Big_loader_ajax

Jourovou čeká grilování v Bruselu: Ptát se jí budou i na Babiše. Koho už vyřadili?

07.10.2019

Perné pondělí čeká českou eurokomisařku Věru Jourovou. Členové výborů Evropského parlamentu hodlají během tříhodinového slyšení prověřit, zda politička má přehled o tématech své práce a bude pracovat svědomitě a nezávisle. Jourová kandiduje na post místopředsedkyně příští Evropské komise pro evropské hodnoty a transparentnost, což se v Česku setkalo s rozporuplnými reakcemi.
Jourová odpoledne předstoupí před členy výborů pro ústavní záležitosti a občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Přítomni budou i členové právního výboru, většinu z 25 otázek však položí zástupci jednotlivých politických skupin v prvních dvou jmenovaných výborech.
 
Nezávislost na Babišovi
Budoucí náplň práce Jourové zahrnuje například dohled nad dodržováním vlády práva či svobody médií nebo přípravu systému příštích evropských voleb. Otázky se tedy budou točit především okolo těchto témat.
Někteří členové výborů ČTK řekli, že se hodlají ptát mimo jiné na to, zda bude Jourová dbát i na dodržování vlády práva a svobody médií v Česku a dokáže být nezávislá na premiéru Andreji Babišovi, k jehož hnutí ANO patří. Část europoslanců je přesvědčena, že Babiš je ve střetu zájmů a přes svěřenské fondy ovládá velké podniky včetně některých médií.

Oceňují její dosavadní působení v komisi
Jourová už na některé dotazy týkající se náplně budoucí práce odpověděla písemně a mimo jiné přislíbila, že chce do poloviny příštího roku mít návrhy pro systém příštích evropských voleb a poté zvážit, zda by bylo vhodné využít nadnárodní kandidátky, jak chtějí některé strany.

Řada poslanců před slyšením ocenila práci, kterou Jourová udělala jako komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovné příležitosti v končícím pětiletém období. Také díky jejímu většinou pozitivnímu renomé v EP se neočekává, že by měla patřit mezi kandidáty, s jejichž schválením budou mít poslanci zásadní problém.
 
Kandidáti Rumunska a Maďarska vyřazeni
Těch je přitom letos nebývale mnoho - již před slyšeními vyřadil právní výbor parlamentu ze hry kandidáty Maďarska a Rumunska a během prvního týdne „grilování“ neuspěli jejich kolegové z Francie a Polska , které čeká reparát. Úspěšné zvládnutí pondělního slyšení je podmínkou, aby se Jourová stala členkou komise, kterou jako celek definitivně potvrdí plenární zasedání EP za dva týdny. Kromě navržené české místopředsedkyně budou ve stejný čas klást členové dalších výborů dotazy rovněž budoucímu šéfovi unijní diplomacie, Španělu Josepu Borrellovi.

Jak to při takovém grilování vypadá, to ukázal i jiný český pohled z EU. Ve čtvrtek totiž absolvoval bruselské grilování italský expremiér Paolo Gentiloni, nominovaný na „ekonomického komisaře“. „Cesta k velmi vlivnému a také náročnému postu komisaře vede přes slyšení, zvané grilování,“ uvedl na facebooku český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). „Na první pohled to zní jednoduše, kandidát odpovídá před zraky poslanců asistentů a jiných příchozích na otázky poslanců (které nezná). Ale věřte mi, není to snadné. Paolo Gentiloni, bývalý italský ministr a premiér, který je nominován na pozici 'ekonomického komisaře', se před poslanci dost zapotil (ono snadné nebylo ani skoro tři hodiny se na slyšení soustředit),“ podotkl s tím, že Gentiloni sice odpovídal poměrně obecně, ale „s tímto komisařem budeme ve výboru sto docela dobře solupracovat, i když možná nás čekají roky ne zas tak úplně klidné“.
Zdroj : blesk.cz