Big_loader_ajax

Rusko je stát podporující terorismus, shodli se europoslanci. 58 bylo proti, mezi nimi David a Blaško

Europoslanci ve středu schválili rezoluci, ve které označují Rusko za stát podporující terorismus kvůli záměrným útokům ruské armády na civilní cíle na Ukrajině. Zároveň také vyzvali unijní orgány, aby zařadily na seznam teroristických organizací některé jednotky bojující na ruské straně na Ukrajině, například soukromou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu.

Parlament by také chtěl vytvořit systém válečných reparací hrazený z prostředků zabavených ruskému státu. Pro rezoluci se vyslovilo téměř 500 poslanců, europarlament má 705 křesel.

V rezoluci Evropský parlament označuje Rusko „za stát podporující terorismus a za stát, který používá teroristické prostředky“. Současně vyzývá unijní státy, aby přijaly podobnou deklaraci a aby omezily diplomatické vztahy s Ruskem na „nezbytné minimum“.

Prezidenti Ruska a Kuby odhalili v Moskvě sochu Fidela Castra. Havana chce vzpruhu pro hospodářství 

ČÍST ČLÁNEK

Europoslanci vyzývají k dalšímu posílení protiruských sankcí a zařazení Wagnerovy skupiny nebo čečenského 141. motorizovaného pluku, takzvaných kadyrovců, na unijní seznam teroristických organizací.

Podle Evropského parlamentu by také členské státy měly zakázat oficiální či krajanské organizace, které fungují s podporou ruského státu. Evropský parlament vyzval rovněž k silnější podpoře Ukrajiny a ruských obyvatel k protestům proti válečným zločinům páchaným v sousední zemi.

Ukrajinský prezident Zelenskyj středeční usnesení europoslanců uvítal. „Rusko musí být na všech úrovních izolováno a pohnáno k odpovědnosti, aby skončila jeho dlouhodobá politika terorismu na Ukrajině a po celém světě,“ napsal na twitteru.

Symbolické gesto

„Je to důležitá politická deklarace, kterou vyjadřujeme, že stojíme na straně Ukrajiny,“ uvedla česká europoslankyně Markéta Gregorová, podle které jde především o symbolický čin, který v praxi „nic nezmění“.

Europoslanec Alexander Vondra z ODS poukázal na to, že podobný krok udělala už minulý týden i česká Poslanecká sněmovna, která v usnesení označila současný ruský režim za teroristický. To podle něj ukazuje, že Česko má ohledně Ukrajiny vůdčí pozici v Evropské unii.

Česko a Ukrajina si navzájem uznají vzdělávací systémy, z dvojí výuky byly ukrajinské děti přetížené 

ČÍST ČLÁNEK

Podle Vondry je důležité zařadit na seznam teroristických organizací Wagnerovu skupinu a další podobné organizace, protože „je Rusko používá, aby vyvinilo samo sebe z nejdrastičtějších útoků na civilisty“.

Mezi 58 europoslanci, kteří hlasovali proti rezoluci, byla česká Kateřina Konečná z KSČM. Na textu kritizovala „dvojí metr“. Podle ní Evropský parlament nevystupoval tak tvrdě vůči dodávkám zbraní Saúdské Arábii, která se účastní konfliktu v Jemenu, či proti Spojeným státům při invazi Iráku.

Poukázala také na to, že neexistuje mezinárodně uznávaná definice „teroristického státu“. „Zavřeli jsme si dveře, abychom se jednou stali mediátory (v konfliktu),“ dodala Konečná, která odmítá tvrzení, že podporuje Rusko. Proti rezoluci hlasovali i čeští europoslanci Ivan David a Hynek Blaško z SPD.

Vše má cenu

Podle europoslance Luďka Niedermayera z TOP 09 je důležitá výzva k vytvoření mechanismu, který by umožnil zabavit zmražený ruský majetek v Evropské unii a použít ho na náhradu za škody spáchané ruskou armádou na Ukrajině.

Spojené státy pošlou pomoc Ukrajině. Vybavení za 400 milionů dolarů vezme Pentagon z vlastních zásob 

ČÍST ČLÁNEK

„Musíme Rusku jasně říct, že každá zničená elektrárna má nějakou cenu a že tuto cenu nebudeme platit my nebo Američané, ale zaplatí to Rusové z těch zmražených peněz,“ řekl Niedermayer. Dodal, že příprava takového mechanismu není jednoduchá.

V odůvodnění rezoluce europoslanci tvrdí, že na Ukrajině bylo již zdokumentováno na 40 000 válečných zločinů. Ruská armáda podle europoslanců úmyslně útočí na civilní cíle a infrastrukturu, aby terorizovala ukrajinské obyvatelstvo a zlomila jeho odpor.

Počínání Ruska vykazuje „groteskní lhostejnost k pravidlům a válečnému právu,“ stojí dále v rezoluci.

Schválený text poukazuje i na případy ruských útoků v zahraničí, například na výbuch muničních skladů ve Vrběticích na Moravě v roce 2014 či otrávení bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a jeho dcery nervově paralytickou látkou novičok v roce 2018.