Big_loader_ajax

Jsou žebříčky europoslanců nesmysl?

10.04.2019

Nestalo se toho za těch minulých pět let mezi jedenadvacítkou českých europoslanců zrovna málo.
Kateřina Konečná, europoslankyně za KSČM, porodila v druhém roce mandátu syna. Ve stejné české europoslanecké skupince došlo vedle této radostné události i k události tragické, když o necelý rok později zemřel v 62 letech europoslanec Miloslav Randsdorf. „Já jsem sem nastoupil jako odúmrť,“ říká jeho „náhradník“ Jaromír Kohlíček. K výměně europoslanců došlo i na opačné straně spektra, ve straně Svobodných. 
Tam se ale jednalo o předem plánovanou akci, když Petra Macha vystřídal v půlce mandátu Jiří Payne. 
 
Podobně jako v minulých funkčních obdobích mělo Česko své zastoupení i mezi místopředsedy Evropského parlamentu, kdy se jím stal v lednu 2017 Pavel Telička, který kandidoval za ANO. Po celých pět let byl pak předsedou vlivného právního výboru lidovec Pavel Svoboda. 

EUROPOSLANCI LÍDRY 
Z hlediska českých voleb do Evropského parlamentu je důležité, že téměř všichni čeští europoslanci znovu kandidují, byť zdaleka ne všichni za strany, za které se do Evropského parlamentu před pěti roky dostali. Pavel Telička a Petr Ježek, kteří kandidovali za ANO, si po rozkmotření se s Andrejem Babišem založili hnutí Hlas, Jaromír Štětina se zase nepohodl s TOP 09 a zkouší uspět se svojí Evropou společně. 
Mnozí další europoslanci jsou ale lídry kandidátek svých stran. Dita Charanzová za ANO, Kateřina Konečná za KSČM, Jiří Pospíšil za TOP 09/STAN, Pavel Svoboda za KDU-ČSL i Pavel Poc za ČSSD. Jan Zahradil se vedle vedení kandidátky ODS stal jako první Čech i jedním z celoevropských lídrů, a to za frakci Evropských konzervativců a reformistů. 

KDO JE NEJKRÁSNĚJŠÍ? 
Z parlamentních českých stran tak jiné lídry než současné europoslance mají jen strany, které dosud v Evropském parlamentu své zastoupení neměly. Tedy Piráti a Okamurova SPD. I proto je možná důležitější než dříve, jak práci českých europoslanců v minulých pěti letech hodnotit a co z toho by mělo být kritériem pro voličské rozhodování. Měli jsme jako skupina deseti novinářů z Deníku v Bruselu setkání se sedmi europoslanci z téměř všech částí „českého klubu“. Jednou z otázek, kterou jsme jim položili, byla i ta, jak se dívají na různé žebříčky jejich pracovitosti, známosti, vlivu či docházky, které v poslední době v Česku vycházejí. A zda by se jimi měl český volič při svém rozhodování řídit. „Je možné, že každý bude říkat, že nejdůležitější jsou ty ukazatele, v nichž vychází dobře,“ odstartoval debatu lídr kandidátky ČSSD Pavel Poc. „Jsou věci, které vám žádný žebříček nezohlední,“ dodal k tomu komunistický europoslanec Kohlíček. 

„Může být směrnice, která může být vyřízena za dva měsíce, nebo o ní můžete vyjednávat dva roky,“ uvedl Petr Ježek. „Váš hlas má sílu 1:751 celkového počtu europoslanců. Proto je zásadní, kolik kolegů dokážete přesvědčit o tom, aby hlasovali spolu s vámi. Proto je třeba důležité, v jaké evropské frakci jste,“ uvedl Luděk Niedermayer. „Minulý týden byla vypnuta statistika vystoupení, protože všichni už pochopili, jak je to nesmyslné,“ řekl k ošidnosti žebříčků Evžen Tošenovský z ODS. I hvězda některých žebříčků, lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, připustil ošidnost těchto hodnocení. „Já jsem dlouhodobě zacílil na žebříček Nejhezčí europoslanec,“ uvedl za smíchu kolegů Zdechovský. 
 
„Volič by si měl u současných europoslanců všímat jejich dosavadního výkonu ve funkci, jazykové a profesní vybavenosti raději než předvolebních sloganů na plakátech,“ radí Jakub Janda z Evropských hodnot. Hlavní problém nastínil jiný průzkum, který v minulých měsících ukázal, že drtivá většina Čechů své europoslance nezná. A pokud ano, tak z domácí scény, ne podle toho, co dělají v Evropském parlamentu. Pokud budou Češi o Evropský parlament projevovat dál takový nezájem a své poslance ani pořádně neregistrovat, tak jim žádné žebříčky ve správném výběru u voleb nepomohou. 
Autor článku : Luboš Palata
Zdroj : Deník