Big_loader_ajax

Jako by si Orbán ani neuvědomoval, že válka znamená ohrožení evropské bezpečnosti

29.07.2022

Maďarský premiér Viktor Orbán se ve čtvrtek vrátil z jednání ve Vídni. Tématem byla evropská politika vůči Rusku a zejména plány na omezení spotřeby plynu. Jednání byla ohrožena jeho předchozí cestou do Sedmihradska, kde v kontextu s migrací mluvil o nepřípustnosti míšení ras. Projev odsoudily židovské obce a politici napříč Evropou, ale i dlouholetá Orbánova poradkyně.

Rakouský premiér Karel Nehammer už před příjezdem svého maďarského protějšku sliboval, že se tématu migrace nevyhne. Snažil se tak umírnit výzvy proti přijetí Orbána ve Vídni. Maďarský premiér v rakouské metropoli migraci zmínil s tím, že ji chce řešit společně, a to především s Rakouskem a Srbskem.

Vlnu nevole vyvolal jeho předchozí projev na univerzitě v Sedmihradsku, ve kterém prohlásil, že odmítá, aby se Středoevropané mísili s mimoevropany, což označil za míšení ras. V souvislosti s plánovanými úsporami plynu v projevu zlehčoval vyvražďování Židů a použil termín historické německé know-how.

Za výroky ho ostře kritizovaly židovské obce v Maďarsku i celé Evropě s tím, že použitý slovník nápadně připomíná rétoriku nacistického Německa. Projev odsoudila i Orbánova dlouholetá poradkyně Zsuzsa Hegedűsová, která jej označila za rasistický a poté ze své funkce rezignovala.

Ve Vídni se Orbán hájil tím, že v projevu měl prý na mysli kulturní, nikoli rasové míšení. Podle rakouského kancléře prý problém vyřešili přátelsky, s tím, že on sám i celé Rakousko odmítají jakékoli projevy rasismu a antisemitismu.

Shoda v otázce dodávek plynu

Společnou řeč naopak představitelé Rakouska a Maďarska našli v otázce dodávek ruského plynu. Členské státy Evropské unie se již dříve shodly na potřebě nahradit ruské zdroje jinými, a to co nejdříve. Evropská komise proto uzavřela několik předběžných dohod na dodávky plynu s Norskem, Izraelem a Egyptem a také Ázerbájdžánem a dál jedná i s Nigérií.

Rakouský kancléř Nehammer se nyní připojil k maďarské kritice Evropské komise. Vadí mu, jakým způsobem koordinuje nákup plynu, komise prý dává členským státům protichůdné instrukce. Po státech žádá, aby mezi sebou na mezinárodním trhu s plynem nesoupeřily, zároveň je však žádá, aby naplnily své zásobníky.

Státy unie si mezitím odhlasovaly úsporný balíček, který se snížením spotřeby plynu počítá. Proti tomuto balíčku se jako jediné ohradilo Maďarsko, které o dodávkách zároveň samostatně jedná s Ruskem. Orbán ve Vídni řekl, že schválený balíček bere na vědomí, ale zároveň ho pro svou zemi považuje za nevýhodný.

Postoj k válce na Ukrajině

Rakouský kancléř na jednáních rovněž vyjádřil přesvědčení o shodě s Maďarskem v otázce odsouzení ruské invaze na Ukrajinu. Kroky Maďarska tomuto prohlášení však dlouhodobě neodpovídají, země například blokuje transport zbraní přes své území.

„Maďarský premiér, na rozdíl od jasné většiny premiérů EU, dává najevo, že ta válka není náš problém. Jako by si neuvědomoval, že znamená opravdu bytostné ohrožení evropské bezpečnosti a z toho vycházejí některé jeho další kroky,“ tvrdí europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer.

Autor článku : Renata Kropáčková
Zdroj : www.irozhlas.cz