Big_loader_ajax

Co má prioritu v uprchlické krizi: humanitární aspekt, nebo bezpečnost Evropy? Na téma debatovali europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) a Jan Zahradil (ODS)

15.01.2016

Ministři KDU-ČSL vybídnou vládu k tomu, aby iniciovala mimořádný summit Evropské rady. Na něm by se měla řešit opatření proti nárůstu sexuálního násilí, k zajištění bezpečnosti v Evropě a ochrana vnějších hranic Evropské unie. Jakými konkrétními opatřeními může Evropská unie zvýšit svoji bezpečnost?

„Je riziko, že se v Evropě vytvoří početné komunity, které budou nekompatibilní s většinovou společností, pokud jde o kulturní nebo civilizační návyky,“ varoval v pořadu Pro a proti europoslanec Jan Zahradil (ODS). Tím se vytvoří autonomní paralelní struktury uvnitř evropské společnosti, soudí politik. „A tato civilizační mezera se bude uvnitř Evropy rozšiřovat, povede k nárůstu napětí, případně i násilí a extremismu na obou stranách.“ 

Má ale Evropa dostatek zdrojů a síly na to, aby přivítala všechny uprchlíky, a nemusí se kvůli tomu bát o své bezpečí a svou kulturu, jak tvrdí papež František? Podle europoslance musí mít v tuto chvíli bezpečnostní aspekt přednost před všemi ostatními aspekty. 

„Nejsem církevní hodnostář, ale český politik. Jsem zodpovědný občanům České republiky. Jsem tedy zodpovědný i za to, aby se bezpečnostní standard občanů České republiky nesnižoval,“ připomněl Jan Zahradil. 

Europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer je přesvědčen, že právě humanitární hledisko je validní a důležité. 

Niedermayer: „Bezpečnostní otázky nepochybně jsou primární odpovědností státu, ale nepochybně se nevylučuje to, že poneseme humanitární zodpovědnost, a zároveň a zajistíme bezpečí. Tyhle věci stavět proti sobě je nebezpečné a manipulativní.“ 

Politik vidí hlavní nebezpečí v tom, že Evropa ztratí schopnost hledat společná řešení a ta realizovat. „Schopnost nalézt dohodu v jakékoli věci je nyní v Evropě v ohrožení.“ To, že řada lidí ve světě žije ve velké bídě, je problém, potvrdil ekonom. „Ukazuje to na neférovost rozdělení světového bohatství.“ 

Je také ale naprosto zjevné, že neexistuje řešení, že ti, kteří se cítí nebo objektivně jsou chudí, se přesunou do těch míst, která jsou takzvaně bohatá. Určitě není cesta v tom, že se miliony lidí dají do pohybu, a zamíří do Ameriky nebo Evropy.“ 

Europoslanec vidí jako hlavní úkol vyspělé části světa pomáhat tomu, aby ty části světa, kterým se nedaří, poskytovaly svým obyvatelům větší šanci, bezpečí a naději na lepší budoucnost. 

„Bohaté země mají nepochybně určitou zodpovědnost vůči těm, kteří jsou ohroženi na životě, na zdraví, ale nelze přijímat ekonomické uprchlíky, protože to není možné, a také protože řešení se skrývá ve zlepšení situace v jejich zemích,“ upozornil Luděk Niedermayer.

 Původní článek: http://www.rozhlas.cz/plus/proaproti/_zprava/europoslanec-zahradil-humanitarni-hledisko-je-az-sekundarni-hlavni-je-nase-bezpecnost--1574453

Odkaz na rozhovor: http://media.rozhlas.cz/_audio/3550186.mp3 

 

Autor článku : Renata Kalenská, Ondřej Čihák
Zdroj : ČRo Plus