuto strašnou situaci prohlédl a bije na poplach.


Pochopitelný italský vabank?

03.07.2018

Nová italská vláda "se toho nebojí". Při summitu EU minulý týden vyhrožovala blokací jeho závěrů, a ani po ne zcela jasné, leč všemi přijaté dohodě, není toto napětí zdaleka u konce.


Naše dnešní politika, aneb, z naší vůle, o nás bez nás...

23.06.2018

Špatně, chaoticky a nebezpečně... Takto vede v posledních pár dnech premiér naši zem. Proč si to myslím?


Společná dohoda o dluhové úlevě znamená významný krok k zotavení řecké ekonomiky

21.06.2018

Kritici Evropské unie často poukazují na řeckou krizi jako jasný důkaz nefunkčnosti EU a eurozóny. Ti odvážnější z nich unii či euro rovnou odepisují a pro Řecko už z jeho potíží nevidí žádné východisko. Pohled na současné výkony řecké ekonomiky ovšem ukazuje na značně odlišný příběh a ministři financí eurozóny ve čtvrtek společnou dohodou o dluhové úlevě přispěli k současnému pozitivnímu vývoji.


Zavádějící informace o rozpočtu EU

19.06.2018

Reakce Jana Tlamychy, odborného asistenta Luďka Niedermayera, na článek "Babiš opožděně následuje Orbána" z 19.6.


Hlavně klid a teplo…?

13.06.2018

Jedním z motivů naší politiky, v podání některých představitelů, je se do "věcí nemíchat", "nechat co jde na ostatní" a "starat se o sebe". Neboť "tady je to přece naše"...


Jedna Angela Merkelová, dvě hodiny a tři témata…

07.06.2018

Často slyším, že se v Evropě málo posloucháme. Od hodně lidí to ale fakticky říká toto: „Málo mne posloucháte“. Což je obrovský rozdíl.


Potraviny jen pro nás?

30.04.2018

Co může a co nemůže vyřešit Brusel u „dvojí kvality potravin“.


Vítězství Fideszu jako nesnadné hledání rovnováhy

17.04.2018

Výsledky národních parlamentních voleb jsou v Evropském parlamentu celkem důležité téma k diskusi. Jejich výsledek určuje zástupce „volební země“ v Radě a dává nahlédnout do toho, jak se může ve volbách evropských změnit složení Evropského parlamentu.


Nepolitika politika Babiše

11.04.2018

Premiér v demisi během své politické dráhy kombinuje činy nepochopitelné, odpovědné, populistické, rozumné, amatérské i nebezpečné. Není vůbec jasné, o co, kromě co nejméně omezené moci, mu jde. Je to asi verze jeho "nepolitiky".


Hrad z banánů. Čínských a drahých

20.03.2018

Trapnost, kdy dva Zemanovi spolupracovníci vyrazili do Číny, aby zjistili, zda a proč je poradce našeho presidenta zavřený, je novým stylem chování našich polistopadových presidentů. Může soutěžit snad jen s krádeží pera.


Stát proti státu, platící diváci u toho...

02.03.2018

Můj krátký pobyt v politice mi jasně ukázal, že jakákoliv debata o jedovatých zplodinách, které proudí ve velké míře z výfuku některých aut, skončí vždy u "nesmyslného diktátu stupidních úředníků v Bruselu", pokud ne ještě hůř.


70. výročí převzetí moci v Československu

28.02.2018

Na dnešním zasedání si poslanci Evropské lidové strany připomněli smutné 70. výročí převzetí moci v Československu. Luděk Niedermayer, vystoupil jako předseda české národní delegace a shrnul události "Vítězného února" a jejich důsledky.


O pravdě, lži, politice a budoucnosti...

22.02.2018

Termíny pravda a lež dnes v mnoha oblastech ztrácí svůj význam a roli. Když před lety jeden z ideologů Putinova režimu řekl, že "proti pravdě, kterou zastává západ, bude stavět svoji pravdu", zdálo se mi to vtipné. Už se nesměji.


Reakce na článek o energetické náročnosti budov

05.12.2017

Je fajn, že server iDNES.cz informuje o evropské směrnici o energetické náročnosti budov, ale bohužel tak činí dosti nepřesným způsobem.


O Katalánsku, referendu, španělské ústavě i roli EU

07.11.2017

Otázky a odpovědi na to, co se nejčastěji řeší kolem samostatnosti Katalánska.


Naše zájmy v EU 2. – "O proporcionalitě"

06.09.2017

Zatímco „boj o Evropský orgán pro bankovnictví (EBA)“ pro mne představuje pomyslnou třešničku na dortu, i když chutnou (nejde jen o prestiž, ale hlavně o tisíce lidí, kteří tam jezdí, a know-how, které by přitahovala), druhé z témat je sice poněkud přízemní, ale asi pro nás významnější.


Český zájem a reálný svět 1

06.09.2017

Hlavní zaklínadlo naší práce v EU je boj za naše zájmy. Hlavně ty velké, které umíme jen stěží definovat. Jak víte, já mám za to, že mezi ty zájmy patří fungující projekt společné Evropy, tedy fungující Unie. Ale ne vždy bojujete za velké věci, a tak se s vámi podělím (ve dvou článcích) o dvě menší bitvy a s nimi spojené větší otazníky.


Držte si klubouky...

04.09.2017

Netvrdím, že naše ekonomika nemá na vysoký růst, jinak bych nemohl být přesvědčen, že můžeme, a to docela rychle, dohánět naše bohatší sousedy.


Proč je máslo za pade...

01.09.2017

Zemědělci představují jedny z nejlépe fungujících lobbistů. Jejich akce jsou viditelné (jako když leží před vstupem do budovy hromada hnoje, což možná přehlédnete, ale jistě pocítíte), mohou se dotknout hodně lidí (kolona traktorů na frekventované silnici) a argumenty jsou srozumitelné (nebudete mít co jíst). Proto nemalá část politiků udělá leccos, aby „nebyly problémy“.


Co bych dělal jako ministr financí?

31.07.2017

Jeden novinář se mne ptal, co bych dělal prvních 100 dní v případě, kdybych se stal ministrem financí. Chvíli jsem přemýšlel a pak jsem vytvořil plán. :-)


Média v ČR - vše v pořádku?

04.06.2017

Dnes to u nás nikoho nezarazí, že lidé v naší zemi nevlastní média jako podnikatelský záměr, ale jako "obranu" nebo "podporu". Což mne velmi zaráží. Stejně jako povyk, který vyvolaly desítky minut debaty na téma českých médií v Evropském parlamentu. K ní jen 3 poznámky. A navíc slib, že se k tématu budu vracet:


Levnější (a důstojné) dovolené v Evropě!

29.05.2017

Již za pár týdnů skončí nedůstojná praxe, která nutí miliony Evropanů při přejezdu hranic vypínat telefon nebo na něm upravovat nastavení ve snaze zabránit "průvanu v peněžence". Možná Vás zaskočí, proč to tak dlouho trvalo a proč to je tak složité (z čehož plyne doporučení si shrnující text idnes přečíst):


Česká koruna: myšlenka proti hmotě...

05.05.2017

Českou korunu poslala Česká národní banka do "svobodného světa plování". Jak to s ní nyní vypadá?


O zdanění práce v ČR...

18.04.2017

Předvolební výdajový ohňostroj naší vlády (a jejich poslanců) odsouvá podstatné snížení "nejškodlivější daně" - daně z práce - na vedlejší kolej. Nové údaje OECD nám ukazují, o co přicházíme a o co se vláda snaží:


Středoevropská univerzita (CEU) v ohrožení. Dopis pro pana premiéra.

11.04.2017

Je politování hodné, že Středoevropská univerzita, která má pro střední Evropu tak velký symbolický význam bude muset pravděpodobně v Maďarsku ukončit svou činnost. Česká vláda by neměla mlčet a pozvat CEU zpět do Prahy.


Jednotně, nedělitelně, ale různou rychlostí?

27.03.2017

Intenzivní manévrování diplomatů zřejmě přispělo k tomu, že deklarace šéfů unijních států vznikla (akutně hrozil totiž "nepodpis" polské premiérky).


Ano, pane ministře…

21.03.2017

Víkend přinesl další část ságy na téma „finance pana ministra financí“. Dozvěděli jsme se třeba toto:


Pomáhat, chránit, ale i strašit?

20.03.2017

Diskutující na Facebooku mne upozornili na stránku, kde Ministerstvo vnitra vysvětluje dopady zbraňové směrnice. Text obsahuje nepřesnosti a někdy podle mne zkreslující informace. Takže se to pokusím vyjasnit.


Zbraně za námi...

14.03.2017

Již jsem psal o tom, že podpora u nás "kontroverzně vnímané" novely "zbraňové směrnice" bude asi velká. Dnes martýrium této směrnice skončilo: pro "smetení směrnice ze stolu hlasovalo 123 poslanců, proti 562. V první skupině bylo jen 46 poslanců ze "standardních" politických skupin (EPP, SaD, ECR a ALDE). Pro výsledek trialogu bylo 491 hlasů, proti 149 (z čehož 50 bylo od "protestních skupin").


O unijním "odzbrojení"

13.03.2017

Než naplno propuknou emoce kolem projednání "zbraňové směrnice" na plénu Parlamentu tento týden, jen shrnutí obsahu v pár bodech:


"Rovné" a "předvolební" potraviny pro všechny...

06.03.2017

Asi se mnou dost lidí nebude souhlasit, ale "rovné potraviny" nevidím jako úkol pro Unii. Možná ani ne pro vládu. A vidím v tom hlavně předvolební populismus. Proč?


Tvrdší než tvrdý Brexit?

27.02.2017

Členské země EU, včetně UK, se dohodly na tom, že pravidla Unie budou zahrnovat i "jízdní řád" pro její opuštění (a bohužel, UK se rozhodlo se touto cestou vydat).


Brexit jasnější - ale jen mírně...

06.02.2017

Minulé dny přinesly velký posun v cestě Spojeného království z Evropské unie. Tamní kabinet má plán a předložil soudem požadovaný návrh do parlamentu. Přesto se nic nemění na několika zásadních nejistotách, které budoucí uspořádání vztahů UK se zbytkem světa (včetně EU) provázejí:


Reakce Luďka Niedermayera na jednání vlády při ukončení roamingu

06.02.2017

Roaming jako elitářská záležitost pro 5 % obyvatelstva? Tak tím ministerstvo boj za operátory místo české zákazníky nevyžehlí. Europoslanec Luděk Niedermayer to nenechává jen tak.


MPO: "Češi jsou 'peciválové', cestuje jeden z dvaceti" ...

05.02.2017

Neměl jsem vůbec v úmyslu vyprovokovat poměrně divokou diskusi o konci roamingu, respektive o pozici, kterou dle mých informací naše vláda v jednání zastávala. Ale tato slova mluvčího MPO mne zaskočila:


Kachny z prezidentské kampaně v USA – nepodstatné žertíky, nebo politické zbraně?

11.11.2016

Politické kampaně v posledních letech se zdají být stále více agresivnější, tvrdší, a bohužel i plné neúplných faktů a často i lží. Na jednu stranu je ověřování faktů v době internetu o hodně jednodušší, ale v množství informací, kterým jsme denně zahlceni, se ne všichni k ověřování odhodlají.


Každý má hlas i slovo…

24.10.2016

Mluvit s těmi, co Vám fandí a přemýšlejí stejně, je moc příjemné, ale utvrzování se o vlastních pravdách má své limity. A tak jsem po váhání vyrazil do „Máte slovo“. Z původního tématu o budoucnosti Unie se nakonec nestala ani avizovaná debata o tom, zda, proč a jak být solidární. Skončili jsme u uprchlíků a islámu "ohrožující naši kulturu a bezpečnost". Poučné, leč poněkud frustrující. A s odstupem k tomu pár poznámek:


Máte slovo

20.10.2016

Okruhy otázek do pořadu Máte slovo s Michaelou Jílkovou.


Luděk Niedermayer odpovídá na Vaše dotazy

18.10.2016

Přišel mi mail od pana Filipa Hajného. V něm mi pokládá otázky, o jejichž odpovědi bych se rád podělil i s Vámi. Pokud Vás tedy téma EU a naše členství v ní zajímá...


EMIS aneb kde se stala chyba…

22.09.2016

Komentář Luďka Niedermayera k emisnímu skandálu některých automobilek.


České experimenty, které nic neřeší

05.09.2016

Česká opatření zavedená pro lepší výběr daní – včetně kontrolních hlášení – výběr nijak nezlepšila.


Pár čísel o našich penězích ve statním rozpočtu

02.08.2016

Opravdu velký přebytek rozpočtu je dobrou zprávou. Díky růstu ekonomiky je dnes čas, kdy bychom měli dluhy splácet, nebo je aspoň nenavyšovat.


Den poté

23.06.2016

Ať již britští voliči rozhodnou těsně o opuštění nepopulární Unie, nebo naopak podpoří pokračování své země v ní, leccos se změní. Platí to pro Británii samotnou i Unii. A postaví to řadu důležitých otázek i před země, jako je ta naše.


Čistý vzduch...

08.05.2016

Část pátku jsem strávil na diskusi s automobilovými experty na téma emisí aut. Už jsem toho dost načetl, zajímá mne to a i v parlamentu, kde o tom bude hodně řeč.


Startujeme novou „hysterii“? A neb proti všemu a proti všem…

04.05.2016

V České republice jsme zásadně proti bezvízové politice s Tureckem, jsme tradičně proti kvótám a také proti možnosti, aby místo přijímání uprchlíků země mohla volit peněžní platby. Jak si tedy vlastně řešení krize představujeme?


Slovenské volby: Co, kdo, proč...

09.03.2016

Debata o výsledcích voleb, kterou zde s kolegy vedeme, není v poslední době vždy povzbudivá, ale ta slovenská vzbudila obavy a depresi.


Více peněz daňových poplatníků do „politiky“ je šílený nápad?

04.02.2016

Má krátká zkušenost z politiky mne přivedla k názoru, že nikoliv. Myslím, že politické strany a instituce by měly dostávat od „států“, tedy daňových poplatníků, více (a přesně dokládat, na co peníze jdou). Bylo by to nakonec pro nás levnější.


Migrační skládačka

27.01.2016

Minulou středu ráno jsem ve svém vystoupení na plénu EP docela úpěnlivě žádal premiéra předsednického Holandska, aby pod jeho vedením Evropská rada začala konečně konat... Nemyslím si, že tím něco zmůžu, pan premiér dobře ví, co je třeba, ale chci jen upozornit na to, jak si rozhádaností mezi zeměmi neuvěřitelně a zbytečně komplikujeme život.


Kontrolní hlášení a matení pojmů...

12.01.2016

"Vůbec nevylučuji, že elektronizace údajů o DPH (pro velké či specifické plátce) povede k omezení dnes známé formy podvodů. Vůbec to ale nedokazuje, že stát zvolil správnou cestu k nejlepšímu řešení. Nálady, které hlášení přinese, totiž zaplatíme všichni. A ještě větším nákladem je, pokud si na špatnou cestu zavádění politik zvykneme," píše ve svém komentáři europoslanec Luděk Niedermayer.


Odcházení Karla S...

29.11.2015

Tam někde za fotografy a kameramany byl v sobotu na volebním sněmu TOPky Karel Schwarzenberg. Řeč byla o jeho odcházení.


Niedermayer: většina uprchlíků utíká právě před hrozbou takovýchto zvěrstev, které se v Paříži odehrály

14.11.2015

V reakci na tragedii ve Francii, kterou zřejmě mají na svědomí teroristé pod hlavičkou Islámského státu, zaznívá mnoho návrhů na rychlá, snadná a účinná řešení. Dovolím si pro ilustraci zmínit 3 z nich, spolu se svým komentářem:


"Pro" (a proti) k mému hlasování

11.09.2015

Pro jsem hlasoval i proto, že na stole není ani náznak jiného řešení a vyjádření nesouhlasu s návrhem Komise při absenci jiné varianty vede k eskalaci současné krize.


Niedermayer: Kde jsou hranice práce centrální banky?

09.09.2015

Guvernér České národní banky Miroslav Singer ve svém blogu vysvětluje, z jakého důvodu je správné, aby centrální banka zůstávala u svého příslibu „za euro 27 korun nebo víc”. Dokládá to makroekonomickými daty a popisem vývoje ekonomiky. Dovolím si k některým částem jeho textu uvést poznámky či pochybnosti, které jsem zformuloval do šesti otázek.


Evropa, uprchlíci a migrace

08.09.2015

Nebudu předstírat, že znám řešení. Musí stát na zemi a na tom, že se z problému, který nemohou řešit v dnešní podobě Evropy jednotlivé státy samy, stane problém, který postupně vyřeší Evropská unie. Myslím, že řešení by mohlo vycházet třeba z následujících součástí.


Otec se ptá dcery, dcera se ptá otce

07.09.2015

Před něco víc než rokem mne dcera Petra podpořila v kampani do Evropského parlamentu. Byl to její nápad (a pochopitelně i text) a nikoliv dílo marketingových guru. :) A udělalo mi to radost stejně jako její další podpora… Diky stipendiu pokračuje Petra ve studiu v Americe. Oba toho od té doby máme nad hlavu, ale když to je možné, bavíme se i tom, jak dnešní svět vypadá. Pohled přes Atlantik (oběma směry) dává věci do širší, dlouhodobější perspektivy.


Niedermayer: TTIP považuji za příležitost pro EU i Českou republiku

31.08.2015

„Větším rizikem není dnes to, že přijmeme špatnou smlouvu, ale to, že odmítneme smlouvu dobrou, a že se přijetí této smlouvy bude zbytečně protahovat,“ píše ve svém komentáři pro EurActiv europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09/STAN) o TTIP. Co si myslí o kritice, která se na obchodní dohodu snáší? A proč podle něj bude přínosná?


Řecká komplikace

06.08.2015

Řecko je zpět na úvodních stránkách světových médií. Roztržka mezi řeckou vládou, která má své ‚programové priority‘ a státy eurozóny, které mají ‚pro Řeky nezbytné peníze‘, se sice zdá být konečně zažehnána, ale je tomu jen pár dní, kdy se zdálo, že kolaps Řecka a změna kompozice eurozóny jsou na spadnutí. Nebyl jsem a nejsem zastáncem této cesty.


Politika slabé koruny ČNB omezuje

03.08.2015

Zlepšení stavu ekonomiky postupně přinese poptávkovou inflaci i narovnání cen. Centrální banka bude muset zase svoji měnovou politiku zpřísnit.


Vládní politika U-turnu

31.07.2015

Klidnější prázdninový čas mne vede k myšlence, jak se (nejen) naše země vyrovnala se stresovými situacemi, které nás v Evropě potkaly. Podívám-li se na dvě nejzajímavější z posledních měsíců, vidím zajímavou analogii, kterou bych označil jako vládní politiku U-turnu.


Autorská práva a svoboda panoramatu

06.07.2015

Během minulých týdnů jsem dostal několik dotazů ohledně “žhavé novinky” - „Brusel zakázal fotografování“. Dovolte mě nejdříve vysvětlit legislativní pozadí tohoto „zákazu“ a pak případný dopad na občany EU a můj osobní názor na věc.


Řecká loterie v 10 bodech

03.07.2015

Co se tedy děje a co se nedělním hlasováním změní, či nezmění?


Zakažme opak odpovědnosti…

01.07.2015

Leader’s voice: Komentář Luďka Niedermayera pro Hospodářské noviny.


Řecko musí dodržovat pravidla

29.06.2015

Videokomentář Luďka Niedermayera k řecké daňové krizi.


Koho by zasáhl kolaps Řecka?

27.06.2015

"Průběh 'řecké krize' připomíná nikoli klasickou tragédii, ale spíše literární díla českého velikána Járy Cimrmana. Jenže tentokrát jde opravdu o hodně. V ohrožení jsou úspory Řeků i důvěryhodnost Evropské unie." Komentář Luďka Niedermayera k řecké krizi v sobotní MF DNES.


Holandský sendvič s dvojitou irskou

15.06.2015

Korporace se vyhýbají placení daní.


Většina Evropanů ztrácí trpělivost s řeckou vládou

29.04.2015

Většina Evropanů ztrácí trpělivost s řeckou vládou. Řekové ztrácejí trpělivost s nimi.


Ustoupit musí především Řecko

25.03.2015

Německá kancléřka Merkelová a řecký premiér Tsipras se z pondělní schůzky rozešli s úsměvy, ale napětí by šlo krájet.


Daňová arogance státu nic nepřinese

19.03.2015

Pozastavení vratek z DPH je arogance vlády. Tímto způsobem se daňový systém nepročistí a výběru daní to také nepomůže.


Regulace poplatků za platbu kartami je krokem do neznáma

12.03.2015

Komentář Luďka Niedermayera k regulaci mezibankovních poplatků za platbu kartami.


Pár řeckých poznámek

11.02.2015

Opakovaným voláním z Řecka, že staré dohody se nové vlády netýkají, otvírají podobný problém jako ten s Putinovým Ruskem. Řecku se přitom dostává větší podpory, než si Řekové uvědomují.


Nevymlouvejte se na Brusel

07.02.2015

Bezpečnostní rizika, slabé a o reformách „rozhádané“ ekonomiky, spory ohledně klimatických cílů či růst vlivu protievropských stran. To je pár z problémů, kterým čelí Evropská unie.


Polojasná Syriza

28.01.2015

Řekové mají vládu, kterou chtěli. Nezvolila ji hrstka zpovykaných voličů, ale velká většina Řeků. Jen něco kolem třetiny voličů totiž chce, aby se Řecku vládlo jako dosud.


Řecký osud na volebním lístku ... a nejen ten …

18.01.2015

V Evropě se již desítky let nestalo, aby v demokratických volbách země prohrály svou budoucnost.


Nejhorší, co můžeme udělat, je tvářit se, že "my nejsme Charlie...

16.01.2015

Proč "Je suis Charlie"? Protože nejhorší, co tváří v tvář pařížské tragédii můžeme udělat, je tvářit se, že "my nejsme Charlie...


Vládní ekonomika 2015: změny místo reforem, efektní míst efektivní

03.01.2015

Rozhovor předsedy vlády pana Sobotky o vládních plánech pro letošní rok by neměl zapadnout. Zde pár poznámek k němu.


Rusům od Putina

02.01.2015

V době, kdy čtete tento text je klidně možné, že za 1 euro budou Rusové platit přes 80 rublů, možná ale třeba jen 60 nebo naopak 100. Pro připomenutí, před rokem to bylo méně než 50…


Co přinese Česku Junckerův balíček

27.11.2014

Není překvapením, že místo balíků miliard eur rozdělených na investice do ekonomik unijních zemí přichází Evropská komise s komplikovanějším návrhem, ve kterém lze hledat sotva desítky miliard eur. Členské státy Unii peníze „dát“ nechtějí.


Šídlo, putika, Kladno a Blaník - aneb proč se nebojím budoucnosti…

24.11.2014

Mám ale zato, že naší zemi čeká lepší budoucnost a některé dnešní "nepříjemnosti" nebudou trvat dlouho. Mám pro to nejméně 4 důvody.


Musíme diskutovat o daňové suverenitě zemí EU

19.11.2014

Evropský parlament bude z iniciativy komunistů hlasovat o Junckerově komisi z důvodů kauzy Lux Leaks. Věřím, že komise toto bez problémů a bez úhony přečká a bude pokračovat v práci.


Velká penzijní chyba

14.11.2014

Pokus minulých vlád stabilizovat důchodový systém přijde o svůj podstatný element.


Neslevujme z unijní rozpočtové disciplíny

04.11.2014

Nová pravidla určující prostor pro rozpočtovou politiku zemí jsou jedním z hlavních sporných míst diskusí o dalším směřování Evropské unie. Samotná pravidla ale nic neřeší, pokud nejsou dodržována.


Nudná automobilová fakta pro pana Dvořáka

13.10.2014

Nepochybuji o tom, že pan Dvořák má své čtenáře, kteří budou aplaudovat všem jeho výrokům (včetně toho, že spotřeba aut neklesá, jak napsal v jednom z minulých textů). Ale trochu méně emocí a více logiky a faktů by neškodilo.


Češi a jejich komisařka …

07.10.2014

Paní Jourová komisařkou zřejmě bude a udržela si své velmi široké a náročné portfolio. Závěrečné slovo bude mít parlament na konci měsíce, ale u „svých“ výborů uspěla.


Vláda přehlíží rizika rozpočtu

06.10.2014

Vládou schválený rozpočet měl mít nižší schodek a lepší strukturu. Kolísání evropských ekonomik a bezpečnostní rizika nic jiného nedovolují.


Jak se rodí „evropská vláda“

29.09.2014

Vůle voličů ve volbách je však rozhodující, pročež vznikne pod vedením lidovce Junckera doufejme dobře vyvážená pravolevá komise, s několika zástupci liberálních stran.


Rusko není dobrý obchodní partner

09.09.2014

Kvalitní tržní vztah musí stát na důvěře a respektování pravidel. Toho ale současné vedení ruska evidentně není schopno. EU musí hledat alternativy.


Sankce a Češi. Znovu.

01.09.2014

Snaha hledat kompromis s někým, kdo se vydává na cestu stojící zcela mimo právo a smlouvy, může mít hrozné konce.


Nebezpečná krátkozrakost

22.08.2014

V okamžiku, kdy z dobrých důvodů neexistuje reálná možnost vojenské odpovědi, jsou ekonomické sankce nejlepší možnou reakcí, jak Rusku dát najevo nesouhlas s jeho postupem, reaguje europoslanec Luděk Niedermayer na text ekonoma Vladimíra Dlouhého.


Kdo by "to" zaplatil?

08.08.2014

Na dnešní titulní stránce se deník Právo velkými písmeny ptá: Kdo to zaplatí? Míní tím dopady Ruských sankcí na dovoz potravin z EU, tedy i od nás.


Genderová mission impossible v Čechách

01.08.2014

Moje přes dvě dekády dlouhá profesní zkušenost spíše potvrzuje názory, že ženy jsou v businessu (a zřejmě i v politice, dominantně ovládané muži), opravdu znevýhodněny.


Volba šéfa komise ukazuje dva směry Evropy

17.07.2014

Nejde tedy jen o to, zda se šéfem komise stal konkrétní pan Juncker nebo někdo jiný. Ještě více jde o konflikt mezi dohodnutými pravidly a pravomocemi.


Za Evropu lepší

15.07.2014

Týden. Přesně tak dlouho trvalo rozjímání o tom, jak naložit s volebním úspěchem. Pak už pozvánka na jednání ustavující naši frakci EPP (lidovci byli v tomto nejrychlejší), rychle koupit letenku (za své), zajistit hotel (stejně tak) a hurá směr Brusel.


Ze života skoro europoslance po volbách

11.07.2014

Volbami to neskončilo, ale začalo. Během dvouměsíční non stop kampaně nebylo moc času na úvahy o tom, jak to bude pak (dopadne-li to díky přízni voličů dobře). Realita však nové poslance dostihne velmi rychle.


České euro žárovky

20.06.2014

Nebylo-li by euro žárovek, museli bychom si je vymyslet. Tedy ne „my“, ale čeští euroskeptici.


50 dní

20.05.2014

Asi nejvíc mne překvapilo, jak jsem změnil pohled na politiku a u nás tolik nepopulární politické strany. Bez nich to v demokracii nejde.


Češi a euro – O divné eurozóně

12.05.2014

V naší zemi převládá názor, že eurozóna se změnila do stavu, který je nežádoucí, což mění náš smlouvou stvrzený příslib, že do ní vstoupíme.


Euro a Češi – s trochou domácí ekonomie…

07.05.2014

Pro úspěšný vstup do eurozóny musí odpovědná vláda před samotným rozhodnutím zavést euro posoudit, zda je hospodářství připraveno na „vypnutí“ domácí měnové politiky, ale také pohlédnout na stav eurozóny, tedy klubu, do kterého bychom vstoupili.


Euro a Češi – Co by znamenalo přijetí eura?

02.05.2014

Evropský parlament toho má pramálo společného s přijetím eura v naší zemi, přesto to vypadá, že se z této otázky stane jedno ze stěžejních témat blížících se voleb.


Český rozpočet - hledání peněz...

01.04.2014

Výrok jednoho z českých premiérů – „zdroje se najdou“ – se ukázal, jak dokládá strmý růst českého státního dluhu, jako mylný.


Jak jsem se stal přes noc politikem

22.03.2014

Cesta od „nezávislého a místy i tolerovaného ekonoma – komentátora“ k podezřelému individuu, označovaného termínem „politik," byla otázkou jedné tiskové konference.