Big_loader_ajax

Přílivu investic škodí přílišná regulace, zaznělo na konferenci AFI

07.09.2020

Investice v České republice brzdí mnoho faktorů jako špatná infrastruktura, těžká předvídatelnost kroků státu nebo poměrně vysoká cena práce. Navíc rozhodování o investicích se neděje více něž 30 let po revoluci ani průměrným evropským tempem. Na výroční konferenci Sdružení pro zahraniční investice (AFI) to uvedl europoslanec (TOP 09/STAN) a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.

Galavečer se konal 3. září v Kongresovém centru ČNB v Praze. Na akci mimo jiné vystoupili zástupci Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a další představitelé tuzemského průmyslu i státní správy. Mezi diskutovaná témata patřil především přínos investic pro českou ekonomiku a také příklady významných investic z posledního období. 

Chybí dálnice do Vídně

V České republice je podle europoslance Niedermayera nesmírně komplikovaná regulace. Složité je získat povolení na cokoliv. Příkladem, který mluví za vše, je podle něj fakt, že za 30 let ani sám stát nedokázal postavit dálnici z Brna do Vídně. Právě chybějící infrastrukturu do Rakouska jako důvod, proč investoři neuvažují o tuzemsku, na konferenci zmínil také Pavel Sovička ze společnosti Panattoni. Sovička dále uvedl, že ČR už nemůže konkurovat cenou práce. Podle Niedermayera je problém, že v tuzemsku je poměrně vysoká cena práce, ale čisté mzdy pracovníků jsou nízké. Naopak pro investice podle něj hovoří rozumný poměr mezi kvalitou a cenou pracovní síly. 

ČR podle Niedermayera trpí také výkyvy kurzu, protože nemá euro, což investory také může odradit. Naopak tuzemsko disponuje stabilními makro podmínkami a je tu prokázaná ziskovost firem, které v ČR investovaly, řekl dále. „Nejsme šampiony ve školství ani rozvoji nových technologií,“ uvedl Niedermayer. Právě vzdělání je přitom jedno z odvětví, do kterého by se podle něj mělo investovat, ale jen tak, aby to přineslo výsledek. Dalšími oblastmi vhodnými pro investice jsou podle něj energetika a životní prostředí. Upozornil ale, že na energetiku a klima nemá ČR zcela vyjasněnou politiku. 

K robotizaci a rychlé síti 5GK oživení ekonomiky bude podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) třeba mimo jiné stimulovat investice. Motivací by mohly podle něj být rychlejší odpisy nebo investiční pobídky. Občanská iniciativa KoroNERV-20 pracuje na investičním semaforu. Vyznačuje v něm sektory, do kterých je třeba výrazně investovat a které investice jsou zbytné. Oblastmi vhodnými pro investice jsou podle ní například výstavba nájemních bytů, budování rychlé 5G sítě, vlakový zabezpečovací systém ETCS nebo robotizace. Omezení financování naopak doporučuje u marketingové kampaně na podporu domácího cestovního ruchu.

Autor článku : Čtk Protext
Zdroj : businessinfo.cz