Big_loader_ajax

Má práce

Vítejte v sekci Má práce. V sekci Z médií jsou zařazeny aktuální články o mé práci. Informace o mé činnosti europoslance v Bruselu a Štrasburku včetně tiskových zpráv najdete pod záložkou Co se děje v Evropském parlamentu. Mou účast na domácích konferencích a projektech shrnuje Mé působení v České republice. Protože dění kolem brexitu nás provází již několik let, můžete si novinky z vyjednávání přečíst v samostatné sekci brexit. Osobní komentáře a názory si můžete přečíst pod Mé názory. V O EU a ČR v ní naleznete důležité informace o našem členství v Evropské unii. V poslední sekci jsou k nahlédnutí prezentace o problematikách, kterým se věnuji.


Jak daleko je z Česka do Evropy?

05.07.2020

Přepis debaty z Otázek Václava Moravce


Krávy bučí, stromy pučí, svět nekončí

30.06.2020

Více než dva měsíce trvající nouzový stav, gigantický hospodářský výpadek a tisíce nakažených. Především pro mladší generaci představovala epidemie první osobní zkušenost s událostí, která vejde do historie a může změnit naše každodenní zvyklosti – možná navždy. A zdaleka nejde jen o digitální revoluci.


Rezoluce o Babišově střetu zájmů bude mít reálný dopad. Státní orgány by se měly zamyslet

22.06.2020

Poslanci Evropského parlamentu v pátek schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Rezoluce měla velkou podporu i v politické skupině, do které patří sám Andrej Babiš. Ve dvaceti minutách Radiožurnálu to připomíná europoslanec z TOP09 a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. „Něco to o té situací říká,“ konstatuje.


Mimořádné plenární zasedání v Bruselu 8. a 10. července

08.07.2020

Jaké jsou hlavní body červencového mimořádného plenárního zasedání?


Je nejvyšší čas ochránit evropské firmy ve strategických sektorech

25.06.2020

Na plenárním zasedání Evropského Parlamentu dne 17.06.2020 proběhla rozprava, se zástupci Rady a Komise, týkající se ochrany evropských strategických odvětví před přebíráním podniků zahraničními subjekty. Jedná se o stěžejní téma, především v kontextu právě začínající hospodářské krize spojené s koronavirem, která představuje vážné komplikace pro evropské firmy a zároveň poskytuje hlavně čínským investorům, kteří jsou podporováni vládními penězi, nové možnosti.


Vysvětlení mého hlasování z 17. až 19. června

24.06.2020

Pro co jsem hlasoval na červnovém plenárním zasedání?


Třetí český DojoCon bude opět v Praze

24.01.2020

Jak už se stává tradicí, i letos na jaře proběhne setkání české CoderDojo komunity. Letošní celodenní akce pro 100 účastníků plná workshopů a přednášek se uskuteční na pražské Vysoké škole ekonomické.


Pro TOPku by to mělo být hlavní autentické evropanství

24.11.2019

Tento víkend proběhl v Praze celostátní sněm TOP 09. Před delegáty jsem vystoupil se zprávou o činnosti našich europoslanců, shrnul situaci v EP i pár tipů pro Topku do budoucna.


Tip na čtvrtek 31. října: Evropské výzvy současnosti

31.10.2019

Jaká je Evropská unie a proč vznikla? Je lepší být uvnitř, nebo mimo ni? V besedě Evropské výzvy současnosti se pokusí na otázky okolo Evropské unie odpovědět.


Vládní poslanec k návrhu na prohloubení schodku na půl bilionu korun

23.06.2020

Dnes v prvním čtení parlament projednává, zda vládě umožní utratit růstem dluhu kryté stovky miliard na "podporu krizí zasažené ekonomiky". Už jsem psal, že se mi tento návrh v dnešní době a dnešní podobě nelíbí.


U odložení splátek musíme zvážit dopad na klienty i finanční systém

01.04.2020

"Pro odložení splátek důvod je. Měl by to být ale výsledek dohody banky a klienta," říká v rozhovoru Luděk Niedermayer.


Niedermayer: O jednom hladkém slyšení v Bruselu...

11.10.2019

Žádné slyšení kandidáta na post komisaře, jehož úspěšné absolvování je podmínkou pro „získání práce“, není bez chyb. Tři hodiny v lavici čelit 25 otázkám od poslanců většinou z konkurenčních stran je stres. O to větší, o co širší je portfolio komisaře.


Podivná česká (ne)pozice vůči Hongkongu a podlézání Číně

08.07.2020

V úterý 30.6. se na půdě Rady OSN pro lidská práva v Ženevě konala poměrně ojedinělá rozprava o Číně. Zazněla zde dvě důležitá prohlášení. Jedno na podporu Číny přednesené zástupcem Kuby, a druhé kritizující Čínu z úst zástupce Spojeného království. Zatímco prohlášení Kuby podpořilo 53 států s totalitními či autoritářskými režimy, prohlášení Spojeného království podpořilo 27 států, z čehož 15 členských států EU.


Co znamenají základní práva pro lidi v EU?

03.07.2020

Evropská agentura pro lidská práva (angl. zkratka FRA) se sídlem ve Vídni před několika dny zveřejnila zprávu o tom, co znamenají základní práva pro občany EU. Je to jedna z řady tematických zpráv zaměřených na názory lidí a zkušenosti se základními právy.


EK v boji s koronavirem (týden 29.6. až 3.7.)

03.07.2020

O co se tento týden zasadila Evropská komise v boji proti pandemii koronaviru?


Vztahy EU se Spojeným královstvím: Poslanci stojí pevně za EU

23.06.2020

„Vzhledem k tomu, že politické prohlášení je základem jednání a stanoví parametry ambiciózního, rozsáhlého, hlubokého a flexibilního partnerství v oblasti obchodu a hospodářské spolupráce, s komplexní a vyváženou dohodou o volném obchodu jakožto ústřední složkou, a dále v oblasti vymáhání práva a trestního soudnictví, zahraniční politiky, bezpečnosti a obrany a v širších oblastech spolupráce...“ Úvodní část z Doporučení pro jednání o novém partnerství se Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska


Odklad na říjen?

18.04.2019

Tenhle měsíc už Británie neměla být členem Evropské unie. Někteří z neustálých odkladů radost nemají, dalším naopak přináší naději, že se žádný Brexit nakonec ani nemusí uskutečnit.


Nebezpečné manévry v Londýně

06.03.2019

Sledování vývoje v Londýně kolem brexitu by bylo "zajímavé", kdyby nešlo o tolik. Takto z manévru té či oné skupiny jde trochu děs.