Big_loader_ajax

Má práce

Vítejte v sekci Má práce. V sekci Z médií jsou zařazeny aktuální články o mé práci. Informace o mé činnosti europoslance v Bruselu a Štrasburku včetně tiskových zpráv najdete pod záložkou Co se děje v Evropském parlamentu. Mou účast na domácích konferencích a projektech shrnuje Mé působení v České republice. Osobní komentáře a názory si můžete přečíst pod Mé názory. V O EU a ČR v ní naleznete důležité informace o našem členství v Evropské unii. V poslední sekci jsou k nahlédnutí prezentace o problematikách, kterým se věnuji.


EU v roce 2018 pohledem českých europoslanců

31.12.2018

Co nejdůležitějšího se podle českých europoslanců událo v roce 2018 na poli evropské legislativy? Na otázku redakce EURACTIV.cz odpověděla desítka z nich.


Luděk Niedermayer: Nejsme u konce dopadů kurzového závazku

27.12.2018

Česká republika stále není u konce dopadů režimu kurzového závazku České národní banky. Třeba neochota koruny posílit související s objemem intervencí ČNB, kterou již měsíce vidíme, to ukazuje. V rozhovoru pro Roklen24 to řekl europoslanec TOP 09 a bývalý viceguvernér bankovní rady ČNB Luděk Niedermayer. Neortodoxní politika ČNB podle něj přinesla pozitiva stejně jako negativa. Otázka je, zda měl být režim tak rigidní a měl trvat tak dlouho.


Moscovici: Musíme přemýšlet více v rámci sdílené evropské suverenity

16.01.2019

Komisař pro ekonomické a finanční záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici v úterý 15.1.2019 na tiskové konferenci ve Štrasburku představil plán Evropské komise, který má za cíl změnu současného volebního systému v Radě EU týkajícího se daňových záležitostí z jednomyslné shody na shodu kvalifikovanou většinou.


Pesticidy (nejen) v Evropském parlamentu

16.01.2019

Evropský parlament dnes velkou většinou přijal zprávu k problematice postupu povolování přípravků na ochranu rostlin v EU. Nejde o právní normu, ale o „zprávu z vlastní iniciativy“, ve které poslanci vyzývají ke změnám dnešní praxe.


Niedermayer: Konec blokování daňových reforem v Unii?

15.01.2019

Evropská komise dnes navrhla, aby skončil stav, kdy jednotlivé země mohou blokovat schvalování daňové legislativy v Unii. V praxi by tak klesl potřebný počet členských států pro souhlas s daňovými návrhy EU ze stávajících 28 na nejméně 16, které by zároveň představovaly 65% populace EU. Od postupného nahrazení jednomyslného rozhodování většinovým v daňových otázkách si Komise slibuje odblokování potřebných reforem pro férový výběr daní, zlepšení investičního prostředí a růst evropské ekonomiky.


Dva roky práce a zpět do bodu nula?

17.12.2018

Vláda v Londýně zřejmě po dvou letech jednání nevidí cestu, jak z brexitu, který vládnoucí strana vyvolala, udělat úspěch. A co je horší, zdá se, že se neumí shodnout ani na tom, jak zabránit těm největším škodám.


Pozor na rychlé soudy...

19.11.2018

Pokud si přečtete text komentáře na Aktuálně.cz, asi budete skoro jistě s autorem souhlasit. Neb to zní logicky - UK je, byla a bude pro EU důležitá, je to blízký spojenec, i když společenství opouští. Proto je třeba s ním najít takovou dohodu, aby cesta k novému partnerství začala "bez karambolů". Ale prosím zvažte, o čem je vlastně řeč.


Že by přece?

13.09.2018

Ti, co sledují trable na politické scéně Spojeného království, jsou jistě trochu překvapeni tím, že tvrdý, chaosu plný Brexit není jediná možnost. Což by bylo dobře. V pondělí, za zavřenými dveřmi, jsme o tom mluvili s ministrem tamní vlády, a v úterý, na naší obvyklé schůzce "ve dvou", mi to potvrdil nás vyjednavač Michel Barnier.


TOP 09: Hvězdná tour ve Středočeském kraji

15.01.2019

Místní organizace TOP 09 ve Středočeském kraji spojily síly a zahajují edukativní projekt o Evropské unii. Obsah projektu vznikal za spolupráce s europoslancem Luďkem Niedermayerem.


Nastane Konec doby plastové? Dozvíte se 16. listopadu v Brně

05.11.2018

Plasty jsou tématem letošního roku. Na boj proti plastovému znečištění oceánů vyplouvají inovativní řešení a i firmy v Česku se hlásí k hledání náhrad za jednorázové výrobky z umělé hmoty. Bude nám tedy stačit přestat používat plastová brčka a igelitky, nebo musíme udělat nejen v Evropě víc?


Jak je to doopravdy se státním zlatým pokladem...

02.11.2018

Od čtenáře Parlamentních listů jsem dostal zajímavou otázku, která zněla: "Je pravda, že jste, jako kdysi viceguvernér ČNB souhlasil s rozprodejem státního zlatého pokladu? Pokud ano, proč?". Níže tedy má odověď na to, jak to bylo a jak je s českým zlatem.


K maďarskému hlasování

21.09.2018

V kyberprostoru už opět běhají příspěvky na téma, kdo je vlastizrádce a kolaborant. Důvodem je hlasování, v němž Evropský parlament vyzývá Radu, aby rozhodla o tom, že v Maďarsku existuje vážné nebezpečí porušení základních hodnot EU.


Reakce Luďka Niedermayera na článek v magazínu Echo o amerických mercedesech a BMV v Evropě

10.08.2018

Na webu Echo jsem si všiml zajímavého článku na téma “otevření obchodu s auty mezi EU a USA nemusí být všemi vítané”. Považuji to za velmi zajímavé, již také proto, že snížení tarifních (cla) a netarifních (rozdílné požadavky třeba na bezpečnost či vybavení) nejen na auta byly předmětem jednání o “velké smlouvě” mezi EU a USA (TTIP), kterou president Trump “poslal k ledu”.


Reakce Luďka Niedermayera na komentář "Cvičené opice v parlamentu" od Václava Klause ml.

04.07.2018

Poslanec Václav Klaus má asi za to, že všichni kromě něho jsou v parlamentu opice ovládané temným Bruselem a on jediný tuto strašnou situaci prohlédl a bije na poplach.


Čistá planeta pro všechny: vyvážením produkce emisí ke klimaticky neutrální Evropě

03.12.2018

Evropská komise přijala ve středu 28. 11. 2018 strategickou dlouhodobou vizi moderní, konkurenceschopné, prosperující a klimaticky neutrální ekonomiky s názvem Čistá planeta pro všechny, kterou následně představila Evropskému parlamentu.


Jak dosáhnout obnovení kapitálových toků v rámci eurozóny?

30.10.2018

Během let 2000-2010 se Evropská unie těšila rostoucímu objemu toku kapitálu v eurozóně. Většina tohoto objemu měla původ v mezibankovním financování do nemovitostních bublin či budování infrastruktury v zemích jižní Evropy.


Plné využití potenciálu měnové unie: bez reforem to nepůjde

25.10.2018

V tomto článku jsou shrnuty výstupy z neformálního setkání ekonomů a veřejných činitelů v rámci Rady pro hospodářské a finanční věci (ECOFIN), které se konalo ve Vídni ve dnech 7. až 8.září. Na tomto setkání byla diskutována budoucnost eurozóny v kontextu ekonomického vývoje posledního desetiletí včetně možných podob reforem, které by mohly posunout eurozónu vpřed.