Big_loader_ajax

Brexit + 2

30.01.2018

Právě tímto problémem jsme se v minulých týdnech zabývali. A došli ke stejnému výsledku, jaký zástupci zemí snadno a rychle potvrdili. O co jde:


Větší či menší škody...

18.01.2018

... přinese Brexit, podle toho, jak rychle Londýn pochopí, co je ve hře.


Europoslanci zdůraznili, že nejtěžší část rozhovorů vyjednavače ještě čeká

16.01.2018

Poslanci diskutovali s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem o závěrech prosincového zasedání lídrů členských zemí, které bylo věnováno mimo jiné i pokroku v jednáních o brexitu.


Dosavadní jednání o Brexitu jsou nedostatečná

03.10.2017

Evropský parlament dnes přijal rezoluci týkající se Brexitu, ve které europoslanci konstatují, že v jednáních s Velkou Británií nedošlo doposud k dostatečnému pokroku ve stěžejních oblastech týkajících se práv občanů, otázky Irska a vypořádání finančních závazků Spojeného království.


Přinesl by tvrdý brexit Británii miliardy?

08.09.2017

Myslí si to nejméně 2 ekonomové, kteří publikovali své studie v minulých dnech. Docela mne překvapilo, že naši oponenti EU (a jejich vzory v UK) z toho neudělali „něco“.


Peníze a brexit

05.09.2017

V brexitu jde i o peníze. Ty hrají roli ve dvou oblastech. První je finanční, možná lépe účetní, druhá pak rozpočtové důsledky vystoupení UK z Unie.


Sbohem, a díky za tresky

15.08.2017

Zní to krásně. Hlavně pro rybáře. Velká Británie opustí Evropskou unii a s tím i hloupé kvóty, které omezovaly množství vylovených ryb. Navíc bude lodím jiných států EU zakázán přístup do britských vod. Sláva, konečně. Ale realita je trochu jiná.


Brexit rok poté...

24.06.2017

O výsledku hlasování o něčem, co až další den usilovně tisíce Britů hledalo na internetu, jsme se dozvěděli před rokem. Byl to pro mne šok a smutek, i když jsem na to asi měl být připravený.


Členové vlády jednají dle médií za zády Mayové s labouristy. Rádi by "měkčí brexit" (iHned)

15.06.2017

Pro tvrdý brexit zřejmě nemá premiérka dostatečnou podporu. Nevítá ho část konzervativců, těžko ho podpoří poslanci její strany ze Skotska a tím méně noví spojenci paní premiérky z Irska.


Fakta a mýty o budoucím obchodním vztahu EU a UK (část II.)

08.06.2017

Obchod podle pravidel WTO představuje krajní variantu, ke které by došlo pouze, pokud by vyjednavači EU a Británie nebyli schopni dospět k žádné dohodě o vzájemném preferenčním přístupu na trh. Varianta je to tak ekonomicky ničivá pro obě strany, že je nepravděpodobné, že by po dvouletém ultimátu neexistovala žádná dohoda.


Fakta a mýty o budoucím obchodním vztahu EU a UK (část I.)

29.05.2017

Britská vláda dala několikrát jasně najevo, že s odchodem z EU opustí i evropský společný trh. Pokračující členství po vzoru Norska nebo Švýcarska by totiž podle lídrů členských států i institucí EU vyžadovalo volný pohyb osob či jurisdikci evropských soudů ve Velké Británii, tedy podmínky pro současnou britskou vládu nepřijatelné.


Brexit pod drobnohledem VIII. - Bude ze Spojeného království daňový ráj?

18.05.2017

Britský ministr financí Richard Hammond v lednu v rozhovoru pro Die Welt oznámil, že pokud EU neumožní Velké Británii vstup na jednotný trh, jsou britští konzervativci připraveni „udělat vše,“ aby zachovali konkurenceschopnost Británie. Tato výhružka poprvé zazněla od premiérky Mayové, která vzkázala Evropě, že tvrdý přístup EU k vyjednáváním může přimět britskou vládu „změnit podstatu ekonomického modelu Británie“ od sociálního státu směrem k ekonomice s nízkými daněmi a regulatorními standardy.


Michel Barnier: Budeme pracovat na budování budoucích vztahů s Velkou Británií

17.05.2017

Michel Barnier, hlavní vyjednavač Evropské komise pro brexit, dnes vystoupil na plénu Evropského parlamentu. Ve svém projevu zdůraznil, že je nebytné dospět k dohodě se Spojeným královstvím, která ale nebude dohodou proti Spojenému království. Stejný přístup přitom očekává i od Britů – tedy že budou chtít dosáhnout dohody s EU, nikoliv dohody, která bude proti EU.


Brexit pod drobnohledem VII. - Budoucnost Gibraltaru

11.05.2017

Pro pochopení sledované problematiky je nutné připomenout, že Gibraltar je zámořské území Spojeného království. Nachází se na Pyrenejském poloostrově a je tedy přímým sousedem Španělska, které se již několik let snaží získat toto území zpět pod "svou nadvládu". Po oficiálním zahájení vystoupení Velké Británie z Evropské unie vyvstává otázka, jakým směrem se bude Gibraltar nadále ubírat.


Brexit pod drobnohledem VI. - Dopady na Severní Irsko

04.05.2017

Je referendum o sjednocení Irska odpověďí na brexit? Jak může budoucnost Severního Irska vypadat? Možností je více...


Brexit pod drobnohledem V. - Skotské referendum o nezávislosti

26.04.2017

V předvečer spuštění takzvaného článku 50 Lisabonské smlouvy, v němž britská vláda oznámila evropským partnerům svůj záměr opustit EU, si odhlasoval skotský parlament vyhlášení nového referenda o nezávislosti. Skoty plánovaný termín plebiscitu před formálním opouštěním EU však britská premiérka Theresa Mayová vyloučila slovy „Teď není ten správný čas“.


Brexit: Hlavní body rezoluce EP a vyjádření obou stran k danému tématu

11.04.2017

Aktivace článku 50 ze strany Spojeného království, potvrzující záměr státu opustit Evropskou unii, odstartovala složitý a pravděpodobně velmi dlouhý proces vyjednávání mezi zúčastněnými stranami. Evropský parlament se tomuto tématu intenzivně věnuje. Minulý týden byla na jeho půdě schválena rezoluce, která představuje jakýsi rámec pro budoucí jednání o brexitu. Usnesení jasně stanovuje podmínky Evropského parlamentu pro svůj souhlas s budoucí dohodou o vystoupení Spojeného království z EU.


Brexit ve Štrasburku

05.04.2017

Dnes jsme schválili první postoj Parlamentu k jednání o vystoupení UK z Unie. Předseda Komise Juncker zmínil, že toto je začátek, a konec tohoto procesu nás potká do dvou let právě zde, v Evropském parlamentu, protože jeho schválení musí dokument mít.


Článek 50: Jak se bude rozhodovat o budoucím vztahu EU a UK

02.04.2017

Vláda Spojeného království oficiálně oznámila svůj záměr vystoupit z Evropské Unie s využitím článku 50 Smlouvy o EU. Unie a Británie mají tedy od 29. března 2017 dva roky na to, aby vyjednali svůj rozvod. Vedle toho se budou muset domluvit na podobě budoucích obchodních vztahů, ačkoliv tato jednání budou zřejmě trvat mnohem déle než dva roky. Shrnujeme hlavní postup a roli Parlamentu v brexitu.


Brexit a la Norsko: Správné, leč bude to dostatečné?

06.01.2017

Apel dvou desítek poslanců Spojeného království v Evropském parlamentu, pocházejících z všech hlavních politických stran UK, vychází z pochopení reality.


Brexit pod drobnohledem IV. - Možnosti po Brexitu

09.08.2016

Spojené království zvolilo v nacházejícím referendu „leave“, a to bez jasné vize alternativy. Tento článek porovnává různé možnosti. Hlavním tématem je, že pokud chce VB mít přístup k jednotnému trhu po odchodu z EU, bude muset akceptovat tři věci: pokračující příspěvky do evropské pokladny, volný pohyb pracovní síly a nadřazenost práva EU v jednotném trhu.


Brexit pod drobnohledem III. - Právní cesta k odstoupení z EU

08.08.2016

Pokud by se Spojené království rozhodlo vystoupit z EU, čl. 50 Smlouvy o Evropské unii (přidaný Lisabonskou smlouvou) poskytne právní základ a ujasní další procesní postupy.


Brexit pod drobnohledem II. - Fakta a mýty z "Leave kempu"

13.07.2016

Kampaň před referendem o vystoupení, nebo setrvání Spojeného království v Evropské unie byla plná neúplných a často i nepravdivých hesel. 100% korektní nebyla ani jedna strana. Zaměřili jsme se na pár "nejpopulárnějších" z kampaně "leave kempu" a popsali realitu.


Někdo někde něco asi nedomyslel....

25.06.2016

První hodiny po hlasování o Brexitu opravdu nevypadají, jako oslava "dne nezávislosti" a "tryzna za Unii", ale trochu jako fraška


Brexit pod drobnohledem I. - Jak Britové hlasovali

25.06.2016

Díky Lordu Ascroftovi víme mnohem více o tom, jak se dostalo Spojené království na cestu, která ho změní, a změní i zbytek našeho kontinentu.


K Brexitu a podmínkám premiéra Camerona

03.02.2016

Řeč předsedy poslaneckého klubu Evropské lidové strany na plénu ve Štrasburku 3. února 2016.