Big_loader_ajax

Ryby blokují vyjednávání o Brexitu

07.09.2020

Nejedná se přímo o ryby, ale obecně o téma rybolovu, které je nyní překážkou pro uzavření všeobecné dohody o volném obchodu. Další kolo jednání o Brexitu bude obnoveno 7. září. Nyní však vyjednávání stagnují.


Vztahy EU se Spojeným královstvím: Poslanci stojí pevně za EU

23.06.2020

„Vzhledem k tomu, že politické prohlášení je základem jednání a stanoví parametry ambiciózního, rozsáhlého, hlubokého a flexibilního partnerství v oblasti obchodu a hospodářské spolupráce, s komplexní a vyváženou dohodou o volném obchodu jakožto ústřední složkou, a dále v oblasti vymáhání práva a trestního soudnictví, zahraniční politiky, bezpečnosti a obrany a v širších oblastech spolupráce...“ Úvodní část z Doporučení pro jednání o novém partnerství se Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska


Odklad na říjen?

18.04.2019

Tenhle měsíc už Británie neměla být členem Evropské unie. Někteří z neustálých odkladů radost nemají, dalším naopak přináší naději, že se žádný Brexit nakonec ani nemusí uskutečnit.


Nebezpečné manévry v Londýně

06.03.2019

Sledování vývoje v Londýně kolem brexitu by bylo "zajímavé", kdyby nešlo o tolik. Takto z manévru té či oné skupiny jde trochu děs.


Brexit: Londýn jede dál

26.02.2019

Proti ochotě premiérky hrát poker nebo její sveřeposti (či obojímu zároveň) se postavila jasná většina členů jejího kabinetu.


Happy end? Ten z brexitu udělat neumím

04.02.2019

Je jen malou nadsázkou říct, že brexit je tragédie. Způsobí jak velké škody v UK, tak poškozuje společnou Evropu. Je ukázkou toho, jak důležitá je odpovědnost politiků a co může způsobit populismus a neodpovědnost. A ukazuje to, že instituty, jako je referendum, jsou pro takovéto oblasti často silně nevhodné.


Hrozí nám další referendum o Brexitu?

22.01.2019

K učinění "dobrého kroku pro naši zemi" vyzývá poslance (hlavně své strany) britská premiérka, paní Theresa May. Míní tím podpořit dohodu, kterou s Unií vyjednala.


Dva roky práce a zpět do bodu nula?

17.12.2018

Vláda v Londýně zřejmě po dvou letech jednání nevidí cestu, jak z brexitu, který vládnoucí strana vyvolala, udělat úspěch. A co je horší, zdá se, že se neumí shodnout ani na tom, jak zabránit těm největším škodám.


Pozor na rychlé soudy...

19.11.2018

Pokud si přečtete text komentáře na Aktuálně.cz, asi budete skoro jistě s autorem souhlasit. Neb to zní logicky - UK je, byla a bude pro EU důležitá, je to blízký spojenec, i když společenství opouští. Proto je třeba s ním najít takovou dohodu, aby cesta k novému partnerství začala "bez karambolů". Ale prosím zvažte, o čem je vlastně řeč.


Že by přece?

13.09.2018

Ti, co sledují trable na politické scéně Spojeného království, jsou jistě trochu překvapeni tím, že tvrdý, chaosu plný Brexit není jediná možnost. Což by bylo dobře. V pondělí, za zavřenými dveřmi, jsme o tom mluvili s ministrem tamní vlády, a v úterý, na naší obvyklé schůzce "ve dvou", mi to potvrdil nás vyjednavač Michel Barnier.


Natvrdo, či naměkko?

10.07.2018

Dva hlavní zastánci "hard" Brexitu odstoupili ze svých funkcí ani ne 9 měsíců před ohlášeným odchodem Velké Británie z Evropské unie.


Brexit se blíží a výhody plynoucí z něj se Británii vzdalují

20.03.2018

Během své stáže v Evropském parlamentu jsem měla příležitost zúčastnit se debat o vývoji brexitu, za což jsem velmi vděčná. Ještě vděčnější jsem však za to, že jsem celou situaci sledovala z bezpečnější strany břehu vzhledem k tomu, jak obtížné je nalézt opravdové výhody, které by pro Británii z odstoupení z EU měly plynout.


Brexit: Jak obtížné bude přechodné období pro Brity a proč?

26.02.2018

Jednání o brexitu dospěla do druhé fáze, a proto se nyní intenzivně hovoří o tzv. přechodném období („Transition Period“). Britská strana preferuje pojem „implementační fáze“, která má britským podnikům umožnit, aby se připravily na nová opatření po vystoupení z EU.


Brexit aneb 750+1 nových smluv...

21.02.2018

Brexit znamená, že Spojené království bude muset znovu vyjednat zhruba 750 mezinárodních smluv, které se na UK vztahují dnes prostřednictvím smluv uzavřených ve prospěch svých členů Unií. Jsou to třeba smlouvy o letecké dopravě nebo využití atomové energie.


Brexit + 2

30.01.2018

Právě tímto problémem jsme se v minulých týdnech zabývali. A došli ke stejnému výsledku, jaký zástupci zemí snadno a rychle potvrdili. O co jde:


Větší či menší škody...

18.01.2018

... přinese Brexit, podle toho, jak rychle Londýn pochopí, co je ve hře.


Europoslanci zdůraznili, že nejtěžší část rozhovorů vyjednavače ještě čeká

16.01.2018

Poslanci diskutovali s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem o závěrech prosincového zasedání lídrů členských zemí, které bylo věnováno mimo jiné i pokroku v jednáních o brexitu.


Dosavadní jednání o Brexitu jsou nedostatečná

03.10.2017

Evropský parlament dnes přijal rezoluci týkající se Brexitu, ve které europoslanci konstatují, že v jednáních s Velkou Británií nedošlo doposud k dostatečnému pokroku ve stěžejních oblastech týkajících se práv občanů, otázky Irska a vypořádání finančních závazků Spojeného království.


Přinesl by tvrdý brexit Británii miliardy?

08.09.2017

Myslí si to nejméně 2 ekonomové, kteří publikovali své studie v minulých dnech. Docela mne překvapilo, že naši oponenti EU (a jejich vzory v UK) z toho neudělali „něco“.


Peníze a brexit

05.09.2017

V brexitu jde i o peníze. Ty hrají roli ve dvou oblastech. První je finanční, možná lépe účetní, druhá pak rozpočtové důsledky vystoupení UK z Unie.


Sbohem, a díky za tresky

15.08.2017

Zní to krásně. Hlavně pro rybáře. Velká Británie opustí Evropskou unii a s tím i hloupé kvóty, které omezovaly množství vylovených ryb. Navíc bude lodím jiných států EU zakázán přístup do britských vod. Sláva, konečně. Ale realita je trochu jiná.


Brexit rok poté...

24.06.2017

O výsledku hlasování o něčem, co až další den usilovně tisíce Britů hledalo na internetu, jsme se dozvěděli před rokem. Byl to pro mne šok a smutek, i když jsem na to asi měl být připravený.


Členové vlády jednají dle médií za zády Mayové s labouristy. Rádi by "měkčí brexit" (iHned)

15.06.2017

Pro tvrdý brexit zřejmě nemá premiérka dostatečnou podporu. Nevítá ho část konzervativců, těžko ho podpoří poslanci její strany ze Skotska a tím méně noví spojenci paní premiérky z Irska.


Fakta a mýty o budoucím obchodním vztahu EU a UK (část II.)

08.06.2017

Obchod podle pravidel WTO představuje krajní variantu, ke které by došlo pouze, pokud by vyjednavači EU a Británie nebyli schopni dospět k žádné dohodě o vzájemném preferenčním přístupu na trh. Varianta je to tak ekonomicky ničivá pro obě strany, že je nepravděpodobné, že by po dvouletém ultimátu neexistovala žádná dohoda.


Fakta a mýty o budoucím obchodním vztahu EU a UK (část I.)

29.05.2017

Britská vláda dala několikrát jasně najevo, že s odchodem z EU opustí i evropský společný trh. Pokračující členství po vzoru Norska nebo Švýcarska by totiž podle lídrů členských států i institucí EU vyžadovalo volný pohyb osob či jurisdikci evropských soudů ve Velké Británii, tedy podmínky pro současnou britskou vládu nepřijatelné.


Brexit pod drobnohledem VIII. - Bude ze Spojeného království daňový ráj?

18.05.2017

Britský ministr financí Richard Hammond v lednu v rozhovoru pro Die Welt oznámil, že pokud EU neumožní Velké Británii vstup na jednotný trh, jsou britští konzervativci připraveni „udělat vše,“ aby zachovali konkurenceschopnost Británie. Tato výhružka poprvé zazněla od premiérky Mayové, která vzkázala Evropě, že tvrdý přístup EU k vyjednáváním může přimět britskou vládu „změnit podstatu ekonomického modelu Británie“ od sociálního státu směrem k ekonomice s nízkými daněmi a regulatorními standardy.


Michel Barnier: Budeme pracovat na budování budoucích vztahů s Velkou Británií

17.05.2017

Michel Barnier, hlavní vyjednavač Evropské komise pro brexit, dnes vystoupil na plénu Evropského parlamentu. Ve svém projevu zdůraznil, že je nebytné dospět k dohodě se Spojeným královstvím, která ale nebude dohodou proti Spojenému království. Stejný přístup přitom očekává i od Britů – tedy že budou chtít dosáhnout dohody s EU, nikoliv dohody, která bude proti EU.


Brexit pod drobnohledem VII. - Budoucnost Gibraltaru

11.05.2017

Pro pochopení sledované problematiky je nutné připomenout, že Gibraltar je zámořské území Spojeného království. Nachází se na Pyrenejském poloostrově a je tedy přímým sousedem Španělska, které se již několik let snaží získat toto území zpět pod "svou nadvládu". Po oficiálním zahájení vystoupení Velké Británie z Evropské unie vyvstává otázka, jakým směrem se bude Gibraltar nadále ubírat.


Brexit pod drobnohledem VI. - Dopady na Severní Irsko

04.05.2017

Je referendum o sjednocení Irska odpověďí na brexit? Jak může budoucnost Severního Irska vypadat? Možností je více...


Brexit pod drobnohledem V. - Skotské referendum o nezávislosti

26.04.2017

V předvečer spuštění takzvaného článku 50 Lisabonské smlouvy, v němž britská vláda oznámila evropským partnerům svůj záměr opustit EU, si odhlasoval skotský parlament vyhlášení nového referenda o nezávislosti. Skoty plánovaný termín plebiscitu před formálním opouštěním EU však britská premiérka Theresa Mayová vyloučila slovy „Teď není ten správný čas“.


Brexit: Hlavní body rezoluce EP a vyjádření obou stran k danému tématu

11.04.2017

Aktivace článku 50 ze strany Spojeného království, potvrzující záměr státu opustit Evropskou unii, odstartovala složitý a pravděpodobně velmi dlouhý proces vyjednávání mezi zúčastněnými stranami. Evropský parlament se tomuto tématu intenzivně věnuje. Minulý týden byla na jeho půdě schválena rezoluce, která představuje jakýsi rámec pro budoucí jednání o brexitu. Usnesení jasně stanovuje podmínky Evropského parlamentu pro svůj souhlas s budoucí dohodou o vystoupení Spojeného království z EU.


Brexit ve Štrasburku

05.04.2017

Dnes jsme schválili první postoj Parlamentu k jednání o vystoupení UK z Unie. Předseda Komise Juncker zmínil, že toto je začátek, a konec tohoto procesu nás potká do dvou let právě zde, v Evropském parlamentu, protože jeho schválení musí dokument mít.


Článek 50: Jak se bude rozhodovat o budoucím vztahu EU a UK

02.04.2017

Vláda Spojeného království oficiálně oznámila svůj záměr vystoupit z Evropské Unie s využitím článku 50 Smlouvy o EU. Unie a Británie mají tedy od 29. března 2017 dva roky na to, aby vyjednali svůj rozvod. Vedle toho se budou muset domluvit na podobě budoucích obchodních vztahů, ačkoliv tato jednání budou zřejmě trvat mnohem déle než dva roky. Shrnujeme hlavní postup a roli Parlamentu v brexitu.


Brexit a la Norsko: Správné, leč bude to dostatečné?

06.01.2017

Apel dvou desítek poslanců Spojeného království v Evropském parlamentu, pocházejících z všech hlavních politických stran UK, vychází z pochopení reality.


Brexit pod drobnohledem IV. - Možnosti po Brexitu

09.08.2016

Spojené království zvolilo v nacházejícím referendu „leave“, a to bez jasné vize alternativy. Tento článek porovnává různé možnosti. Hlavním tématem je, že pokud chce VB mít přístup k jednotnému trhu po odchodu z EU, bude muset akceptovat tři věci: pokračující příspěvky do evropské pokladny, volný pohyb pracovní síly a nadřazenost práva EU v jednotném trhu.


Brexit pod drobnohledem III. - Právní cesta k odstoupení z EU

08.08.2016

Pokud by se Spojené království rozhodlo vystoupit z EU, čl. 50 Smlouvy o Evropské unii (přidaný Lisabonskou smlouvou) poskytne právní základ a ujasní další procesní postupy.


Brexit pod drobnohledem II. - Fakta a mýty z "Leave kempu"

13.07.2016

Kampaň před referendem o vystoupení, nebo setrvání Spojeného království v Evropské unie byla plná neúplných a často i nepravdivých hesel. 100% korektní nebyla ani jedna strana. Zaměřili jsme se na pár "nejpopulárnějších" z kampaně "leave kempu" a popsali realitu.


Někdo někde něco asi nedomyslel....

25.06.2016

První hodiny po hlasování o Brexitu opravdu nevypadají, jako oslava "dne nezávislosti" a "tryzna za Unii", ale trochu jako fraška


Brexit pod drobnohledem I. - Jak Britové hlasovali

25.06.2016

Díky Lordu Ascroftovi víme mnohem více o tom, jak se dostalo Spojené království na cestu, která ho změní, a změní i zbytek našeho kontinentu.


K Brexitu a podmínkám premiéra Camerona

03.02.2016

Řeč předsedy poslaneckého klubu Evropské lidové strany na plénu ve Štrasburku 3. února 2016.