Big_loader_ajax

Má práce

Vítejte v sekci Má práce. V sekci Z médií jsou zařazeny aktuální články o mé práci. Informace o mé činnosti europoslance v Bruselu a Štrasburku včetně tiskových zpráv najdete pod záložkou Co se děje v Evropském parlamentu. Mou účast na domácích konferencích a projektech shrnuje Mé působení v České republice. Osobní komentáře a názory si můžete přečíst pod Mé názory. V O EU a ČR v ní naleznete důležité informace o našem členství v Evropské unii. V poslední sekci jsou k nahlédnutí prezentace o problematikách, kterým se věnuji.


Stát by měl finance řídit jako firma

12.10.2017

"Teze, že stát by měl leckdy postupovat jako firma, je správná. U státu je ten rozdíl, že nemaximalizujete jen finanční návratnost, ale i společenský dopad," říká Luděk Niedermayer.


Přežije Česko bez eura?

10.10.2017

„U nás panuje tendence zásadním způsobem zveličovat problémy eurozóny,“ říká europoslanec Luděk Niedermayer.


V europarlamentu bylo dusno kvůli brexitu: Vyjednávání vázne, konzervativci jsou rozhádaní

03.10.2017

Už proběhla tři kola rozhovorů mezi Bruselem a Londýnem o brexitu, ale výsledek téměř nulový. Nedostatečný pokrok vyjednávání dnes kritizovali europoslanci. Nelíbí se jim ani rozepře mezi vládními britskými konzervativci.


Shrnutí plenárního zasedání z 2. až 5. října

18.10.2017

Od 2. do 5. října 2017 se ve Štrasburku uskutečnilo plenární zasedání Evropského parlamentu (EP). Mezi hlavní body programu patřila otázka brexitu, boj proti kyberkriminalitě, schválení zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce nebo situace v Katalánsku.


Výsledky plenárního zasedání z 2. až 5. října

09.10.2017

Pro co jsem hlasoval na prvním říjnovém plenárním zasedání?


Aktuálně ze Štrasburku: migrace

04.10.2017

Čtyřmi tématy dopoledního plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku měla být migrace, digitální Evropa, obrana a vnější vztahy. To, že poslední tři témata byla spíše upozaděna, asi nebude překvapením, a troufám si říci, že téma migrace nebude ze svého trůnu pozornosti sesazeno ještě nějaký ten čas.


Dosavadní jednání o Brexitu jsou nedostatečná

03.10.2017

Evropský parlament dnes přijal rezoluci týkající se Brexitu, ve které europoslanci konstatují, že v jednáních s Velkou Británií nedošlo doposud k dostatečnému pokroku ve stěžejních oblastech týkajících se práv občanů, otázky Irska a vypořádání finančních závazků Spojeného království.


Přinesl by tvrdý brexit Británii miliardy?

08.09.2017

Myslí si to nejméně 2 ekonomové, kteří publikovali své studie v minulých dnech. Docela mne překvapilo, že naši oponenti EU (a jejich vzory v UK) z toho neudělali „něco“.


Peníze a brexit

05.09.2017

V brexitu jde i o peníze. Ty hrají roli ve dvou oblastech. První je finanční, možná lépe účetní, druhá pak rozpočtové důsledky vystoupení UK z Unie.


Proč už nelze žádat o voličský průkaz prostřednictvím žádosti opatřené elektronickým podpisem?

16.10.2017

S účinností od 13. dubna 2017 byla vypuštěna možnost zažádat o voličský průkaz v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem, a to na základě vyhodnocení rizika, které je spjato s elektronickým podpisem. [1] Proč?


Jaká je budoucnost České republiky z pohledu ekonomů?

20.09.2017

Národní vzdělávací fond (NVF) ve spolupráci s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení technického v Praze dne 19. 9. 2017 uspořádal pokračování úspěšné konference Malé ekonomické fórum – Budoucnost České republiky z pohledu ekonomů.


Šance pro čistou dopravu - elektromobily na vzestupu

19.09.2017

Elektromobilita nabízí řešení, které může zbavit evropskou dopravu závislosti na importu ropy. Neprodukuje emise, je čistá a bez hluku spalovacích motorů. Aby byla naplněna očekávání z čisté elektromobility, musí být splněna podmínka nezávislosti na fosilních palivech i v případě zdroje elektřiny.


Naše zájmy v EU 2. – "O proporcionalitě"

06.09.2017

Zatímco „boj o Evropský orgán pro bankovnictví (EBA)“ pro mne představuje pomyslnou třešničku na dortu, i když chutnou (nejde jen o prestiž, ale hlavně o tisíce lidí, kteří tam jezdí, a know-how, které by přitahovala), druhé z témat je sice poněkud přízemní, ale asi pro nás významnější.


Český zájem a reálný svět 1

06.09.2017

Hlavní zaklínadlo naší práce v EU je boj za naše zájmy. Hlavně ty velké, které umíme jen stěží definovat. Jak víte, já mám za to, že mezi ty zájmy patří fungující projekt společné Evropy, tedy fungující Unie. Ale ne vždy bojujete za velké věci, a tak se s vámi podělím (ve dvou článcích) o dvě menší bitvy a s nimi spojené větší otazníky.


Držte si klubouky...

04.09.2017

Netvrdím, že naše ekonomika nemá na vysoký růst, jinak bych nemohl být přesvědčen, že můžeme, a to docela rychle, dohánět naše bohatší sousedy.


Názory na EU v středoevropském srovnání - léto 2017

21.08.2017

Další ze série výzkumů o názorech českých občanů na Evropskou unii, tentokrát ve srovnání s ostatními státy Visegrádské čtyřky. Data uveřejnilo CVVM.


Vnímání EU

07.08.2017

Poslední průzkumy Eurobarometru ukázaly výrazný propad popularity Evropské unie v České republice. Zatímco ještě na jaře 2015 vnímalo Evropskou unii pozitivně 37 % Čechů, v průzkumu z letošního jara to již bylo jen 28 % (podíl lidí s neutrálním postojem se pohybuje kolem 40 %).


Díky aukcím je větrná energie na vzestupu a čistá energie je levnější

19.07.2017

V Německu i Španělsku proběhly velmi úspěšné aukce na dodávky elektřiny z větrných elektráren. Ty jsou poslední novinkou na trhu v oblasti energií z obnovitelných zdrojů.