Big_loader_ajax

Rusko sestoupilo do nejhlubšího suterénu světových financí

04.03.2022

To, že se z energetické krize přesuneme do megakrize, je pravděpodobné. S cenami můžeme jít ještě nahoru.

Luděk NiedermayerV pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Štěpán Křeček. Dále s ním o zavedení přísných sankcí v návaznosti na ruskou invazi na Ukrajinu diskutovali europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) a bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.

Svět se potýká se stále se zvyšujícími cenami. Během rozhovoru proto padla otázka, zda je Česko připraveno na horší časy. „Jsme připraveni lépe než mnoho jiných zemí. Pořád máme relativně nízké zadlužení, prostor dělat sociální programy. To, že budeme z energetické krize přecházet do energetické megakrize, je pravděpodobné. Byl jsem den na ropném trhu a mohu říci, že jsme chvilku atakovali úroveň 120 dolarů za barel. To jsou ceny, které by na čerpacích stanicích znamenaly plus další dvě koruny na litr. Nikdo tu neříká, že nemůžeme dojít ke 130,140 dolarům za barel. Na trhu je opravdu panika,“ upozornil Křeček.

„O padesátikoruně bych zatím u průměrné ceny pohonné hmoty nehovořil, ale 45 korun je vysoce reálných. Podobná situace se odehrává u plynu. Všichni se modlíme, že začne jaro, skončí topná sezóna, situace se uklidní a poptávka trochu klesne. Nemáme to ve svých rukou,“ dodal Křeček.

Protiruské sankce zabírají

Rusko kvůli svému výpadu čelí hluboké mezinárodní izolaci a tvrdým sankcím. Podle Niedermayera energetická megakrize přijde, nebo nepřijde v závislosti na tom, jestli budou, nebo nebudou přerušeny dodávky z Ruska. „Zdá se, že Českou republiku potká vyšší inflace, než jsme čekali, protože krize výrazně oslabila směnný kurz české koruny. Bude záležet, jak na to Česká národní banka zareaguje,“ vysvětlil Niedermayer.

Tůma uvedl, že přísné sankce způsobily situaci, ve které se Rusko, které zahájilo invazi na Ukrajinu, nyní nachází. „Dneska jsou všechny ruské entity nevěrohodnými partnery pro jakoukoliv transakci,“ má jasno Tůma. „Podle mého názoru Rusko sestoupilo do nejhlubšího suterénu světových financí,“ řekl Niedermayer.

Finance za ropu a plyn

„Na to, že se (sankce) zavádí týden, jsou pro ruskou ekonomiku zničující. Evropa ukázala, že je jednotná a akceschopná. Za týden se toho odehrálo strašně moc. Ruská burza je zavřená, rubl ztratil své hodnoty, Rusové panikaří. Ruská ekonomika se bude potýkat s obrovskou inflací a řadou problémů, jak vůbec financovat své výdaje,“ predikoval Křeček.

I Niedermayer uvedl, že sankce opravdu fungují. „Je dobré si ale uvědomit, že bohužel sankce tanky neotočí. Jsou nastartované, může je zastavit Putin nebo obrovský odpor statečných Ukrajinců. Je tam jeden slon v místnosti – Západ nadále posílá do Ruska obrovské peníze za nákup ropy a plynu. To je poslední věc, na kterou není odvaha sáhnout. Myslím si, že v této době není dobré nad tím váhat,“ tvrdí Niedermayer.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde

Autor článku : Eliška Míková
Zdroj : CNN Prima News