Big_loader_ajax

Intenzivní péče pro eurozónu

02.06.2017

Evropská komise láká zbylé země EU k přijetí eura. Česko podmínky plní, ale rozhodnout musejí politici.
BRUSEL/PRAHA Evropská komise představila ve středu plán na stabilizaci Unie, založený na prohloubení spolupráce zemí platících eurem. „Návrh, který se neodmítá“ – jak novou iniciativu před týdnem označil eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici –, má přilákat do eurozóny i ty země EU, která dosud společnou měnu nepoužívají. 
„Euro se již pro Evropany stalo symbolem jednoty a zárukou stability. Teď z něj chceme udělat prostředek dosažení společné prosperity,“ prohlásil Moscovici ve středu. S tím, že ovšem předpokládá, že státy euro přijmou až poté, co splní konvergenční podmínky. 
Česko přitom tyto podmínky plní. Kdyby se politici rozhodli, můžeme začít platit eurem už za necelé čtyři roky. „Když se díváme na všechna kritéria, která jsou k přijetí společné měny potřeba splnit, my je splňujeme. Jsme premianti,“ řekl LN před pár dny člen bankovní rady České národní banky Oldřich Dědek, který měl přijetí eura na ministerstvu financí na starost. 

Rozhodne se až po volbách 
Jenže o euru bude muset rozhodnout politická reprezentance. Podle průzkumů by přitom byl pro společnou měnu jen každý pátý Čech. A premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý měsíc potvrdil, že o přijetí společné evropské měny rozhodne až příští vláda, která vzejde z podzimních voleb. 
Například exministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš včera prohlásil, že bychom zatím do eurozóny vstupovat neměli, protože by pak Česko ručilo za cizí dluhy a ztratilo by jeden z nástrojů řešení hospodářských krizí. Naopak TOP 09 je podle svého předsedy Miroslava Kalouska pro co nejrychlejší přijetí. „Myslíme vážně, že už není čas na to, váhat s eurem,“ řekl včera Kalousek. 
Budoucnost Evropské unie je s jednotnou měnou pevně spjata. Sám Moscovici ve středu zdůraznil, že jedinou zemí EU, která si vyjednala podmínku a nemusí euro přijmout, je Dánsko. Zatím se eurem platí v 19 z 27 států Unie. 
„Dokument jde jasně v linii, kdy země eurozóny říkají, že si myslí, že musí v něčem pokračovat, posilovat integraci, a že to chtějí udělat v rámci eurozóny,“ reagoval na návrh Komise europoslanec za TOP 09 a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer
Plán Evropské komise staví na třech pilířích: dotažení projektů finanční unie, dosažení propojenější hospodářské a fiskální unie a v neposlední řadě posílení pravomocí institucí eurozóny. 

Nejdřív stabilizovat banky 
Mezi cíli, které by se měly stihnout do roku 2019, je především snaha zajistit stabilitu finančního sektoru. „Nemůžeme a ani bychom neměli čekat na další krizi,“ prohlásil ve středu místopředseda Komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis. 
Podle Bruselu je třeba pokročit v dokončení bankovní unie a docílit snížení a sdílení rizik v bankovním sektoru, čímž by se dále zvýšila odolnost evropských bank. „Například jde i o společný evropský systém pojištění vkladů. Ten je ekonomicky racionální, dobře připravený, ale uvázl na politické mělčině. Teď je ale vidět snaha to dotáhnout,“ řekl LN Niedermayer
Rovněž by do budoucna mohl po vzoru Mezinárodního měnového fondu vzniknout jeho evropský protějšek. Plány Komise směřují i k většímu posílení rolí i pravomocí některých institucí v eurozóně. Například by mohla mít eurozóna společný rozpočet a „ministra financí“, vzniknout by mohl i úřad pro správu peněz eurozóny, tedy jakýsi resort financí. 
„Představa, že by tento orgán moudře reguloval finanční toky tam, kde jich je nejvíce zapotřebí, je úplně nesmyslná. Nefunguje to nikde na světě, zejména ne v USA, což je pro EU asi největší vzor,“ upozorňuje ekonom Pavel Kohout. „Kromě toho EU nemá společnou obranu, společný penzijní systém, společné zdravotnictví, společnou infrastrukturu ani společný sociální systém, což jsou hlavní položky amerického federálního rozpočtu. Rozpočtový federalismus bez nich nemá smysl,“ řekl Kohout LN. 
V době brexitu a chronických potíží jižního křídla eurozóny se zdá být česká odpověď na nabídku, která se neodmítá, zatím předčasná. Nová vláda ji ostatně nezačne hledat dříve než na podzim. 
Autor článku : Vojtěch Wolf
Zdroj : Lidové noviny