Big_loader_ajax

Má práce

Vítejte v sekci Má práce. V sekci Z médií jsou zařazeny aktuální články o mé práci. Informace o mé činnosti europoslance v Bruselu a Štrasburku včetně tiskových zpráv najdete pod záložkou Co se děje v Evropském parlamentu. Mou účast na domácích konferencích a projektech shrnuje Mé působení v České republice. Osobní komentáře a názory si můžete přečíst pod Mé názory. V O EU a ČR v ní naleznete důležité informace o našem členství v Evropské unii. V poslední sekci jsou k nahlédnutí prezentace o problematikách, kterým se věnuji.


EU utahuje smyčku: Nadchází konec daňových rájů?

10.08.2017

Evropská unie chce, aby zisky byly zdaňovány tam, kde byly vytvořeny. Některé nadnárodní korporace však prý využívají mezistátních rozdílů a “agresivně” snižují svoje náklady, čímž ohrožují tržní konkurenci a dostupnost veřejných služeb, jako bezplatné školství a zdravotnictví. Komise a Parlament proto navrhují, aby velké podniky musely zveřejňovat, kde tvoří zisky a kde platí daně.


Co si česká vláda slibuje od žaloby k Evropskému soudnímu dvoru kvůli zbraňové směrnici?

09.08.2017

"Je to směrnice, kterou se členské země rozhodly, že sjednotí pravidla, jaké zbraně jsou v které unijní zemi dostupné, protože rozdíly v těch zbraních vedly k tomu, že některé zbraně byly velmi dobře dostupné v Evropě a byly například použity pro teroristické činy," říká europoslanec Luděk Niedermayer.


Jedy z aut ohrožují celou Evropu, tvrdí europoslanec Niedermayer

06.08.2017

I pokud dojde ke snížení emisí oxidů dusíku o 20 až 30 procent, jak se dohodla německá vláda s výrobci aut, stále budou příliš vysoké, říká český europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09), který se aféře Dieselgate dlouhodobě věnuje.


Rozhodovací činnost EP v roce 2017

18.08.2017

Co schválili europoslanci od ledna 2017?


Připravujeme Evropu na 21. století

17.08.2017

Pět bodů pro lepší Evropu z oficiálního dokumentu poslaneckého klubu Evropské lidové strany.


Přehled činnosti europoslanců za TOP 09/STAN od začátku volebního období 2014

16.08.2017

Čemu se věnují Luděk Niedermayer, Jiří Pospíšil, Jaromír Štětina a Stanislav Polčák v Evropském parlamentu?


Sbohem, a díky za tresky

15.08.2017

Zní to krásně. Hlavně pro rybáře. Velká Británie opustí Evropskou unii a s tím i hloupé kvóty, které omezovaly množství vylovených ryb. Navíc bude lodím jiných států EU zakázán přístup do britských vod. Sláva, konečně. Ale realita je trochu jiná.


Fakta a mýty o budoucím obchodním vztahu EU a UK (část II.)

08.06.2017

Obchod podle pravidel WTO představuje krajní variantu, ke které by došlo pouze, pokud by vyjednavači EU a Británie nebyli schopni dospět k žádné dohodě o vzájemném preferenčním přístupu na trh. Varianta je to tak ekonomicky ničivá pro obě strany, že je nepravděpodobné, že by po dvouletém ultimátu neexistovala žádná dohoda.


Fakta a mýty o budoucím obchodním vztahu EU a UK (část I.)

29.05.2017

Britská vláda dala několikrát jasně najevo, že s odchodem z EU opustí i evropský společný trh. Pokračující členství po vzoru Norska nebo Švýcarska by totiž podle lídrů členských států i institucí EU vyžadovalo volný pohyb osob či jurisdikci evropských soudů ve Velké Británii, tedy podmínky pro současnou britskou vládu nepřijatelné.


Ekonomická soutěž: Kolik stojí české nefinanční podniky "neeuro"?

10.08.2017

Naše ekonomika je silně exportně zaměřená. Roční objem vývozů odpovídá výši 83 % HDP. Zároveň ale mnohé subdodávky pro naše výrobky dovážíme stejně tak jako mnoho zboží a surovin.


Konference: Česká republika v příštích dvaceti letech – vize a cesta k jejímu naplnění

09.08.2017

Národní vzdělávací fond (NVF) pořádá dne 19. září 2017 pokračování úspěšné konference, tentokrát z pohledu ekonomů: Česká republika v příštích dvaceti letech – vize a cesta k jejímu naplnění.


Jak se vytváří dezinformace? Příklad komentáře Alexandra Tomského

22.06.2017

O současné internetové době, kdy vytvořit hoax nebo dezinformaci je otázkou několika kliknutí, bylo na české půdě již napsáno relativně velké množství článků. I přes tuto snahu však dezinformační texty neustále zahlcují internetový prostor.


Co bych dělal jako ministr financí?

31.07.2017

Jeden novinář se mne ptal, co bych dělal prvních 100 dní v případě, kdybych se stal ministrem financí. Chvíli jsem přemýšlel a pak jsem vytvořil plán. :-)


Média v ČR - vše v pořádku?

04.06.2017

Dnes to u nás nikoho nezarazí, že lidé v naší zemi nevlastní média jako podnikatelský záměr, ale jako "obranu" nebo "podporu". Což mne velmi zaráží. Stejně jako povyk, který vyvolaly desítky minut debaty na téma českých médií v Evropském parlamentu. K ní jen 3 poznámky. A navíc slib, že se k tématu budu vracet:


Levnější (a důstojné) dovolené v Evropě!

29.05.2017

Již za pár týdnů skončí nedůstojná praxe, která nutí miliony Evropanů při přejezdu hranic vypínat telefon nebo na něm upravovat nastavení ve snaze zabránit "průvanu v peněžence". Možná Vás zaskočí, proč to tak dlouho trvalo a proč to je tak složité (z čehož plyne doporučení si shrnující text idnes přečíst):


Vnímání EU

07.08.2017

Poslední průzkumy Eurobarometru ukázaly výrazný propad popularity Evropské unie v České republice. Zatímco ještě na jaře 2015 vnímalo Evropskou unii pozitivně 37 % Čechů, v průzkumu z letošního jara to již bylo jen 28 % (podíl lidí s neutrálním postojem se pohybuje kolem 40 %).


Díky aukcím je větrná energie na vzestupu a čistá energie je levnější

19.07.2017

V Německu i Španělsku proběhly velmi úspěšné aukce na dodávky elektřiny z větrných elektráren. Ty jsou poslední novinkou na trhu v oblasti energií z obnovitelných zdrojů.


Co nám EU dává

10.07.2017

Shrnutí deseti hlavních bodů.